| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Oświetlenie salonu z aneksem: jak wykonać schemat oświetlenia wnętrza?

Oświetlenie salonu z aneksem: jak wykonać schemat oświetlenia wnętrza?

Jeśli masz salon, który pełni kilka różnych funkcji, to oświetlenie wnętrza musi być bardzo szczegółowo zaplanowane. Jak powinien wyglądać schemat oświetlenia salonu połączonego z kuchnią otwartą? Dowiedz się, co na temat oświetlenia salonu i schematu całego oświetlenia mówi wieloletni praktyk i projektant instalacji elektrycznych.

Wnętrze pełniące kilka różnych funkcji wymaga bardzo zróżnicowanego oświetlenia poszczególnych stref. Istotne jest zatem przygotowanie odpowiedniego schematu oświetlenia całego wnętrza. Jak się do tego zabrać? Przyjmuje się, że poszczególne rejony powinny mieć następujące wartości natężenia oświetlenia (luksów):

  • stół do spożywania posiłków – 200-300 lx;
  • strefa wypoczynkowa: oświetlenie ogólne – 200 lx;
  • strefa wypoczynkowa: oświetlenie do czytania – 500 lx;
  • strefa kuchenna, blat wyspy i blaty przy kuchence i zlewozmywaku – 500 lx.
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Przykładowy schemat oświetlenia salonu z aneksem kuchennym

Oświetlenie salonu - jak doświetlić strefę jadalno-kuchenną?

Nad stołem w części jadalnej, który ma stosunkowo niewielkie wymiary, wystarczy jedna wisząca oprawa wyposażona w odpowiednie źródła światła, najlepiej świetlówki energooszczędne. Nad wyspą zastosowanie żarówek halogenowych charakteryzujących się wysoką wartością luminancji (jaskrawości) może spowodować powstawanie przeszkadzających odbić od blatu wyspy kuchennej. Dlatego można rozważyć zastąpienie halogenów lampami o łagodniejszym świetle oraz jednocześnie o wyższej skuteczności świetlnej, którymi są świetlówki kompaktowe. Skuteczność żarówki halogenowej w zależności od jej mocy wynosi około 20 lm/W (lumenów na wat), natomiast świetlówki kompaktowej jest na poziomie 60 lm/W.

Nad blatem roboczym, podobnie jak nad wyspą, kłopoty mogą sprawiać odbicia od listew wyposażonych w diody LED. By tego uniknąć, można użyć opraw ze świetlówkami liniowymi o dużo niższej luminancji, a lepszej skuteczności świetlnej. Jednak w przypadku podjęcia decyzji o zastosowaniu listwy z diodami LED powinny być one osłonięte kloszami lub innymi przesłonami rozpraszającymi światło, żeby ich obraz nie odbijał się w powierzchni blatu, natomiast sumaryczny strumień świetlny powinien być porównywalny ze strumieniem linii utworzonej przez świetlówki, czyli w sumie około 3600 lm.

Jakie oświetlenie wnętrza, gdzie spędza się wolny czas

Na ścianie za telewizorem zastosowanie listwy z diodami LED jest jedynym logicznym rozwiązaniem.

Przy kanapie pożyteczne funkcje spełni oprawa przenośna stojąca na podłodze przy kanapie w strefie wypoczynkowej. W jej pobliżu poziom natężenia oświetlenia będzie zbliżony do optymalnej wielkości 500 lx potrzebnej do czytania. Dobierając oprawy i źródła światła, należy zadbać o to, aby w polu widzenia osób przebywających w pomieszczeniu nie znajdowały się jaskrawe części odbłyśników lub samych lamp oraz aby ich odbicia nie powstawały na powierzchni blatów stołów lub blatów roboczych w kuchni. Z tego względu wskazane jest w miarę możności używanie opraw z kloszami i przesłonami ze szkła opalizowanego lub mlecznego oraz rastrami rozpraszającymi światło.

Stosując oświetlenie wnętrza zlokalizowane, na przykład oprawy zawieszone nad stołem, trzeba jednocześnie korzystać z oświetlenia ogólnego pomieszczenia w celu zapewnienia właściwego rozkładu luminancji (jaskrawości). W kuchni, żeby uzupełnić oświetlenie ogólne uzyskiwane z opraw zawieszonych przy suficie, należy stosować oprawy dodatkowe, na przykład nad blatami roboczymi. Także te oprawy nie powinny powodować olśnienia bezpośredniego ani też przeszkadzających odbić od powierzchni blatów roboczych.

TEST żarówek energooszczędnych. Która świetlówka najszybciej się zapala i pobiera najmniej prądu?

Sprawdziliśmy rzeczywiste parametry świetlówek energooszczędnych, które zastępują w naszych domach...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Złe oznakowanie lamp LED. Zobacz jak odzyskać...

Na rynku polskim znalazły się nieprawidłowo oznakowane lampy LED. Błąd pojawił się w określeniu ilości...

Nowoczesne lampy wiszące do kuchni. 10 pomysłów...

Oświetlenie kuchni odgrywa bardzo istotną rolę w jej wystroju. Nowoczesne lampy wiszące są nie tylko...

Lampy LED – dlaczego warto rozważyć ich zakup

Czymś, co może zniechęcić nas do zmiany tradycyjnych żarówek na lampy LED, jest cena. Nie wszyscy...

Jak płacić mniej za światło? 4 sposoby na...

Dobrze oświetlone wnętrza dają nam poczucie bezpieczeństwa i wygodę użytkowania. Co zrobić, by mieć...

Oświetlenie pokoju młodzieżowego. Jakie lampy...

Oświetlenie pokoju młodzieżowego musi być odpowiednio dobrane, gdyż nastolatek spędza tam większość czasu -...

Estetyczne i dyskretne oświetlenie – ozdobne...

Podpowiadamy, jak zaprojektować oświetlenie do każdego wnętrza. Zobacz, jakie oprawy oświetleniowe zastosować...