| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Oszukać przestrzeń. Aranżacja łazienki, która zwiększy optycznie pomieszczenie

Oszukać przestrzeń. Aranżacja łazienki, która zwiększy optycznie pomieszczenie

Kolor, wzór, światło to elementy, dzięki którym możemy poprawić proporcje łazienki. Zestawienie odpowiednich kolorów umożliwi nam nie tylko optyczne poszerzenie lub wydłużenie pomieszczenia, może je również podwyższyć i obniżyć.

Kolory

Jednym ze sprawdzonych sposobów powiększenia pomieszczenia jakim jest łazienka jest ustawienie w niej urządzeń i sprzętów z materiałów transparentnych i półprzezroczystych. Przezroczysta czy półprzezroczysta umywalka lub szafka wydadzą się mniejsze i lżejsze od podobnych w pełnym kolorze. Ciemne barwy zmniejszają przestrzeń, jasne powiększają. W małej łazience nie należy stosować dużych płaszczyzn o ciemnych, nasyconych barwach. Lepiej pomyśleć o kolorach pastelowych, zimnych i rozbielonych. Kolory zimnej palety barw (niebieski, szary, zielony) mają właściwości oddalające, kolory ciepłe (żółty, czerwony, brązowy) przybliżające. Kolorem możemy także zatuszować pewne defekty wnętrza, np. malując sufit w ciemne, delikatne odcienie ukryjemy znajdujące się na nim przewody elektryczne.

Wzory

Chcąc poszerzyć łazienkę, możemy ułożyć na ścianach glazurę w poziome pasy. Pamiętajmy, że nie mogą być one za szerokie (najwyżej na szerokość jednego kafelka). Nie należy również stosować dużych kafli. Im są one mniejsze, tym lepiej. Drobny podział kafelków, różne ich odcienie powodują, że mała przestrzeń się powiększa.
W małej łazience nie powinno się układać dużych wzorów i używać materiałów o wyraźnych fakturach, ponieważ optycznie zmniejszają przestrzeń.
Warto też wiedzieć, że pionowe pasy podwyższają wnętrze, co można wykorzystać w łazience bardzo niskiej. Efekt powiększenia możemy uzyskać stosując malarstwo iluzjonistyczne, które daje wrażenie głębi. Efekty malarskie lepiej jednak pozostawić fachowcom, łatwo bowiem oszpecić wnętrze przez nieumiejętne zastosowanie nawet najbardziej wyrafinowanych środków wyrazu. Kolory i wzory również musimy dobierać niezwykle starannie. Nieumiejętne operowanie nimi może przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego.

Autor: Mariusz Bykowski

Poziome pasy poszerzają łazienkę.

Autor: Mariusz Bykowski

Jasne barwy powiększają wnętrze. Dzieki temu łazienka sprawia wrażenie pełnej światła.

Światło

Mała łazienka wymaga oświetlenia bardzo starannie zaprojektowanego. Oświetlenie ogólne – górne lub boczne spłaszcza pomieszczenie i optycznie je zmniejsza. Warto więc zainstalować kilka punktów świetlnych, które w zależności od wykonywanej funkcji można osobno uruchamiać. Dobre oświetlenie powinno się znaleźć przy umywalce. Trzeba je tak zainstalować, by nie świeciło w oczy, a jednocześnie dobrze oświetlało twarz (najlepiej z trzech stron: z góry i boków). Jeśli lubimy czytać w wannie, możemy obok niej umieścić lampkę, najlepiej z regulowanym kątem padania światła.
Jeżeli z łazienki korzystają dzieci, nie można montować oświetlenia zbyt nisko, zwłaszcza przy umywalce i wannie. Żarówki powinny być osłonięte szczelnymi kloszami, by przypadkowe chlapnięcie wodą nie spowodowało awarii. Dla bezpieczeństwa najlepiej zastosować oprawy hermetycznie zamykane, przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

Lustra

Małą łazienkę można optycznie powiększyć za pomocą różnych środków i sposobów. Lustro jest największym mistrzem iluzji. Odpowiednie zastosowanie kombinacji luster poszerzy lub wydłuży łazienkę.
Wąskie pomieszczenie możemy poszerzyć poprzez zainstalowanie szerokich tafli luster na dłuższych, równoległych do siebie ścianach. Ruchome lustra mogą być osłonami ekranów, za którymi ukryjemy półki do przechowywania kosmetyków, przyborów toaletowych i środków czystości.
Używając luster do zmiany proporcji pomieszczenia, należy pamiętać, by jak najwięcej rzeczy chować do szafek. Przedmioty pozostawione na zewnątrz będą się odbijały dając wrażenie nieporządku. Wówczas, zamiast stworzenia iluzji przestrzeni, pomniejszymy wnętrze.

Przeczytaj dodatkowo:
Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...

Funkcjonalna łazienka. Jak dobrze i estetycznie...

Urządzanie funkcjonalnej łazienki nie jest łatwym zadaniem. Na małej powierzchni trzeba zaplanować wszystkie...

Jak odnowić łazienkę – 7 metamorfoz + praktyczne...

Zobacz, jak swoje łazienki odnowili nasi Czytelnicy – pokazujemy zdjęcia przed remontem i po nim, a...

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...

Kompleksowe rozwiązania i łazienkowe inspiracje

Toalety myjące, elektroniczne baterie, deszczowa kanalizacja dachowa, system rur wielowarstwowych, panel do...