Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Ogród » Baseny, oczka wodne » Projekt i budowa oczka wodnego. Zobacz, jak zrobić w ogrodzie oczko wodne i jakie rośliny posadzić

Projekt i budowa oczka wodnego. Zobacz, jak zrobić w ogrodzie oczko wodne i jakie rośliny posadzić

Budowa oczka wodnego jest już możliwa w ogrodzie średniej wielkości. Nie będzie to wprawdzie staw kąpielowy, ale miłe miejsce, w którym poczujesz się jak nad mazurskim jeziorem. Zobacz projekt oczka wodnego o powierzchni 25 mkw. Prezentujemy sposób, jak zrobic oczko wodne i jakie rośliny najlepiej się do niego nadają

Projekt oczka

Prezentowane oczko wodne ma około 25 m2 powierzchni. Jednak dzięki nieregularnym kształtom brzegów gdziekolwiek byś usiadł, wyda się większe, niż jest w rzeczywistości. Wrażenie to potęguje częściowe przysłonięcie dalekich planów ogrodu kilkoma grupami roślin posadzonych w wodzie i na brzegach zbiornika. Te roślinne parawany nie pozwalają ogarnąć wzrokiem całego otoczenia, toteż miejsce to jest także bardziej przytulne. Drewniany podest zwieszający się nad taflą stawu to świetne miejsce na odpoczynek. Sąsiadujące z nim plaże – trawiasta i żwirowa – zapraszają do obcowania z wodą.

Sprzęt zapewni czystość

W niewielkim oczku trudno jest zachować równowagę biologiczną niezbędną do utrzymania wody w czystości. Dlatego musisz zainstalować urządzenia oczyszczające i napowietrzające wodę. Serce całego systemu stanowi pompa filtracyjna, do której podłączony jest zarówno skimmer, jak i filtr. Do obsługi oczka mającego pojemność około 11 m3 wystarczy pompa o wydajności 12 000 l/h. Skimmer zasysa do komory pyłki, kurz i liście pływające po powierzchni wody. Warto umieścić go w tej części oczka, w której rosną rośliny zaśmiecające je liśćmi. Filtr ciśnieniowy (o pojemności 17 l) oczyszcza wodę mechanicznie i biologicznie, a wbudowana lampa UV ogranicza rozwój glonów nitkowatych. Filtr zakopuje się w ziemi na brzegu oczka wodnego, dzięki czemu jego późniejsza obsługa nie sprawia kłopotu. Wypływająca z niego pod ciśnieniem oczyszczona woda kierowana jest do kamienia młyńskiego umieszczonego na żwirowym brzegu oczka.  Cały system podłączony jest do źródła prądu pod napięciem 220-230 V.

Wykop pod budowę oczka wodnego

Prace zaczyna się od wyznaczenia obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym celu wężem ogrodowym lub liną, dzięki którym łatwiej będzie można ocenić kształt i wielkość zbiornika. Następnie robim się wykop. W najgłębszym miejscu powinien mieć około 100 cm. W dnie na głębokości 60 i 30 cm uformuj półki szerokości około 30 cm, na których ustawisz później kosze z roślinami wodnymi. Krawędzie dna formuje się ze spadkiem, aby podłoże nie osuwało się pod naporem wody. Trzeba mieć pewność, że wszystkie brzegi oczka znajdują się na tym samym poziomie. Ziemię z wykopu możesz wykorzystać do uformowania wzniesień, na których posadzisz rośliny lub założysztrawnik.

Szczelne dno

Dno oczyszcz z korzeni, kamieni i innych zanieczyszczeń, zagęść je dokładnie, a następnie ułoż na nim 5-centymetrową warstwę piasku. Nieckę warto wyściełać włókniną i na niej dopiero rozłożyć folię izolacyjną. Do uszczelnienia najlepiej jest użyć ciemnej folii o grubości 1 mm przeznaczonej do oczek wodnych. Po jej rozłożeniu napełnij oczko wodą na tyle, aby folia dobrze ułożyła się w niecce. Nadmiar folii odetnij, pozostawiając na brzegach 30-centymetrowy zapas.

DOM Z BASENEM - budowa basenu ogrodowego i koszty z nią związane

Dom z basenem – to brzmi dobrze. Jak jednak spełnić takie marzenie? Jak zabrać się do budowy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Oczko wodne. Przygotowanie oczka wodnego do zimy

W listopadzie, zanim temperatura spadnie poniżej 0°C, trzeba przygotować do zimy oczko wodne. Żyjące w...

Jak dobrać rośliny do oczka wodnego?

Rośliny wodne są nieodzownym elementem wykończenia stawu czy oczka wodnego. To one – odpowiednio...

Rośliny do oczka wodnego i stawu. Zobacz, jakie...

Rośliny są nieodzownym elementem wykończenia oczka wodnego czy stawu - to istotne dopełnienie kompozycji....

Basen ogrodowy: kiedy opłaca się budowa, kiedy...

Kąpiel w zaciszu własnego ogrodu nie musi być luksusem. Jeżeli marzy ci się basen, najtańszy możesz mieć już...

Kiedy opłaca się budowa basenu ogrodowego, a...

W naszym klimacie, odkryty basen ogrodowy to kąpiel uzależniona od pogody. Budowa basenu na zewnątrz domu...

Basen ogrodowy z żywicy i kruszywa - zobacz, jak...

Basen ogrodowy z żywicy i kruszywa ma wiele zalet. Nie dość, że może mieć dowolny kształt, to jeszcze nie...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.