| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dla dzieci » Meble idealne do pokoju dziecka - dzięki nim okiełznasz bałagan

Meble idealne do pokoju dziecka - dzięki nim okiełznasz bałagan

Z czym jest największy kłopot w pokojach dziecięcych? Oczywiście z bałaganem. Żeby ten problem skutecznie rozwiązać, powinniśmy wybrać dla dziecka meble, które ułatwiają przechowywanie zabawek, ubrań i książek. Zobacz, na co zwrócić uwagę, wybierając mebelki dla dzieci.

Meble dziecięce ułatwiające przechowywanie

Najlepszym rozwiązaniem będzie nie efektowna stylowa szafa w stylu rustykalnym, ale solidna modułowa zabudowa pod sufit. Pozwoli ona maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Najlepiej, jeśli całość będzie zamykana – to wprowadzi wrażenie ładu i wyeliminuje miejsca, w których będzie się gromadził kurz. Gotowych systemów tego typu jest w sklepach wiele.

Dla najmłodszych polecam wspaniałe meble dziecięce locomoco, serię Stuva z Ikei, dla nastolatków Young Users By Vox z Mebli Vox. Na zabawki idealna jest seria Trofast z Ikei z wyjmowanymi pojemnikami różnej wielkości.

Modułowe meble mają jeszcze tę zaletę, że można je rozbudowywać latami wraz z rosnącymi potrzebami dziecka (co pozwoli rozłożyć wydatki w czasie).

Zdecydowanie nie polecam otwartych półek. Ułożenie na nich pod linijkę misiów i samochodzików zakrawa na torturę. Znacznie łatwiej i szybciej wrzucić zabawki do szuflady czy pojemnika. Szafy można zamykać drzwiami tradycyjnymi, przesuwnymi, roletą lub kotarą z tkaniny łatwej do prania.

Autor: Mariusz Bykowski

Szafa do pokoju dziecka

Szafy można zamykać drzwiami tradycyjnymi, przesuwnymi, roletą lub kotarą z tkaniny łatwej do prania.

Drzwi przesuwne nie zajmują miejsca, ale na prowadnice – zależnie od systemu – potrzebujemy nawet 8 cm z głębokości szafy. Wnęka na szafę głębokości 55 cm powinna mieć około 63 cm. Dla najmłodszych dzieci drzwi przesuwne będą trudne do otwierania i zamykania.

Na szafę wygospodaruj przestrzeń za drzwiami, wnękę lub całą ścianę. Nie żałuj miejsca. Jeśli szafa będzie pojemna i dobrze zorganizowana (polecam szuflady i jeszcze raz szuflady!), wyeliminujesz z pokoju drobne meble do przechowywania i w ten sposób uzyskasz więcej przestrzeni do zabawy na środku.

Uchwyty do drzwi szafy i szuflad powinny być wpuszczane. Gdy nie wystają, nie ma niebezpieczeństwa, że dziecko się o nie uderzy.

Meble dopasowane do wieku czy rosnące wraz z dzieckiem?

Wyposażając pokój dziecka, można wybrać jedną z dwóch możliwości. Kupić meble odpowiednie do jego wieku i potrzeb, a gdy z nich wyrośnie, wymienić je na nowe lub zainwestować w takie, które, będą rosnąć wraz z dzieckiem.

Jestem zwolennikiem rozwiązania pośredniego, czyli stworzenia prostej i neutralnej bazy (wbudowane meble, oświetlenie ogólne), którą wypełniamy zmieniającymi się co kilka lat meblami ruchomymi i dodatkami (łóżko, stolik, biurko, krzesło). Opiekunowie z zacięciem dekoratorskim i o zdolnościach manualnych mogą stworzyć niepowtarzalne wyposażanie pokoju dziecka, odnawiając i przerabiając meble używane.

Dekoracje w pokoju dziecięcym

W dziecięcym pokoju dobrze sprawdzają się też proste, tanie, wręcz tymczasowe pomysły dekoratorskie. Sznurek na dziecięce malunki, wycinanki i wszelakie skarby rozpięty na ścianie, kotara z wzorzystej tkaniny zasłaniająca łóżko (dla królewny, która chwilowo zapragnęła skryć się w niedostępnej wieży), naklejki (te wielokrotnego użytku nie zostawiają śladów na ścianie czy meblach, znajdziesz je na: www.beautifulhome.pl), tapety do kolorowania (wspaniałe projekty AZE Design, do kupienia na: www.bajarka.pl), galeria prac dziecka na listwie-półce, na której możemy je łatwo zmieniać (niezastąpiona będzie półka Ribba z Ikei). Hitem ostatnich lat są farby magnetyczne.

WARTO WIEDZIEĆ

Dziecięcy pokój na poddaszu

Urządzając sypialnię dziecka na poddaszu, zyskasz idealną przestrzeń do przechowywania pod skosami. Zaplanuj ją w miejscu, w którym wysokość wynosi minimum 1,4 m, ponieważ można tam zajrzeć do szafek bez obawy, że uderzymy głową o skos.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
9 pomysłowych aranżacji pokoju dziecięcego. Pokój...

Aranżacja pokoju dziecięcego powinna pobudzać wyobraźnię malucha, a jednocześnie go nie przytłaczać. Zobacz,...

Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu? 14...

Urządzenie pokoju dziecka na poddaszu to spore wyzwanie dla rodziców. Szczególnie, gdy skosy są...

Meble i dodatki do pokoju dziecięcego. Wybieramy...

Urządzamy pokój dziecka w wieku przedszkolnym. Jakie meble dziecięce sprawdzą się najlepiej? Jak...

Pokój dziecięcy na poddaszu. Jak urządzić miejsce...

Ciemny, nieużytkowy strych zmienił się w przestronny pokój dziecięcy. Na poddaszu zagospodarowano nie...

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Zobacz nowoczesne...

Aranżując pokój młodzieżowy powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad, tak, by nasze dorastające...

Malowanie pokoju dziecięcego - zdrowe farby do...

Podpowiadamy czego musisz się dowiedzieć o farbach do ścian planując remont pokoju dziecięcego. Dowiedz...