| muratordom.pl » Wnętrza » Meble » Szafa wnękowa, garderoba, schowek. Zaplanuj miejsca do przechowywania rzeczy

Szafa wnękowa, garderoba, schowek. Zaplanuj miejsca do przechowywania rzeczy

Planując wnętrze, nie zapomnij o miejscach do przechowywania rzeczy – szafach wnękowych, garderobach, schowkach. Dobrze, jeśli miejsce na nie można wybrać już na etapie projektu architektonicznego domu lub stawiania ścian działowych w mieszkaniu. Czasami wystarczy przesunąć otwór drzwiowy lub ścianę o kilka centymetrów, by zmieścić wygodną szafę.

Zaplanuj miejsce przechowywania rzeczy

Planowanie miejsc do przechowywania zaczynij od uporządkowania tej listy, zgodnie z zasadą, że przedmioty o podobnym przeznaczeniu trzymane są razem. Środki czystości, wiadro, ścierki, szczotki – razem. Okrycia wierzchnie i obuwie noszone w danym sezonie – też razem. Natomiast pozostałe ubrania i obuwie każdego domownika – osobno. Wędrując ołówkiem po planie, zaznacz kolejne szafy i schowki. Powinieneś wiedzieć, jaką drogę trzeba przebyć, by odwiesić płaszcz zdjęty po powrocie do domu, a jaką, by wyjąć środki czystości potrzebne do umycia łazienki. Jeśli to tylko możliwe, staraj się te szlaki uprościć i skrócić. Oszczędzisz sobie biegania po domu, często także w górę i na dół po schodach, w poszukiwaniu potrzebnych rzeczy. W małym mieszkaniu warto wyeliminować kluczenie między sprzętami.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Szafy wnękowe i schowki - elementy architektury

Zamiast kilku szaf ubraniowych – lepiej zaplanować ich ciąg wzdłuż ściany lub jedną pojemną garderobę. Warto w tym celu zrezygnować z fragmentu sypialni czy korytarza. Pomysłowym rozwiązaniem są też wielofunkcyjne zabudowy meblowe. Dzielą one przestrzeń i są dostępne z kilku stron. Mogą stanąć między holem wejściowym a pokojem dziennym – wówczas od strony holu szafa ubraniowa, a od strony salonu – sprzęty RTV albo regał na książki. Jeśli postawisz taką zabudowę między kuchnią a jadalnią – od strony kuchni znajdą się AGD oraz szafki na naczynia i produkty spożywcze, a od strony jadalni – kredens. Zgromadzenie szaf w kilku miejscach zintegrowanych z architekturą wprowadza ład i sprawia, że wnętrze, chociaż pomniejszone, wydaje się większe. Nie zamykaj się na nietypowe rozwiązania. Do łazienki przy sypialni można wejść przez garderobę. Garderoba może też łączyć dwie sypialnie. Na szafy wykorzystaj miejsca z pozoru bezużyteczne: wnęki, uskoki muru, przestrzeń pod schodami, pod skosami na poddaszach, niedoświetloną światłem dziennym, z dala od okien.

Od podłóg po sufity

Zasada jest prosta: rzeczy, których używasz na co dzień, znajdują się na wyciągnięcie ręki. Wyżej umieszczaj te, po które sięgasz rzadziej. By ułatwić korzystanie z przedmiotów na samym dole, umieść je w pojemnikach na kółkach, w szufladach, na ruchomych platformach (wysuwają się jak szuflady, ale burtę mają tylko z tyłu lub z tyłu i z boków). Powieś to, co można powiesić: rower, składane krzesła, drabinkę. Zwolni się przestrzeń na podłodze. Po czwarte, nie rozstawaj się z metrówką. Nic nie powinno być planowane na oko. Sprawdzaj wymiar nie tylko na poziomie podłogi, lecz też nad podłogą – w połowie wysokości ściany i pod sufitem. Może się okazać, że ściany nie trzymają pionu, czyli są krzywe i szafa zmieści się na podłodze, ale pod sufitem już nie. Zanim przystąpisz do dzieła, musisz wiedzieć, ile mniej więcej miejsca potrzebujesz na półkach, ile mają zająć wieszaki, a ile szuflady i co w nich umieścisz. Zastanów się, co poza odzieżą i obuwiem chcesz przechowywać w garderobie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: ELFA

Drzwi przesuwne z profilem Grace i różnym wypełnieniem dostosowanym do wystroju sypialni

WARTO WIEDZIEĆ

Kto zaprojektuje szafę lub garderobę?

Projekt szaf czy garderoby możesz zlecić architektowi lub architektowi wnętrz. Wykonanie projektów i pomiarów oferuje też większość firm dystrybuujących systemy do przechowywania. Często są wliczone w cenę szaf. Projekt możesz też przygotować sam, rysując w skali 1:20 lub korzystając z programów do aranżacji dostępnych na stronach internetowych wielu marek. Na przykład BoConcept Home Creator czy Ikea Planner PAX.

Autor: IKEA

Pojemna i wygodna szafa wnękowa może być za zasłoną, roletą, żaluzją (kto powiedział, że mogą wisieć tylko w oknach) czy za parawanem. Bardziej się liczy pomysłowość niż duży budżet.

Garderoba nie musi być duża

Ważne jest, by zachować odpowiednie odległości między szafami lub między szafą a ścianą. Większości wystarczy już 70 cm, by się komfortowo poruszać i przeglądać rzeczy. Tyle samo wynosi minimalna szerokość przejścia między szafą a łóżkiem. Luksusem jest garderoba, w której jest dość miejsca, żeby się ubrać i przejrzeć w lustrze – odległość między szafami powinna wynosić minimum 120 cm. By obejrzeć całą sylwetkę w lustrze, potrzebujesz przynajmniej 55 cm. Górną krawędź lustra trzeba umieścić na wysokości 180-190 cm. Dolną – kilkanaście centymetrów nad podłogą, choć najlepiej wygląda i najpraktyczniejsze jest lustro dochodzące do listwy przypodłogowej.

Garderoba XXL

W dużej garderobie wygodny będzie ustawiony centralnie puf do siedzenia i odkładania przymierzanych ubrań. Na środku może też stanąć zabudowa na kształt kuchennej wyspy – na przykład ustawione plecami do siebie komody wysokości do 120 cm przykryte blatem. Nie będą zasłaniały szaf. Nadal cała ich zawartość będzie w polu widzenia. Potrzeba na to garderoby minimum 3,8 x 3 m, czyli 11,4 m2, gdy szafy są tylko po dwóch stronach. Gdy są z trzech stron, minimum to 3,8 x 3,4 m, czyli 12,9 m2. Dobrym pomysłem jest dostosowanie głębokości szaf do przechowywanych w nich rzeczy. Dzięki temu optymalnie wykorzystasz przestrzeń i uchronisz się przed ustawianiem rzeczy na półkach w dwóch rzędach. To ułatwi nie tylko znalezienie tego, co akurat jest potrzebne, ale także utrzymanie porządku.

Przeczytaj dodatkowo:
Meble ze skrzynek - regał na książki

Zobacz jak wykorzystać skrzynki po owocach. Jeżeli brakuje ci półek na książki prezentujemy ciekawy...

Jak powinno wyglądać nowoczesne mieszkanie dla...

Na co dzisiaj stawiamy urządzając nowoczesne mieszkanie. Czy młodzi Polacy wybierają designerskie meble, czy...

Ruchome meble ze skrzynek? Czemu nie!

Trwa moda na meble z drewnianych palet i skrzynek. Jednym ze sposobów modyfikacji takich mebli jest...

Jak zrobić łóżko z drewnianych palet – instrukcja...

Zobacz w naszej instrukcji krok po kroku, jak zrobić łóżko z drewnianych palet. Surowość podestu pod...

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Zobacz nowoczesne...

Aranżując pokój młodzieżowy powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad, tak, by nasze dorastające...