| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Jak urządzić kino domowe? Zobacz 3 aranżacje wnętrz

Jak urządzić kino domowe? Zobacz 3 aranżacje wnętrz

Podpowiadamy, jak w domowym zaciszu urządzić kino domowe. Zobacz 3 fajne aranżacje wnętrz. Sprawdź, jak salon połączony z kuchnią zamienić w klimatyczny pokój kinowy.

Kino domowe w salonie

Nie każdy jest fanem filmu. Ja jestem. Nie każdy ma tak dużo obowiązków i tak mało czasu. Nie wyrabiam się z niczym, więc na kontemplowanie żywych obrazów pozostają mi tylko późne godziny nocne. Wycieńczony po całym dniu chciałbym w dobrych warunkach ponapawać się wyraźnym obrazem, świetnym dźwiękiem. Ale tu, niestety, pojawia się kłopot: moje mieszkanie nie nadaje się do zainstalowania w nim kina domowego. Jest zbyt jasne i nieustawne. Jeśli przysunę kanapę do ściany, to nie będę miał dobrego miejsca na umieszczenie ekranu. Nie wspominam już o stworzeniu kinowej atmosfery, bo na to już zupełnie nie mam pomysłu.

Paweł M. z Warszawy

Kino w domu. Zobacz, jak zmienić scenografię w pokoju

Na pozór układ mieszkania z salonem otwartym na kuchnię nie sprzyja aranżowaniu kina domowego. Ale nie ma takiego problemu, którego nie można rozwiązać. Spróbowałem zorganizować przestrzeń w taki sposób, by dało się ją łatwo zmienić, niczym dekorację na scenie. W ciągu dnia, gdy potrzebujemy więcej przestrzeni, światła i dobrego dostępu do kuchni, za ekranem telewizora funkcjonuje tylko wąski pas ścianki działowej, a za plecami osoby siedzącej na kanapie - szara płaszczyzna i dekoracyjne, podświetlane płyciny. Natomiast gdy przychodzi czas na projekcję, zmieniamy scenografię. Zza ekranu wysuwają się dwa skrzydła w kolorze dopasowanym do reszty pomieszczenia, ozdobione plakatami filmowymi. W ten sposób "sala projekcyjna" zostaje oddzielona od kuchni. Kolejny, identyczny panel, zakrywający do tej pory półki z książkami przy oknach, przesuwa się, by zasłonić światło dzienne.

Za kanapą również zmiana dekoracji: płyciny znikają za szarymi panelami, ukazuje się podświetlone miejsce na fotosy i - na dole - płyty DVD. Gotowe, wystarczy tylko wybrać film i wygodnie usiąść. Warto jeszcze zwrócić uwagę na szczegóły wykończenia pokoju.

Autor: Tomasz Wieczorek

Za kanapą również zmiana dekoracji: płyciny znikają za szarymi panelami, ukazuje się podświetlone miejsce na fotosy i - na dole - płyty DVD. Gotowe, wystarczy tylko wybrać film i wygodnie usiąść. Warto jeszcze zwrócić uwagę na szczegóły wykończenia pokoju.

Aranżacja wnętrza w kolorze szarym i białym

Domowa przestrzeń kinowa musi być wyposażona w sprzęt audio-wideo nie tylko dobrej jakości, ale i estetycznie dopasowany do wnętrza.

Dominujące kolory, czyli biały i szary, podkreślają atmosferę kinową. Najciekawszy jest jednak pomysł obicia ścian i przesuwanych skrzydeł materiałem, który nie tylko pochłania światło, ale również w pewnym stopniu tłumi dźwięk. Pomiędzy kanapą a telewizorem ustawiłem szklany stolik. W podwieszanym suficie zaproponowałem dyskretne punktowe oświetlenie. I jeszcze oryginalny detal: za ekranem pomiędzy dwoma taflami pleksi umieściłem sprasowaną warstwę zboża stanowiącą tło dla wyświetlanego filmu.

Autor: Tomasz Wieczorek

Kino domowe bez telewizora

Propozycja dla mniej pedantycznych, ale za to bardziej bezkompromisowych wielbicieli kina. Żadnych telewizorów, tylko duży ekran na ścianie i rzutnik przytwierdzony do sufitu. Istnieją gotowe ekrany, ale ja proponuję rozwiązanie proste i bardzo efektowne, czyli wyznaczenie na ścianie prostokąta, otoczenie go ramką i następnie pomalowanie reszty ściany intensywnym kolorem. Biały prostokąt będzie  spełniał właśnie funkcję ekranu. Dobrze jest pokryć go farbą odbijającą światło, by obraz rzucany z projektora nie tracił jasności (wybór farb ekranowych znajdziesz na stronie: abcprezentacji.pl).

Światła rampy

Nie ma tu żadnych zwisających żyrandoli, jedynie rząd punktowych lampek umieszczonych wzdłuż linii ściany - tak jak w kinie.

Autor: Tomasz Wieczorek

Takie rozwiązanie wygląda bardzo efektownie również w ciągu dnia, poza czasem projekcji. Kącik wypoczynkowo-kinowy oddzieliłem od reszty pokoju z jednej strony niską czerwoną cianką działową, z drugiej - od wejścia - miękką kotarą pozwalającą stworzyć w tej części bardziej intymną atmosferę. Światło dzienne wpadające do pokoju w czasie projekcji zostanie powstrzymane jeżeli w oknach zostaną zamontowane szczelne rolety.

Remont łazienki – poradnik remontującej kobiety

Właśnie kupiłaś mieszkanie lub podjęłaś decyzję o remoncie łazienki? Warto zadbać o prawidłową...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

W pełnym świetle. Poddasze dobrze wykończone

Aby mieszkać na poddaszu wygodnie i komfortowo, warto zadbać o doświetlenie światłem naturalnym nie tylko...

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...

Kolor ścian 2017 - czyli kolor zielony w...

Poznaj najmodniejsze kolory ścian 2017. Radzimy, jak zaaranżować kolor zielony we wnętrzu. Z jakimi...

Drewno, kamień czy korek? Jakie wykończenie...

Wszyscy doskonale wiedzą, że to od wykończenia wnętrz zależy ostateczny klimat domu czy mieszkania. Nie...

Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...