| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Łazienkowe trendy

Łazienkowe trendy

Dominującym trendem w kształtowaniu przestrzeni mieszkania jest dziś indywidualizm. W aranżacjach wnętrz stają się równoprawne różne kierunki, mody i trendy. Nie ma jednego obowiązującego stylu.

Nie ma jednego obowiązującego stylu. Dzięki temu swoją łazienkę możemy urządzić w stylu, który nam najbardziej odpowiada, od wnętrz rustykalnych i etnicznych po high-tech, od eklektyzmu po wschodni minimalizm. Kolorami, które dobrze współgrają z poszczególnymi funkcjami w łazience, są barwy błękitnego morza, złotego piasku oraz biele i rozbielone róże muszli. Kolory te mogą być użyte w różnych aranżacjach. Trzeba jednak wiedzieć, że wszystkie próby stworzenia wnętrza w określonym stylu wymagają dużej wrażliwości i wiedzy. Pewne elementy łączą się ze sobą harmonijnie, nie naruszając określonego stylu, inne wywołują dysonans. Atmosferę danego okresu możemy przywołać poprzez kolorystykę ścian, a nawet odpowiednio dobrany wzór na kafelkach. Stworzenie właściwego klimatu jest często zasługą niewielkiego, ale charakterystycznego detalu, rzeźby, ceramiki czy innego elementu dekoracyjnego. Odtworzenie ducha epoki nie musi być kosztowne. Można osiągnąć efektowne iluzje za pomocą stosunkowo skromnych środków finansowych. Nie muszą to być wcale „autentyki”. Ważne, by panował odpowiedni nastrój i klimat właściwy danemu stylowi. Nazwy stylów są sprawą umowną. Dla bliższego określenia stylu łazienki wprowadzono potoczne nazwy związane z jego charakterem. Tak więc możemy wybierać między stylem rustykalnym, ekologicznym, antycznym, klasycznym, angielskim, eklektycznym, modernistycznym i postmodernistycznym. Dwa nurty współczesne reprezentują minimalizm i funkcjonalizm.

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

Styl rustykalny

polecany jest wszystkim tym, którzy lubią wnętrza przytulne, ciepłe i romantyczne. Styl ten charakteryzuje stosowanie drewna naturalnego lub malowanego, najczęściej przecieranego (postarzanego), prosty wzór terakoty i glazury oraz umieszczenie elementów dekoracyjnych, takich jak fajansowe misy, dzbany, kubki i flakony z ziołami i płatkami suszonych kwiatów, a nawet z żywą zielenią.
Urządzenia sanitarne powinny być podobne do dawnych form, które przypomni: żeliwna wanna na lwich łapach, ceramika (umywalka, sedes, bidet) z motywem muszli, armatura z pokrętłami ceramicznymi. Obrazu całości dopełnią kwieciste parawany, lustra w złotych ramach oraz meble z litego drewna z marmurowym blatem. Romantyczny charakter wnętrza mogą podkreślić między innymi: stojący wieszak na ręczniki, koronkowe firanki w oknie, kafelki w drobne kwiatuszki...

Styl ekologiczny

odwołuje się do natury. Dużo jasnego, surowego drewna, lnu i bawełny w neutralnych kolorach (biele, ciepłe szarości, beże). Uzupełniającymi dodatkami są naturalne gąbki, kokosowe myjki, trzcinowe dywaniki, wiklinowe koszyczki i rattanowe foteliki...
Ceramika, zgodnie z barwami natury w kolorach wody, piasku, obłoków.

Styl antyczny

nawiązuje do kultury starożytnej – Rzymu, Grecji, Egiptu. Najlepszym jego wzorcem są łazienki pompejańskie, utrzymane w kolorach starych fresków, w barwach ziemi: beżach, brązach, zieleniach i błękitach. Urządzenia sanitarne to najczęściej sprzęty stylizowane na kamienne, wykonane z konglomeratów, naturalnego kamienia i żywic poliestrowych, dobrze komponujące się z marmurowymi posadzkami i ściennymi mozaikami wykonanymi z drobnych kafelków. Do dekoracji wnętrza używane są często rzeźby, postumenty, a nawet fragmenty starych kolumn.

Styl klasyczny

odwołuje się do klasycznych wzorów z minionych epok. Chłodny nastrój wnętrza podkreślają patynowane (przyciemniane) ściany, meble, boazeria. Najczęściej stosowane kolory ścian i boazerii to: biały, jasnozielony, jasnoszary w połączeniu ze złotym i kolorem mosiądzu. Właściwe są tu meble ciemne lub malowane na biało, wykonane z dużą dbałością o piękny detal, przy użyciu drogich, szlachetnych materiałów. Charakterystycznym akcentem klasycznego wystroju wnętrza są duże lustra, dzielone na części (przeważnie kwadraty), często ozdobione złoconym ornamentem.

Styl angielski

to elegancka biel z subtelnymi dekoracjami. Klasyczna forma urządzeń sanitarnych w morskich, pastelowych kolorach dobrze komponuje się z wodoodporną tapetą, zdobioną w delikatne kwiaty. Charakterystycznym akcentem wnętrza jest najczęściej umywalka w kształcie konsoli.

Styl eklektyczny

to umiejętne łączenie różnych stylów w harmonijną całość. Nowoczesna forma ceramiki sanitarnej może dobrze współgrać z drobną mozaiką ściany w stylu antycznym i eleganckimi komódkami w stylu angielskim. Trzeba też wiedzieć, że we wnętrzu o mieszanych stylach ważne jest wyraźne określenie stylu wiodącego, ze szczególnym uwzględnieniem koloru.

Postmodernizm

jest reakcją na proste, geometryczne bryły modernizmu i ich racjonalną funkcjonalność. W łazienkach postmodernistycznych śmiało łączone są różne, nawet przeciwstawne sobie style, które konkurują ze sobą i często balansują na granicy kiczu.
Jeśli nie ma się odpowiedniego przygotowania zawodowego, lepiej zrezygnować z takiej zabawy i pomyśleć o spokojniejszym wystroju łazienki.

Styl nowoczesny

daje nieograniczone możliwości kolorystyczne i materiałowe. Dominuje głównie tworzywo sztuczne w czystych, jasnych barwach. Glazura i terakota (duże kafelki) tworzą we wnętrzu wyraźne, geometryczne podziały, w które łatwo wkomponować urządzenia sanitarne. Charakterystyczne dla tego stylu są ścianki działowe i okna doświetlające zbudowane z luksferów.

Styl supernowoczesny: high-tech

to wnętrza chłodne, sterylne, ale przyjazne. Łazienka w tym stylu przypomina kosmiczne laboratorium. Dużo w niej transparentnego, czystego szkła i zimnego metalu (chrom, aluminium) połączonych ze skromną paletą barw, w której dominują biel i szarość. Obecna technologia wysoko podnosi wartości ergonomiczne proponowanego wyposażenia (specjalnie wyprofilowane urządzenia).

Nurty współczesne: minimalizm i funkcjonalizm

Minimalizm jest jednym z dominujących obecnie kierunków kreowania przestrzeni. Charakteryzuje się ascetyzmem formy i perfekcją wykonania. Jasne, przestronne wnętrza są oszczędnie wyposażane w proste i funkcjonalne sprzęty, o stonowanych i wyciszonych kolorach. Podwieszenie do ścian urządzeń i mebli jest także charakterystyczne dla tego stylu i pozwala osiągnąć wrażenie lekkości, spotęgowane dodatkowo użytymi do ich wykonania materiałami, takimi jak: szkło transparentne, trawione (efekt oszronienia), drzew liściastych w naturalnych odcieniach, zmatowione aluminium, ceramika.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeczytaj dodatkowo:
Kompleksowe rozwiązania i łazienkowe inspiracje

Toalety myjące, elektroniczne baterie, deszczowa kanalizacja dachowa, system rur wielowarstwowych, panel do...

Grzejnik dekoracyjny w łazience z betonem na...

Ta nowoczesna łazienka została urządzona w industrialnym stylu charakterystycznym dla loftów. Uwagę...

Funkcjonalna łazienka. Jak dobrze i estetycznie...

Urządzanie funkcjonalnej łazienki nie jest łatwym zadaniem. Na małej powierzchni trzeba zaplanować wszystkie...

Łazienka na poddaszu. Projekty łazienek,...

Łazienka na poddaszu musi być wygodna. Niestety bywa, że gotowe projekty łazienek nie spełniają naszych...

Łazienka z oknem: 5 zasad funkcjonalnej aranżacji...

Dowiedz się, jak powinna wyglądać funkcjonalna i komfortowa łazienka z oknem. Gdzie zlokalizować wannę oraz...