| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Kolor we wnętrzu. Jak kolory wpływają na człowieka?
Kolory wnętrz

Kolor we wnętrzu. Jak kolory wpływają na człowieka?

W jaki sposób barwy wpływają na ludzką psychikę, jakie powodują reakcje i zachowania... Właściwe komponowanie zestawów barwnych pozwala na stworzenie wnętrz, odpowiednich dla danego charakteru.

Autor: Mariusz Bykowski

Czerwień zachęca do pozytywnego myślenia. Jest uznawana za kolor oznaczający życie i często kojarzona ze wzrostem motywacji. Nadaje wnętrzom ciepły i przytulny klimat. Jednak w czystej postaci stosuje się ją bardzo rzadko - ze względu na dużą intensywność tej barwy. Dlatego silnie oddziałuje ona na ludzi i zbyt długie pozostawanie w "czerwonych" wnętrzach może powodować najpierw silne pobudzenie, a później zmęczenie i wyczerpanie. W trakcie przebywania w pomalowanym na czerwono pomieszczeniu zmieniają się reakcje fizjologiczne organizmu, np. o wiele częściej mrugamy powiekami, wzrasta także ciśnienie krwi. Czerwony to kolor miłości, dlatego wiązany jest z życiem seksualnym człowieka. Do sypialni idealnie pasują jego różowe odcienie, wzmagają bowiem to uczucie. Warto jednak unikać w tym pomieszczeniu zbyt intensywnej tonacji, bo może ona utrudniać zasypianie - szczególnie osobom z natury pobudliwym i nerwowym. Dobrze będzie ona oddziaływała jedynie na flegmatyków i śpiochów.

Żółty to barwa łączona z radością i optymizmem. Jest kolorem słońca, co sprawia, że w jego otoczeniu ludzie czują się znakomicie. Pobudza zdolności organizacyjne i dodaje pewności siebie. Skłania umysł do działania, dzięki niemu lepiej zapamiętujemy i kojarzymy. Warto więc stosować tę barwę w miejscach, w których się uczymy i pracujemy - w salach wykładowych i w klasach lekcyjnych, gabinetach, pokojach uczniów. Nadaje się też znakomicie do pokojów dziennych, jadalni. Sprawia, że czujemy się w tych wnętrzach swobodnie. Doskonale łączy się z innymi kolorami np. z pomarańczowym

Niebieski uznawany jest za chłodny i uspokajający, łagodzi napięcia w sytuacjach stresowych. Jest barwą ludzi chcących rozwijać się duchowo, pomaga również zwiększyć intuicję i kreatywność. Wpływa na ludzkie mechanizmy fizjologiczne - w niebieskim otoczeniu np. obniża się ciśnienie krwi. Kolor ten uśmierza ból, ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Znakomicie sprawdza się w pomieszczeniach związanych z relaksem i odpoczynkiem. Może też być stosowany w sypialni - pomaga zasnąć nerwusom i osobom przemęczonym. Ze względu na to, iż kojarzony jest z czystością i higieną - często używa się go w łazience oraz kuchni (ale trzeba pamiętać, że hamująco działa na apetyt, więc nie poleca się go do mieszkań niejadków).

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Pomarańczowy to bardzo pozytywna barwa, przywodząca na myśl przede wszystkim ciepło i wygodę. Pomaga uwolnić się od złych emocji, pobudza umysł do działania. Oddziałuje także na fizjologię ludzkiego organizmu - przebywanie w pomieszczeniach utrzymanych w odcieniach tego koloru powoduje wydzielanie się soków trawiennych i wzmocnione odczuwanie głodu. W związku z tym bardzo dobrze pasuje do wnętrz, w których przygotowujemy i spożywamy posiłki. Jasne odcienie koloru pomarańczowego świetnie sprawdzą się w jadalni, trochę mocniejsze - w kuchni. Idealnie nadaje się też do wykorzystywania w aranżacji sal restauracyjnych.

