| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dla dzieci » Meble idealne do pokoju dziecka - dzięki nim okiełznasz bałagan

Meble idealne do pokoju dziecka - dzięki nim okiełznasz bałagan

Z czym jest największy kłopot w pokojach dziecięcych? Oczywiście z bałaganem. Żeby ten problem skutecznie rozwiązać, powinniśmy wybrać dla dziecka meble, które ułatwiają przechowywanie zabawek, ubrań i książek. Zobacz, na co zwrócić uwagę, wybierając mebelki dla dzieci.

Meble dziecięce ułatwiające przechowywanie

Najlepszym rozwiązaniem będzie nie efektowna stylowa szafa w stylu rustykalnym, ale solidna modułowa zabudowa pod sufit. Pozwoli ona maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Najlepiej, jeśli całość będzie zamykana – to wprowadzi wrażenie ładu i wyeliminuje miejsca, w których będzie się gromadził kurz. Gotowych systemów tego typu jest w sklepach wiele.

Dla najmłodszych polecam wspaniałe meble dziecięce locomoco, serię Stuva z Ikei, dla nastolatków Young Users By Vox z Mebli Vox. Na zabawki idealna jest seria Trofast z Ikei z wyjmowanymi pojemnikami różnej wielkości.

Modułowe meble mają jeszcze tę zaletę, że można je rozbudowywać latami wraz z rosnącymi potrzebami dziecka (co pozwoli rozłożyć wydatki w czasie).

Zdecydowanie nie polecam otwartych półek. Ułożenie na nich pod linijkę misiów i samochodzików zakrawa na torturę. Znacznie łatwiej i szybciej wrzucić zabawki do szuflady czy pojemnika. Szafy można zamykać drzwiami tradycyjnymi, przesuwnymi, roletą lub kotarą z tkaniny łatwej do prania.

Autor: Mariusz Bykowski

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Szafa do pokoju dziecka

Szafy można zamykać drzwiami tradycyjnymi, przesuwnymi, roletą lub kotarą z tkaniny łatwej do prania.

Drzwi przesuwne nie zajmują miejsca, ale na prowadnice – zależnie od systemu – potrzebujemy nawet 8 cm z głębokości szafy. Wnęka na szafę głębokości 55 cm powinna mieć około 63 cm. Dla najmłodszych dzieci drzwi przesuwne będą trudne do otwierania i zamykania.

Na szafę wygospodaruj przestrzeń za drzwiami, wnękę lub całą ścianę. Nie żałuj miejsca. Jeśli szafa będzie pojemna i dobrze zorganizowana (polecam szuflady i jeszcze raz szuflady!), wyeliminujesz z pokoju drobne meble do przechowywania i w ten sposób uzyskasz więcej przestrzeni do zabawy na środku.

Uchwyty do drzwi szafy i szuflad powinny być wpuszczane. Gdy nie wystają, nie ma niebezpieczeństwa, że dziecko się o nie uderzy.

Meble dopasowane do wieku czy rosnące wraz z dzieckiem?

Wyposażając pokój dziecka, można wybrać jedną z dwóch możliwości. Kupić meble odpowiednie do jego wieku i potrzeb, a gdy z nich wyrośnie, wymienić je na nowe lub zainwestować w takie, które, będą rosnąć wraz z dzieckiem.

Jestem zwolennikiem rozwiązania pośredniego, czyli stworzenia prostej i neutralnej bazy (wbudowane meble, oświetlenie ogólne), którą wypełniamy zmieniającymi się co kilka lat meblami ruchomymi i dodatkami (łóżko, stolik, biurko, krzesło). Opiekunowie z zacięciem dekoratorskim i o zdolnościach manualnych mogą stworzyć niepowtarzalne wyposażanie pokoju dziecka, odnawiając i przerabiając meble używane.

Dekoracje w pokoju dziecięcym

W dziecięcym pokoju dobrze sprawdzają się też proste, tanie, wręcz tymczasowe pomysły dekoratorskie. Sznurek na dziecięce malunki, wycinanki i wszelakie skarby rozpięty na ścianie, kotara z wzorzystej tkaniny zasłaniająca łóżko (dla królewny, która chwilowo zapragnęła skryć się w niedostępnej wieży), naklejki (te wielokrotnego użytku nie zostawiają śladów na ścianie czy meblach, znajdziesz je na: www.beautifulhome.pl), tapety do kolorowania (wspaniałe projekty AZE Design, do kupienia na: www.bajarka.pl), galeria prac dziecka na listwie-półce, na której możemy je łatwo zmieniać (niezastąpiona będzie półka Ribba z Ikei). Hitem ostatnich lat są farby magnetyczne.

WARTO WIEDZIEĆ

Dziecięcy pokój na poddaszu

Urządzając sypialnię dziecka na poddaszu, zyskasz idealną przestrzeń do przechowywania pod skosami. Zaplanuj ją w miejscu, w którym wysokość wynosi minimum 1,4 m, ponieważ można tam zajrzeć do szafek bez obawy, że uderzymy głową o skos.

Projekt pokoju dziecięcego, czyli jak z głową urządzić pokój dla dziecka. PODPOWIADA ARCHITEKT

Pokój dziecka jest jednocześnie jego sypialnią, bawialnią i miejscem nauki. Architekt wnętrz...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja pokoju dla chłopca. Pomysł na...

Pokój dla dwójki rodzeństwa przeszedł całkowitą metamorfozę. Nieduży, wąski i bez wyrazu pokój dziecięcy...

Malowanie pokoju dziecięcego? Tylko bezpiecznymi...

Urządzając pokój dziecięcy, warto zwrócić szczególną uwagę na wykończenie ścian. Farba...

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Zobacz nowoczesne...

Aranżując pokój młodzieżowy powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad, tak, by nasze dorastające...

Aranżacja pokoju dziecka na poddaszu. METAMORFOZA...

Oto wspaniała metamorfoza wnętrza. Z ciemnego, nieużywanego poddasza stworzono dla dziecka jasny pokój do...

Aranżacja pokoju dziecięcego sprzyjająca...

Aranżacja pokoju dziecięcego to trudny temat dla wielu rodziców. Pojawia się bowiem pytanie, gdzie zmieścić...