Łazienkowa nisza, czyli natrysk we wnęce

2011-03-23 13:46

Zamiast kabiny – ściany pokryte płytkami. Zamiast brodzika – odpływ w podłodze. Natrysk nie musi być czymś w rodzaju gotowego mebla. Zobacz, dlaczego warto wydzielić natrysk we wnęce i poznaj ciekawe sposoby na wykorzystanie ścian prysznica. Sprawdź, jak pomysłowo zaplanować ustawienie wnęki, aby ukształtować wygodną przestrzeń łazienki...

Prysznicowa nisza, czyli natrysk we wnęce
Autor: Mariusz Bykowski

Prysznicowa wnęka pasuje do każdej łazienki

Rezygnacja z gotowej kabiny pomaga przede wszystkim dostosować układ do wymiarów pomieszczenia. Natrysk może na przykład zajmować całą szerokość niedużej łazienki. Nie jest wtedy ważne, czy odległość między ścianami wynosi 95, 100, czy 125 cm – tę przestrzeń traktuje się jak wnękę na prysznic.

W małych pomieszczeniach brak kabiny może dodatkowo dobrze wpłynąć na wrażenia przestrzenne – zasłonka czy szklane przesuwne drzwi nie stanowią całkowitego zamknięcia, podczas gdy kabina nieodwołalnie „zabiera miejsce”.

Wnęki na natrysk są często specjalnie zaprojektowane, bo jest to sposób na efektywne wykorzystanie powierzchni w niedużym domu. Takie dyskretne wydzielenie strefy kąpielowej jest bardzo wygodne. Dzięki temu, że pod natrysk wchodzi się jak do szafy w ścianie, pozostała przestrzeń łazienki wydaje się większa i nieprzeładowana urządzeniami.

Do wnęki kabina jest niepotrzebna. Wystarczą same drzwi lub nawet zasłonka. Wydzielanie natrysku ścianką lub ściankami daje dodatkowe możliwości ciekawego urządzenia wnętrza. Im większa łazienka, tym jest ich więcej.

Chyba największą praktyczną zaletą ściany oddzielającej natrysk jest to, że ma dwie strony do wykorzystania. O ile z jednej ogranicza mokrą strefę kąpieli, o tyle z drugiej może być oparciem dla innych urządzeń. Nie tylko zasłania, ale też przydaje się do innych celów: można powiesić na niej lustro albo oprzeć o nią mebel. Najciekawsze efekty uzyskamy, ukrywając w niej stelaże instalacyjne do podwieszenia sedesu czy umywalki. To stwarza zupełnie nowe możliwości rozmieszczania urządzeń i dzielenia stref w łazience. Oczywiście ma to zastosowanie raczej w dużych pomieszczeniach.

Bywa, że przegrodą oddzielającą natrysk (na przykład w narożniku łazienki) jest po prostu tafla hartowanego szkła. To rozwiązanie najbardziej przypomina efekt luksusowych kabin, a jest dużo mniej kosztowne w realizacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie