| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Co robią styliści, aby mała łazienka była optycznie większa? ARANŻACJA ŁAZIENKI

Co robią styliści, aby mała łazienka była optycznie większa? ARANŻACJA ŁAZIENKI

Dobry projekt łazienki to podstawa. Przemyślane decyzje dotyczące doboru materiałów, kolorystyki i stylu zaprocentują bezpretensjonalną estetyką. A proste rozwiązania są zawsze ponadczasowe.

Na estetykę rozwiązania wpływa umiar w stosowaniu detali i form. Usytuowanie półek wynika z wprowadzonych rozwiązań technicznych. Umieszczono je na obudowie WC oraz stelaża przy umywalce.

Robert miał dosyć ciasnoty, typowych płytek na ścianach i urządzeń sanitarnych takich jak stojące WC. Szukał niestandardowych rozwiązań i materiałów. Wiedział, że musi łazienkę optycznie powiększyć, a przy tym znaleźć miejsce na szafkę, półki i duże lustro. Stąd wziął się pomysł na jasne barwy, poziome, harmonijne podziały płytek, podwieszane sprzęty. By uciec od sterylności bieli, postanowił położyć na podłodze drewno.

Przed remontem

Niewielka przestrzeń - 3,79 m2 - wymagała nowego, funkcjonalnego rozmieszczenia elementów wyposażenia oraz odpowiedniego doboru materiałów wykończeniowych.
Płytki glazury i terakoty nadawały się tylko do usunięcia. Ich wygląd nie pasował do nowej koncepcji stylistyki łazienki.
Elementy wyposażenia - wszystkie trzeba było wyrzucić. Starą miskę ustępową Robert postanowił zamienić na model podwieszany - zajmuje mniej miejsca. Prysznic zdecydował się zastąpić wanną. Brakowało też dużego lustra, które optycznie powiększyłoby przestrzeń.

Krok 1

Remont rozpoczął się od usunięcia starej glazury i terakoty. Dotychczasowe urządzenia sanitarne nadawały się już tylko na śmietnik. Po zdjęciu płytek powierzchnię ścian i podłogi trzeba było wyrównać zaprawą. Robert chciał, aby na ścianach pojawiły się prostokątne płytki, przypominające proporcjami cegły. Chodziło mu o to, aby optycznie powiększyć przestrzeń łazienki. Uznał, że najodpowiedniejsze będą płytki wielkości 10x30 cm.

Krok 2

Decyzja o zamianie prysznica na wannę pociągnęła za sobą określone konsekwencje: należało przesunąć miejsca montażu baterii i zrobić nowe doprowadzenie wody. Potem zamontowane zostały stalowe stelaże: podwieszanego WC i wanny oraz do zamocowania szafki pod umywalkę. Obudowano je wodoodporną płytą gipsowo-kartonową.

Krok 3

Wtedy nadszedł czas na nową glazurę. Robert znalazł prawie idealne płytki - białe i matowe, ale niestety zbyt duże, wym. 20x30 cm. Zlecił więc wykonawcy zrobienie na nich poziomych nacięć. Kiedy w szczeliny między płytkami nakładano fugę, nacięcia także zostały wypełnione masą. Teraz płytki wyglądają, jakby miały pożądane proporcje 10x30 cm. Nad umywalką zamiast kafelków pojawiło się lustro - duże, na całą szerokość ściany. W kilku miejscach wśród pojedynczych płytek na ścianie Robert zaplanował dekory z drewna tekowego - tego samego, z jakiego miała być podłoga.

Krok 4

Na koniec sufit i ściany nad płytkami pomalowano wodoodporną farbą, a na podłodze ułożono parkiet z egzotycznego drewna, które zostało zabezpieczone specjalnym olejem.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

ZDANIEM STYLISTY
  • Zastosowanie jednakowych prostokątnych płytek glazury optycznie powiększyło przestrzeń niewielkiej łazienki. Wąskie spoiny szer. 1 mm w brązowym odcieniu dodatkowo podkreślają ten efekt. 
  • Poziome ułożenie płytek wprowadza wrażenie ładu i harmonii. Sprawia też, że wnętrze wydaje się szersze.
  • Warto zwrócić uwagę, że nie tylko miska sedesowa, ale również szafka pod umywalką jest podwieszona. Dzięki temu powierzchnia podłogi nie zmniejszyła się i łatwo utrzymać ją w czystości.
  • Ciekawe zestawienie drewna i białej ceramiki - naturalne materiały kontrastują z bielą ścian i ocieplają wnętrze.
  • Prosta forma i nowoczesna stylistyka armatury nad wanną podkreśla regularne podziały płytek na ścianach.Tomek Tarasewicz, stylista

Przeczytaj dodatkowo:
Pralnia w domu. Najlepsze miejsce na pralkę -...

Pralnia w domu jednorodzinnym to zazwyczaj osobne, specjalnie w tym celu wydzielone pomieszczenie...

Mała łazienka. Jak ją wygodnie urządzić?

Jak zaaranżować przestrzeń niedużej łazienki, by była wygodna i atrakcyjna? Wszystko zależy od jej...

Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...

Jak dobrać odcienie bieli do wnętrza? Przyglądamy...

Nie wszyscy wiedzą, że biel, tak jak każdy inny kolor, ma rozmaite odcienie. Biel jest kolorem niezwykle...

Łazienka z oknem: 5 zasad funkcjonalnej aranżacji...

Dowiedz się, jak powinna wyglądać funkcjonalna i komfortowa łazienka z oknem. Gdzie zlokalizować wannę oraz...