| muratordom.pl » Łazienka » Sauny i łaźnie parowe » Jaka jest różnica między sauną a łaźnią parową?

Jaka jest różnica między sauną a łaźnią parową?

Zarówno saunę, jak i łaźnię parową można urządzić w każdym domu, a nawet mieszkaniu. Warto dowiedzieć się, jakie są najistotniejsze różnice między nimi. Na co zwrócić uwagę przed montażem, i jakich materiałów użyć do ich budowy. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat sauny i łaźni parowej.

Miejsce na saunę w domu

Komfortowo jest korzystać z sauny w pozycji leżącej, dlatego jeśli jest miejsce, dobrze, gdy przynajmniej jeden bok ma długość nie mniejszą niż 200 cm. Gdy nie ma tyle miejsca, można zainstalować mniejszą saunę i korzystać z niej na siedząco.

Będzie taniej – mniejsza sauna potrzebuje mniejszego pieca i zużywa mniej energii elektrycznej. Typowa domowa sauna powinna mieć wysokość co najmniej 200 cm. Wyjątek stanowią sauny ze ściętym sufitem montowane na poddaszu.

Zobacz także: Piec do sauny i generator pary. Jak zadbać o odpowiednią temperaturę i poziom wilgotności

Materiały do budowy sauny

W saunie temperatura jest bardzo wysoka, więc materiały użyte do jej budowy muszą być na nią odporne.

Wewnętrzne ściany wykłada się panelami drewnianymi o grubości co najmniej 12 mm. Drewno musi mieć jak najmniej sęków i nie może zawierać dużo żywicy. Najczęściej używa się świerku skandynawskiego, osiki lub cedru. Idealne właściwości – odporność na działanie wysokiej temperatury i dużej wilgotności oraz piękny zapach i kolor – ma cedr.

Od zewnątrz kabinę można wykończyć dowolnie – drewnem, płytą pilśniową, płytą gipsową lub glazurą. Niektóre elementy sauny, na przykład widoczne frontowe ścianki lub drzwi, robi się ze szkła lub z aluminium. Ławki muszą być z drewna, które nie nagrzewa się za mocno, na przykład z osiki lub abachi. Drzwi wykonuje się z drewna lub ze szkła hartowanego.

Wykonanie ławek, drzwi, podłogi

Ławki w saunie powinny mieć głębokość 31-55 cm. Będą wówczas wygodne.

W przypadku drzwi potrzebna jest warstwa izolacji termicznej, najlepiej z wełny mineralnej o grubości 45-100 mm. Dół kabiny należy zabezpieczyć przed wchłanianiem wody, dlatego najlepiej zainstalować ją na profilach, na przykład z anodowanego aluminium.

Podłogę najczęściej wykańcza się terakotą lub wykładziną ze sztucznego tworzywa odporną na wodę. Powierzchnia nie może być śliska, nawet po rozlaniu wody.

Konstrukcja łaźni parowej

Jej kabina (podłoga, ściany oraz sufit) ze względu na panującą tam w czasie kąpieli wysoką wilgotność musi być z materiałów odpornych na dużą wilgotność (100%) – drewno nie jest odpowiednie.

Kabiny łaźni parowych mogą mieć konstrukcję lekką (ściany, sufit i podłoże z gotowych elementów z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, hartowanego szkła oraz aluminium) lub tak zwaną ciężką (ściany murowane lub ze spienionego polistyrenu, z wodoodpornych materiałów, na przykład płytek, kamienia lub kafli ceramicznych). Wysokość kabin powinna wynosić 205-224 cm.

Montuje się je na gładkich, wypoziomowanych powierzchniach wyłożonych płytkami ceramicznymi lub wykładziną z tworzywa sztucznego – dla bezpieczeństwa użytkowników – antypoślizgową.

Czy wiesz, jaka jest różnica między sauną fińską, parową i infrared? Obejrzyj film z Murator.tv

Przeczytaj dodatkowo:
Domowe SPA, czyli łaźnia parowa i sauna w...

Aby cieszyć się istnym spa w domu, wcale nie musisz mieć ogromnej łazienki. Obecnie wystarczy zaledwie 3 m kw...

Sauna w domu. O czym pamiętać projektując domową...

Żeby móc skorzystać z kąpieli w saunie lub łaźni parowej, nie musisz iść do SPA. Saunę możesz...

Oświetlenie w saunie

W saunach stosuje się specjalne oprawy oświetleniowe...

Łaźnia parowa. Wszystko, co powinieneś wiedzieć...

Jakie warunki muszą być spełnione, by można było w domu zamontować łaźnię parową? Dlaczego wybór...

Sauna - jedna kabina, wiele możliwości

Każdy, kto był w Skandynawii, miał szansę zetknąć się z sauną, bo w tamtejszych domach to niemal standard....

Piece do sauny

Bez odpowiedniego pieca sauna nigdy nie będzie spełniała swojego zadania. Dawniej do wytwarzania odpowiedniej...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT