Jak segregować śmieci w domu? Sprawdź zasady prawidłowej segregacji odpadów

2018-07-25 12:12

Pojemniki na śmieci nie bez przyczyny różnią się kolorami – każdy z nich przypisany jest do innych odpadów. Podpowiadamy, jak segregować śmieci w domu i do jakich pojemników je wyrzucać.

Segregacja śmieci 2017
Autor: thinkstockphotos.com

Domowe kosze do segregacji śmieci

Przepisy dotyczące usuwania odpadów mobilizują nas do segregacji śmieci. Warto więc zaopatrzyć się w kilka koszy na śmieci lub specjalne pojemniki przeznaczone do segregacji. Zanim jednak przystąpisz do zakupu pojemników sprawdź, jakie odpady podlegają segregacji.

Nie musisz od razu kupować 6 pojemników na odpady. Na początek wystarczą dwa – jeden na odpady, które podlegają recyklingowi, drugi na te, których posegregować się nie da. Już w ten sposób łatwiej ci będzie zapanować nad śmieciami. Jeżeli masz taką możliwości, w ogródku postaw kompostownik. Ułatwi to znacznie sprawę utylizacji części śmieci organicznych.

Przeczytaj też: Ustawa śmieciowa 2017 - jakie zmiany czekają nas w segregacji śmieci?

Rozwiąż nasz QUIZ i sprawdź, czy wiesz, jak zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Środowiska segregować śmieci:

Segregacja śmieci - sprawdź, czy wiesz, do których pojemników wyrzucać śmieci!

Pytanie 1 z 10
Papierowy worek po cemencie wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane

Segregacja śmieci w domu

Śmieci w swoim domu powinieneś segregować według ogólnie przyjętych zasad. Zwróć uwagę na to, by odpady były czyste, suche, niezatłuszczone. Właściwa segregacja śmieci obejmuje:

  • odpady organiczne, z których można zrobić kompost,
  • papier,
  • odpady z tworzyw sztucznych,
  • aluminium i inne metale,
  • szkło przezroczyste,
  • szkło kolorowe,
  • pozostałe odpady, nie podlegające recyklingowi.

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup kilku pojemników do segregacji, warto ułatwić sobie ich identyfikację. Naklej na poszczególnych koszach odpowiednie napisy czy rysunki (papier, szkoło, plastik i metal) lub skorzystaj z naklejek w odpowiednich kolorach.

W sklepach dostępne są również specjalne kolorowe torby do sortowania, które ułatwią ci nie tylko rozdzielenie papieru, plastiku i szkła, ale również utrwalą kolorystykę pojemników na poszczególne rodzaje odpadów.

Segregacja odpadów
Autor: PHOTOS.COM Pojemniki do segregacji śmieci mają różne kolory. Niebieski przeznaczony jest na papier, żółty na plastik i metal, a biały i zielony na szkło.

Pojemniki do segregacji śmieci. Dlaczego kolory pojemników są ważne?

Niebieski pojemnik na odpady przeznaczony jest na papier. Możesz tu wrzucać gazety, katalogi i prospekty, papier, zeszyty, książki, papierowe torby, kartony i tekturę oraz zrobione z nich opakowania. Pamiętaj by makulatura, którą wkładasz do pojemnika nie była mokra ani tłusta, usuwaj metalowe elementy, takie jak spinacze czy zszywki, a także plastikowe okładki. Do niebieskich pojemników nie wolno wrzucać kalki, papieru termicznego i faksowego, odpadów higienicznych ani kartonów po napojach, mleku i sokach – ich miejsce jest w pojemniku na tworzywa sztuczne.

