| muratordom.pl » Wnętrza » Meble » Szafa wnękowa, garderoba, schowek. Zaplanuj miejsca do przechowywania rzeczy

Szafa wnękowa, garderoba, schowek. Zaplanuj miejsca do przechowywania rzeczy

Planując wnętrze, nie zapomnij o miejscach do przechowywania rzeczy – szafach wnękowych, garderobach, schowkach. Dobrze, jeśli miejsce na nie można wybrać już na etapie projektu architektonicznego domu lub stawiania ścian działowych w mieszkaniu. Czasami wystarczy przesunąć otwór drzwiowy lub ścianę o kilka centymetrów, by zmieścić wygodną szafę.

Zaplanuj miejsce przechowywania rzeczy

Planowanie miejsc do przechowywania zaczynij od uporządkowania tej listy, zgodnie z zasadą, że przedmioty o podobnym przeznaczeniu trzymane są razem. Środki czystości, wiadro, ścierki, szczotki – razem. Okrycia wierzchnie i obuwie noszone w danym sezonie – też razem. Natomiast pozostałe ubrania i obuwie każdego domownika – osobno. Wędrując ołówkiem po planie, zaznacz kolejne szafy i schowki. Powinieneś wiedzieć, jaką drogę trzeba przebyć, by odwiesić płaszcz zdjęty po powrocie do domu, a jaką, by wyjąć środki czystości potrzebne do umycia łazienki. Jeśli to tylko możliwe, staraj się te szlaki uprościć i skrócić. Oszczędzisz sobie biegania po domu, często także w górę i na dół po schodach, w poszukiwaniu potrzebnych rzeczy. W małym mieszkaniu warto wyeliminować kluczenie między sprzętami.

Szafy wnękowe i schowki - elementy architektury

Zamiast kilku szaf ubraniowych – lepiej zaplanować ich ciąg wzdłuż ściany lub jedną pojemną garderobę. Warto w tym celu zrezygnować z fragmentu sypialni czy korytarza. Pomysłowym rozwiązaniem są też wielofunkcyjne zabudowy meblowe. Dzielą one przestrzeń i są dostępne z kilku stron. Mogą stanąć między holem wejściowym a pokojem dziennym – wówczas od strony holu szafa ubraniowa, a od strony salonu – sprzęty RTV albo regał na książki. Jeśli postawisz taką zabudowę między kuchnią a jadalnią – od strony kuchni znajdą się AGD oraz szafki na naczynia i produkty spożywcze, a od strony jadalni – kredens. Zgromadzenie szaf w kilku miejscach zintegrowanych z architekturą wprowadza ład i sprawia, że wnętrze, chociaż pomniejszone, wydaje się większe. Nie zamykaj się na nietypowe rozwiązania. Do łazienki przy sypialni można wejść przez garderobę. Garderoba może też łączyć dwie sypialnie. Na szafy wykorzystaj miejsca z pozoru bezużyteczne: wnęki, uskoki muru, przestrzeń pod schodami, pod skosami na poddaszach, niedoświetloną światłem dziennym, z dala od okien.

Od podłóg po sufity

Zasada jest prosta: rzeczy, których używasz na co dzień, znajdują się na wyciągnięcie ręki. Wyżej umieszczaj te, po które sięgasz rzadziej. By ułatwić korzystanie z przedmiotów na samym dole, umieść je w pojemnikach na kółkach, w szufladach, na ruchomych platformach (wysuwają się jak szuflady, ale burtę mają tylko z tyłu lub z tyłu i z boków). Powieś to, co można powiesić: rower, składane krzesła, drabinkę. Zwolni się przestrzeń na podłodze. Po czwarte, nie rozstawaj się z metrówką. Nic nie powinno być planowane na oko. Sprawdzaj wymiar nie tylko na poziomie podłogi, lecz też nad podłogą – w połowie wysokości ściany i pod sufitem. Może się okazać, że ściany nie trzymają pionu, czyli są krzywe i szafa zmieści się na podłodze, ale pod sufitem już nie. Zanim przystąpisz do dzieła, musisz wiedzieć, ile mniej więcej miejsca potrzebujesz na półkach, ile mają zająć wieszaki, a ile szuflady i co w nich umieścisz. Zastanów się, co poza odzieżą i obuwiem chcesz przechowywać w garderobie.

Autor: ELFA

Drzwi przesuwne z profilem Grace i różnym wypełnieniem dostosowanym do wystroju sypialni

WARTO WIEDZIEĆ

Kto zaprojektuje szafę lub garderobę?

Projekt szaf czy garderoby możesz zlecić architektowi lub architektowi wnętrz. Wykonanie projektów i pomiarów oferuje też większość firm dystrybuujących systemy do przechowywania. Często są wliczone w cenę szaf. Projekt możesz też przygotować sam, rysując w skali 1:20 lub korzystając z programów do aranżacji dostępnych na stronach internetowych wielu marek. Na przykład BoConcept Home Creator czy Ikea Planner PAX.

Autor: IKEA

Pojemna i wygodna szafa wnękowa może być za zasłoną, roletą, żaluzją (kto powiedział, że mogą wisieć tylko w oknach) czy za parawanem. Bardziej się liczy pomysłowość niż duży budżet.

Garderoba nie musi być duża

Ważne jest, by zachować odpowiednie odległości między szafami lub między szafą a ścianą. Większości wystarczy już 70 cm, by się komfortowo poruszać i przeglądać rzeczy. Tyle samo wynosi minimalna szerokość przejścia między szafą a łóżkiem. Luksusem jest garderoba, w której jest dość miejsca, żeby się ubrać i przejrzeć w lustrze – odległość między szafami powinna wynosić minimum 120 cm. By obejrzeć całą sylwetkę w lustrze, potrzebujesz przynajmniej 55 cm. Górną krawędź lustra trzeba umieścić na wysokości 180-190 cm. Dolną – kilkanaście centymetrów nad podłogą, choć najlepiej wygląda i najpraktyczniejsze jest lustro dochodzące do listwy przypodłogowej.

Garderoba XXL

W dużej garderobie wygodny będzie ustawiony centralnie puf do siedzenia i odkładania przymierzanych ubrań. Na środku może też stanąć zabudowa na kształt kuchennej wyspy – na przykład ustawione plecami do siebie komody wysokości do 120 cm przykryte blatem. Nie będą zasłaniały szaf. Nadal cała ich zawartość będzie w polu widzenia. Potrzeba na to garderoby minimum 3,8 x 3 m, czyli 11,4 m2, gdy szafy są tylko po dwóch stronach. Gdy są z trzech stron, minimum to 3,8 x 3,4 m, czyli 12,9 m2. Dobrym pomysłem jest dostosowanie głębokości szaf do przechowywanych w nich rzeczy. Dzięki temu optymalnie wykorzystasz przestrzeń i uchronisz się przed ustawianiem rzeczy na półkach w dwóch rzędach. To ułatwi nie tylko znalezienie tego, co akurat jest potrzebne, ale także utrzymanie porządku.

Stolik na ścianie

Solidny stół potrzebny jest w każdym domu, nie tylko na czas przyjęć czy towarzyskich spotkań. Ale...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Szafy wnękowe ze sklepu lub od stolarza. Jak...

Najtańsze jest wykorzystanie gotowych mebli, które montuje się samodzielnie. Jednak zamawiając szafę...

Stoły rozkładane- pomysł na aranżację małego...

Idealne rozwiązanie dla małego mieszkania to meble składane. Mają sprytne, dostawki i ukryte blaty....

Tapicerowany zagłówek do łóżka. 10 modnych...

Miękki zagłówek do łóżka to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w sypialni, ale nie...

Zobacz jak przeprowadzić kompleksową aranżację...

Meble młodzieżowe w pokoju nastolatka powinny zapewnić komfortowe wykorzystanie każdej funkcji pomieszczenia....

Jak wybrać wygodną i ładną sofę rozkładaną?

Rozkładane meble już nie muszą być przykrą koniecznością. Współczesne rozwiązania są funkcjonalne,...

Jak sobie radzić z domowym kurzem? 8 sposobów na...

Kurz wciska się do domu każdą szczeliną, więc jego sprzątanie to walka jak z wiatrakami. Natychmiast po...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.