Fiolet silnie działa na ludzką psychikę. Wycisza, więc często jest pomocny w leczeniu zaburzeń nerwowych. Może jednak wywoływać nadmierne uspokojenie. Barwa ta wpływa na rozwój intuicji, pobudza wyobraźnię. Fiolet jest ulubionym kolorem wielu artystów. Rzadko stosuje się go jednak do malowania ścian we wnętrzach, częściej wykorzystywany jest w połączeniu z innymi kolorami lub jako barwa dodatków.

Zieleń to barwa natury, ma więc uspokajające właściwości. W otoczeniu zaaranżowanym z przewagą tego koloru stajemy się spokojniejsi i zrelaksowani. Tej barwy poszukujemy również wtedy, gdy czujemy się zranieni emocjonalnie. Powoduje u ludzi korzystne zmiany fizjologiczne - zmniejsza napięcie mięśni, obniża ciśnienie krwi. Jest czynnikiem równoważącym i pomaga regulować krążenie. Zieleń stosowana jest również w leczeniu klaustrofobii. To barwa, która idealnie pasuje do wnętrz, w których relaksujemy się i odpoczywamy.

Brązowy to kolor ziemi, daje człowiekowi uczucie pewności i łagodzi brak poczucia bezpieczeństwa. Ale wzmaga też skłonność do skrywania własnych emocji, zamykania się w sobie w obawie przed innymi ludźmi i światem. Brąz to barwa, która wnosi do domu poczucie stabilizacji, zatem jest to kolor odpowiedni dla osób, którym jej brakuje.

Dobór kolorów do wnętrz jest istotną sprawą. Warto je dopasowywać do funkcji pomieszczenia, a także do własnej osobowości. Nie zapominajmy przy tym, że za pomocą określonych barw możemy osiągać wyznaczone cele - np. stworzyć sobie w domu miejsce relaksu - malując jego ściany na niebiesko lub zielono, ożywić uczucia, wykańczając sypialnię jednym z odcieni różu, lub sprawić, że goście będą chętnie przebywać w naszym salonie - pomarańczowym lub żółtym. Przy tym wszystkim należy pamiętać o własnych potrzebach i intuicji. Niezależnie od wszystkiego, kolory w naszym domu powinny nas wspomagać i powodować, że będziemy czuli się szczęśliwi. Wybierajmy więc te, które naprawdę nam odpowiadają.

Łączą lub dzielą

Jeśli kuchnia i jadalnia są połączone ze sobą, to ten układ jeszcze możemy podkreślić, malując je podobnym kolorem. Jednak, ze względu na duże płaszczyzny ścian, byłoby wskazane, przebiegał on harmonijnie, np. od jasnożółtej jadalni do delikatnej pomarańczowej kuchni.
Wszystko jednak zależy od indywidualnego pomysłu inwestora. Zabieg taki sprawdza się w pomieszczeniach, których funkcje się wzajemnie uzupełniają. Kolorami można również wydzielać aneksy we wnętrzu - malując ściany na inne, ale harmonizujące ze sobą barwy.

www.psychologiakoloru.pl

Przeczytaj dodatkowo:
Rośliny doniczkowe - 7 zasad, jak aranżować...

Rośliny doniczkowe w domu odgrywają dużą rolę. Poza tym, że dostarczają tlen, oczyszczają i nawilżają...

Rośliny oczyszczające powietrze, które powinny...

Rośliny oczyszczające powietrze powinny znaleźć się w każdym domu. Wiele roślin doniczkowych działa jak...

Jak kolory we wnętrzu poprawiają nastrój?

Zobacz, jak poprawić sobie nastrój otaczające się odpowiednimi kolorami we wnętrzu. Obudź w sobie...

Stroik bożonarodzeniowy z pomysłem - stroik z...

Stroik bożonarodzeniowy wykonany z pomysłem udekoruje wnętrze i napełni je świąteczną atmosferą. Pokazujemy...

Wybieramy rolety do okien dachowych, żaluzje,...

Markizy i rolety do okien dachowych skutecznie ograniczają przepływ ciepła, nie dopuszczając do nagrzewania...