Żółty pojemnik na odpady przeznaczony jest segregacji plastiku i metalu. Możesz tu wrzucać opakowania z tworzyw sztucznych, plastikowe butelki (PET) i nakrętki, zużyte długopisy, złamane linijki, puste plastikowe opakowania po żywności, kosmetykach i środkach czystości, styropian, kartonowe pudełka pokrytą folią aluminiową po sokach, napojach i mleku, reklamówki z tworzyw sztucznych, a także opakowania i nakrętki metalowe oraz puszki z aluminium, drobny złom żelazny oraz drobny złom metali kolorowych (np. zabawki, stare nożyczki, kapsle). Z butelek plastikowych i zakręcanych kartonów usuń zakrętki, a same butelki zgnieć przed wrzuceniem do pojemnika. Podobnie zrób z puszkami. Usuń również wszystkie etykietki i nalepki. Jeżeli opakowania są brudne, możesz przed wyrzuceniem wypłukać je i osuszyć. Do żółtego pojemnika nie wolno wyrzucać opakowań z jakąkolwiek zawartością, pojemników po smarach, olejach silnikowych i spożywczych, puszek po farbach, opakowań po aerozolach, opakowań po środkach chwastobójczych czy owadobójczych, sprzętu AGD.

Możesz również spotkać czerwone pojemniki do segregacji śmieci. Są one przeznaczone wyłącznie na puszki aluminiowe, metal i drobny złom.

Zielony pojemnik na odpady przeznaczony jest na szkło lub jedynie na szkło kolorowe, w przypadku gdy obok niego występuje biały pojemnik służący do segregacji odpadków szklanych bezbarwnych. Warto by opakowania szklane (butelki po mleku, sokach, wodzie, słoiki, opakowania po kosmetykach, butelki po napojach alkoholowych) umieszczane w pojemnikach do segregacji były umyte i bez etykietek. Do pojemników na szkło nie wrzucaj butelek z zawartością, ani tych potłuczonych. Pamiętaj również o nakrętkach – wrzuć je do pojemnika na plastik i/lub metal. Do pojemników na szkło nie wolno wrzucać również domowej ceramiki i porcelany, szyb czy luster, a także lamp i żarówek, reflektorów, szkła stołowego (talerzy, szklanek, kieliszków), szkła okularowego ani żaroodpornego.

Do kontenera brązowego wyrzucamy: resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy z kawy i herbaty, skoszoną trawę, liście, gałęzie, trociny, chwasty, zawartość worków z odkurzacza, popiół z kominka, resztki jedzenia, ogryzki, papier spożywczy. Do pojemnika brązowego nie wrzucamy: nabiału, tłuszczu, resztek mięsa i ryb, odchodów zwierząt, papierosów, roślin zaatakowanych chorobami, artykułów higienicznych.

Do czarnego pojemnika wyrzucamy śmieci, których nie możemy wyrzucić do żadnego z wyżej podanych pojemników. Możesz tu wyrzucać: porcelanę, szkło stołowe, opakowania po aerozolach, artykuły higieny osobistej, potłuczone szyby, żarówki. Nie wyrzucamy do nich natomiast: odpadów niebezpiecznych, w tym: leków, farb, olejów i ich opakowań, opakowań po środkach ochrony roślin, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (np. świetlówek, baterii i akumulatorów), sprzętu AGD, RTV, odpadów wielkogabarytowych (m.in. mebli, wykładzin, dywanów, materacy i wózków).

Tego NIGDY nie wyrzucaj do kosza na śmieci

Do kosza na śmieci – czy to ogólnego, czy na odpady segregowane – nie wolno ci wyrzucać:

  • zużytych baterii i akumulatorów,
  • sprzętu elektronicznego,
  • gruzu i odpadów budowlanych,
  • świetlówek, w szczególności energooszczędnych,
  • farb, olejów i ich opakowań,
  • lekarstw,

Specjalne pojemniki do segregacji śmieci niebezpiecznych znajdziesz w każdym sklepie ze sprzętem elektronicznym i budowlanym oraz w większości supermarketów, a punkty zbiórki takich odpadów są w każdej gminie.

Przeterminowane leki możesz zostawić w aptece, a gruz i odpady budowlane musisz wywieźć na wysypisko.

Data aktualizacji: 04.07.2017

MURATOR.TV: Segregacja odpadów. Dlaczego warto segregować śmieci?

Segregacja odpadów. Dlaczego warto segregować śmieci?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.