| muratordom.pl » Łazienka » Sauny i łaźnie parowe » Sauna - zdrowa przyjemność

Sauna - zdrowa przyjemność

Pobyt w saunie wspaniale rozgrzewa całe ciało, zapewniając nam relaks, dobre samopoczucie i wzrost odporności organizmu. Najlepiej się o tym przekonać, montując kabinę we własnym domu.

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

Słowem „sauna” określa się najczęściej szczelne, izolowane w celu utrzymania wysokiej temperatury pomieszczenie z piecem i drewnianymi ławami, służące do przegrzewania ciała. Rytuał korzystania z sauny tego typu stworzyli Finowie i dlatego dziś bardzo często nazywa się ją fińską. Głosili oni zasadę, że im sauna bardziej prymitywna, tym lepsza. I choć przez setki lat niewiele się zmieniło w sposobie jej budowy (wyraźnym modyfikacjom ulegał jedynie piec), to chętni do zacisznego i niezależnego od pogody wygrzewania się w cieple muszą podjąć parę decyzji.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wielkość na miarę

Najprościej kupić saunę prefabrykowaną – gotową kabinę przeznaczoną do samodzielnego montażu. Otrzymujemy wtedy dopasowane wymiarami ściany, sufit, podłogę, drzwi i ławki, które musimy jedynie złożyć – podobnie jak współczesne meble. Producenci przygotowują różne rozwiązania: można kupić saunę o wymiarach od 1,2x1,2 m do 3x2,5 m. Sauna może mieć dowolną wielkość, dobrze jednak, gdy można się w niej położyć – choć jeden bok kabiny powinien mieć minimum 2 m. Może dlatego najczęściej wybiera się kabiny o wymiarach 2x1,6 m, 2x2 m. Kabina zazwyczaj ma 2 m wysokości, czyli mniej, niż wynosi standardowa wysokość pomieszczeń. Oznacza to, że swobodnie można ją zmieścić w dowolnym miejscu. Jeśli nie odpowiada nam żadna z oferowanych typowych kabin, pozostaje zamówienie jej według indywidualnego projektu w wyspecjalizowanej firmie bądź wybudowanie jej na miejscu. Gdy zdecydujemy się na saunę na poddaszu, najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie kabiny na wymiar.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Miejsce z zapleczem

Przede wszystkim należy postanowić, czy ma być wewnątrz domu, czy w oddzielnym budynku. Jeśli kabinę uwzględnimy już na etapie projektowania domu, od razu zostaną zaplanowane wszelkie przyłącza, odpływ kanalizacyjny, sprawna wentylacja. Warto wtedy również przemyśleć przeznaczenie na nią większego pomieszczenia, w którym znajdzie się także natrysk (by schłodzić się po kąpieli w saunie), zmieszczą leżanka lub fotel (aby odpocząć) oraz umilające pobyt donice z roślinami. Przyjemnie jest też wyjść z takiego miejsca „kąpielowego” na taras, balkon lub do ogrodu albo chociaż móc popatrzeć na zieleń za oknem – okno przyczyni się również do lepszej cyrkulacji powietrza. Jeżeli planujemy w domu pokój do ćwiczeń, będzie on idealnym sąsiedztwem dla sauny. W już wybudowanym domu kabinę sauny można zamontować w łazience, przeznaczyć na nią sąsiadujące z łazienką pomieszczenie, zaadaptować część poddasza lub pokój, który przestał pełnić swe dotychczasowe funkcje (na przykład część sypialni studenta, który rozpoczął życie „na swoim”). Biorąc przykład z Finów i Rosjan, można się zdecydować na montaż kabiny w osobnym budynku – domku stojącym w ogrodzie. Kabiny sauny nie buduje się na zewnątrz jako wolno stojącej. Uciekałoby z niej za dużo ciepła. By ograniczyć jego straty, ściany kabiny powinny przylegać do ścian pomieszczenia.

Przeczytaj dodatkowo:
Sauna fińska w domu. Budowa i montaż domowej sauny

Nasz poradnik jest dla tych, którym marzy się sauna fińska w domu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy...

Drewno - idealny materiał na wygodną saunę. Czy...

Kiedyś sauny były wyłącznie drewniane, dzisiaj niektóre elementy kabin robi się także z innych materiałów, na...

Sauna - jedna kabina, wiele możliwości

Każdy, kto był w Skandynawii, miał szansę zetknąć się z sauną, bo w tamtejszych domach to niemal standard....

Budowa sauny

Sauna jest zamkniętym, odizolowanym od reszty budynku pomieszczeniem. Materiał użyty do jej budowy powinien...

Piece do sauny

Bez odpowiedniego pieca sauna nigdy nie będzie spełniała swojego zadania. Dawniej do wytwarzania odpowiedniej...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT