| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Kiedy projekt łazienki jest dobry. Architekt podpowiada, jak urządzić łazienkę

Kiedy projekt łazienki jest dobry. Architekt podpowiada, jak urządzić łazienkę

Zaplanujmy sposób urządzenia łazienki zgodnie z tym, kto i jak będzie z niej korzystał. O optymalnym projekcie łazienki warto pomyśleć na etapie stanu surowego domu bądź mieszkania. Nasz architekt odpowiada na pytanie, jak urządzić łazienkę, która spełnia oczekiwania domowników.

Gdy w domu jest kilka łazienek

Jeśli łazienek jest ich więcej, mogą się różnić wyposażeniem – na przykład w jednej może być natrysk, w drugiej wanna, w jednej zainstalujemy bidet, w drugiej nie – stosownie do indywidualnych potrzeb. W jednej dużej łazience rodzinnej trzeba będzie zmieścić wszystkie podstawowe urządzenia. Jeżeli w domu nie ma pralni, zdecydujmy, które pomieszczenie sanitarne będzie pełniło tę funkcję.

Warto dobrze przemyśleć wyposażenie łazienki na parterze domu z poddaszem. Jeżeli na dolnej kondygnacji jest pokój, który może być dodatkową sypialnią, w łazience trzeba koniecznie zainstalować natrysk.

Woda w łazience

Od naszych decyzji co do rozmieszczenia urządzeń sanitarnych zależy wyznaczenie miejsc doprowadzenia wody (do pralki, sedesu – tylko zimnej, do pozostałych urządzeń – zimnej i ciepłej).

Wybór konkretnych urządzeń i baterii pozwoli nam dokładnie ustalić wysokość podłączeń (do umywalek z baterią stojącą – 50-60 cm nad gotową posadzką, do natrysku – 110-130 cm, do WC – 70-80 cm). Dokładny plan podpowie, gdzie układać ogrzewanie podłogowe (nie ma sensu tego robić pod wanną czy natryskiem).

Wyznaczając miejsce umywalki, będziemy wiedzieć, gdzie i na jakiej powierzchni płytki mogą być zastąpione lustrami oraz gdzie niezbędne będą punkty świetlne. Przestrzeń nad obudową stelaża WC lub podwieszanych umywalek możemy wykorzystać, budując wnęki i półki.

Urządzenia w łazience

W aranźacji łazienek pomaga ogromny wybór urządzeń: umywalek, kabin natryskowych, brodzików, i wanien. Mają różne kształty i wymiary, warto więc poszukać takiego, które idealnie pasuje do wymiarów pomieszczenia. Są umywalki dostosowane do małych toalet, narożne miski sedesowe, brodziki, które pozwalają wpasować natrysk we wnękę łazienki.  Bywa także inspiracją nietypowych, indywidualnych aranżacji. Jeżeli kusi nas łazienka z wanną w stylu retro lub luksusowym dwuosobowym natryskiem, pamiętajmy, że do instalacji takich urządzeń trzeba przygotować pomieszczenie w stanie surowym.

Królowa wanna – stojąca pośrodku pomieszczenia – wymaga zainstalowania baterii stojącej, mocowanej do podłogi. Należy więc pamiętać o ułożeniu rur z ciepłą i zimną wodą na podłodze przed wykonaniem wylewki. Wanna z hydromasażem – zaleca się ją umieszczać w dużej i bardzo dobrze wentylowanej łazience. W miejscu, w którym ma stanąć, trzeba szczególnie dokładnie wypoziomować podłoże. Pod wanną i pomiędzy wanną a ścianą należy ułożyć izolację akustyczną. Pamiętajmy też, że system hydromasażu wymaga zastosowania pompy elektrycznej na napięcie 230 V.

Brodzik wpuszczony w podłogę – wymaga odpowiedniego przygotowania warstw posadzkowych, w których prowadzony jest przewód łaczący go z pionem. Warto zainstalować specjalny płaski syfon.

Natrysk z odpływem w podłodze – potrzebne są specjalnie przygotowane warstwy posadzkowe z izolacją przeciwwilgociową i wierzchnią warstwą betonu ukształtowaną ze spadkiem w kierunku odpływu (2-3 cm na metr długości). Odpływ liniowy w kształcie szczeliny w posadzce to element, który ma wysokość montażową 10 cm.

Baterie podtynkowe – przed wykończeniem ściany trzeba w niej wykuć wnękę o głębokości 6-11 cm na element podtynkowy. Potrzebne są też bruzdy w ścianie na przewody doprowadzające wodę do baterii.

ZDANIEM SPECJALISTY

Wymiary, które trzeba znać

  • Grubość ścianki instalacyjnej (obudowanego stelaża) – około 16-20 cm
  • Szerokość kabiny natryskowej – 90 cm (chociaż jeden bok)

Minimalna odległość od narożnika łazienki:

  • umywalka – 30 cm
  • sedes – 20 cm
  • bidet – 30 cm

Minimalna odległość:

  • między umywalką a sedesem – 20 cm
  • między sedesem a bidetem – 30 cm
  • między dwiema umywalkami – 30 cm

Uwaga na piony!

Nie zdziwmy się jednak, jeśli hydraulik wytrąci nas z marzeń i postawi do pionu. Najważniejsze, aby pion kanalizacyjny, czyli przewód spustowy, odprowadzał ścieki bez kłopotów. Dlatego sedes oraz te urządzenia, które mają odpływ blisko podłogi, powinno się umieszczać jak najbliżej niego. Jeśli będą zbyt oddalone, mogą być kłopoty z zachowaniem odpowiedniego spadku rur. Odległość sedesu od pionu nie powinna więc przekraczać 1 m, odległość wanny i brodzika – 3 m. Jeżeli zależy nam na innym rozwiązaniu i połączenia przyborów sanitarnych z pionem muszą być dłuższe, w łazience trzeba zamontować dodatkowy przewód napowietrzający oraz tak zwaną rewizję, która w przyszłości umożliwi oczyszczenie zapchanej rury.

8 projektów łazienek z wanną i prysznicem - o powierzchni od 4 do 10 mkw.

Aby w łazience udało się zmieścić zarówno wannę, jak i kabinę prysznicową, musi ona mieć przede...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...

Kompleksowe rozwiązania i łazienkowe inspiracje

Toalety myjące, elektroniczne baterie, deszczowa kanalizacja dachowa, system rur wielowarstwowych, panel do...

Baterie łazienkowe – czym się kierować podczas...

Nowoczesne baterie łazienkowe muszą spełniać nie tylko wyśrubowane normy, lecz także rosnące oczekiwania...

Jak zaprojektować łazienkę dla osób...

Projektowanie łazienki dla osób niepełnosprawnych trzeba dobrze zaplanować. Niestety nie istnieją...

Uwaga na błędy w projekcie!

Jaki projekt wybrać, żeby dom i wszystkie jego pomieszczenia spełniały najważniejsze potrzeby...