| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Jak urządzić kino domowe? Zobacz 3 aranżacje wnętrz

Jak urządzić kino domowe? Zobacz 3 aranżacje wnętrz

Podpowiadamy, jak w domowym zaciszu urządzić kino domowe. Zobacz 3 fajne aranżacje wnętrz. Sprawdź, jak salon połączony z kuchnią zamienić w klimatyczny pokój kinowy.

Kino domowe w salonie

Nie każdy jest fanem filmu. Ja jestem. Nie każdy ma tak dużo obowiązków i tak mało czasu. Nie wyrabiam się z niczym, więc na kontemplowanie żywych obrazów pozostają mi tylko późne godziny nocne. Wycieńczony po całym dniu chciałbym w dobrych warunkach ponapawać się wyraźnym obrazem, świetnym dźwiękiem. Ale tu, niestety, pojawia się kłopot: moje mieszkanie nie nadaje się do zainstalowania w nim kina domowego. Jest zbyt jasne i nieustawne. Jeśli przysunę kanapę do ściany, to nie będę miał dobrego miejsca na umieszczenie ekranu. Nie wspominam już o stworzeniu kinowej atmosfery, bo na to już zupełnie nie mam pomysłu.

Paweł M. z Warszawy

Kino w domu. Zobacz, jak zmienić scenografię w pokoju

Na pozór układ mieszkania z salonem otwartym na kuchnię nie sprzyja aranżowaniu kina domowego. Ale nie ma takiego problemu, którego nie można rozwiązać. Spróbowałem zorganizować przestrzeń w taki sposób, by dało się ją łatwo zmienić, niczym dekorację na scenie. W ciągu dnia, gdy potrzebujemy więcej przestrzeni, światła i dobrego dostępu do kuchni, za ekranem telewizora funkcjonuje tylko wąski pas ścianki działowej, a za plecami osoby siedzącej na kanapie - szara płaszczyzna i dekoracyjne, podświetlane płyciny. Natomiast gdy przychodzi czas na projekcję, zmieniamy scenografię. Zza ekranu wysuwają się dwa skrzydła w kolorze dopasowanym do reszty pomieszczenia, ozdobione plakatami filmowymi. W ten sposób "sala projekcyjna" zostaje oddzielona od kuchni. Kolejny, identyczny panel, zakrywający do tej pory półki z książkami przy oknach, przesuwa się, by zasłonić światło dzienne.

Za kanapą również zmiana dekoracji: płyciny znikają za szarymi panelami, ukazuje się podświetlone miejsce na fotosy i - na dole - płyty DVD. Gotowe, wystarczy tylko wybrać film i wygodnie usiąść. Warto jeszcze zwrócić uwagę na szczegóły wykończenia pokoju.

Autor: Tomasz Wieczorek

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Za kanapą również zmiana dekoracji: płyciny znikają za szarymi panelami, ukazuje się podświetlone miejsce na fotosy i - na dole - płyty DVD. Gotowe, wystarczy tylko wybrać film i wygodnie usiąść. Warto jeszcze zwrócić uwagę na szczegóły wykończenia pokoju.

Aranżacja wnętrza w kolorze szarym i białym

Domowa przestrzeń kinowa musi być wyposażona w sprzęt audio-wideo nie tylko dobrej jakości, ale i estetycznie dopasowany do wnętrza.

Dominujące kolory, czyli biały i szary, podkreślają atmosferę kinową. Najciekawszy jest jednak pomysł obicia ścian i przesuwanych skrzydeł materiałem, który nie tylko pochłania światło, ale również w pewnym stopniu tłumi dźwięk. Pomiędzy kanapą a telewizorem ustawiłem szklany stolik. W podwieszanym suficie zaproponowałem dyskretne punktowe oświetlenie. I jeszcze oryginalny detal: za ekranem pomiędzy dwoma taflami pleksi umieściłem sprasowaną warstwę zboża stanowiącą tło dla wyświetlanego filmu.

Autor: Tomasz Wieczorek

Kino domowe bez telewizora

Propozycja dla mniej pedantycznych, ale za to bardziej bezkompromisowych wielbicieli kina. Żadnych telewizorów, tylko duży ekran na ścianie i rzutnik przytwierdzony do sufitu. Istnieją gotowe ekrany, ale ja proponuję rozwiązanie proste i bardzo efektowne, czyli wyznaczenie na ścianie prostokąta, otoczenie go ramką i następnie pomalowanie reszty ściany intensywnym kolorem. Biały prostokąt będzie  spełniał właśnie funkcję ekranu. Dobrze jest pokryć go farbą odbijającą światło, by obraz rzucany z projektora nie tracił jasności (wybór farb ekranowych znajdziesz na stronie: abcprezentacji.pl).

Światła rampy

Nie ma tu żadnych zwisających żyrandoli, jedynie rząd punktowych lampek umieszczonych wzdłuż linii ściany - tak jak w kinie.

Autor: Tomasz Wieczorek

Takie rozwiązanie wygląda bardzo efektownie również w ciągu dnia, poza czasem projekcji. Kącik wypoczynkowo-kinowy oddzieliłem od reszty pokoju z jednej strony niską czerwoną cianką działową, z drugiej - od wejścia - miękką kotarą pozwalającą stworzyć w tej części bardziej intymną atmosferę. Światło dzienne wpadające do pokoju w czasie projekcji zostanie powstrzymane jeżeli w oknach zostaną zamontowane szczelne rolety.

Panele podłogowe imitujące naturalny kamień. Niepowtarzalna i trwała podłoga

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Perfekcyjne sprzątanie domu alergika

Alergia znika aż się kurzy! Jak sprzątać dom alergika? Kilka praktycznych porad dotyczących efektywnego...

Projekt nowego mieszkania. Jak wprowadzić zmiany...

Kupiłeś mieszkanie od dewelopera? Chcesz zmienić projekt mieszkania, przestawić lub zburzyć ścianę działową?...

5 pomysłów na cegłę klinkierową we wnętrzu

Klinkier to nie tylko tradycyjne, ceglane elewacje domów i murowane ogrodzenia. To materiał bardziej...

Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...