| muratordom.pl » Łazienka » Baterie » Rodzaje armatury łazienkowej

Rodzaje armatury łazienkowej

Do każdego przyboru sanitarnego używamy innej armatury. Wśród wielu produktów staramy się znaleźć ten, który zaspokoi nasz zmysł estetyczny i będzie funkcjonalny.

Autor: ROCA

Silver Shadow Roca - jednouchwytowa bateria umywalkowa sztorcowa (automatyczny korek).

Autor: ROCA

Frontalis Roca - jednouchwytowa bateria bidetowa.

Baterie umywalkowe

  • Wylewka. Bardzo często ten sam model baterii występuje w dwóch wersjach: z krótszą i dłuższą wylewką. Dzięki temu można dopasować wylewkę do wielkości umywalki. Baterie umywalkowe, podobnie jak zlewozmywakowe, mogą mieć wyciąganą wylewkę lub dodatkową rączkę natryskową, którą można powiesić obok umywalki. Ułatwia to mycie włosów nad umywalką, umożliwia mycie brudnych przedmiotów (na przykład kaloszy) nad muszlą ustępową. Jest bardzo wygodne w małych łazienkach, gdzie nie ma miejsca na zamontowanie bidetu.
  • Automatyczny korek. Wiele baterii stojących sprzedawanych jest w kompletach z zaworem spustowym (automatycznym korkiem). Korek jest otwierany i zamykany za pomocą cięgna zakończonego główką, która umieszczona jest zwykle w tylnej części baterii. Wyciąganie lub wciskanie główki powoduje odpowiednio zamykanie i otwieranie korka, a więc i odpływu wody. Nie trzeba zanurzać rąk w brudnej wodzie, gdy chcemy ją wypuścić z umywalki. 

Baterie bidetowe

Baterie bidetowe – oferowane zazwyczaj w droższych seriach – są podobne do umywalkowych. Odróżnić je można po tym, że perlator umocowany jest na przegubie. Dzięki temu można łatwo i w dowolnym kierunku ustawiać strumień wody.

Autor: ROCA

Loft Elite Roca - czterootworowa bateria wannowa z wężem i słuchawką.

Autor: ROCA

Touch-T Roca - kolumna wannowo-natryskowa z baterią termostatyczną.

Baterie wannowo-natryskowe

Baterie wannowo-natryskowe spełniają dwie funkcje – napełniają wannę wodą i umożliwiają wzięcie natrysku. Oprócz wylewki mają więc przełącznik, zwany też przerzutką, i rączkę natrysku, nazywaną słuchawką prysznicową.

  • Wylewka. Może mieć długość od 13 do 17 cm, a wybór zależy od tego, gdzie będzie zamontowana: na wannie, w półce nad nią czy w ścianie. Długość wylewki musi być taka, aby woda wypływała bezpośrednio do wnętrza wanny, a nie płynęła po jej wewnętrznej ścianie. Jeśli w domu nie ma zlewozmywaka gospodarczego, duże naczynia napełnia się w wannie. Jeśli wylewka jest za krótka, to, aby napełnić naczynie, trzeba trzymać je w rękach, co jest niewygodne. Są modele baterii z obrotową wylewką, zwykle dłuższą (20–30 cm). Oryginalnym rozwiązaniem jest bateria, której wylewka ma kształt walca opierającego się na nóżce. Woda wypływa z niej kaskadą.
  • Przełącznik (przerzutka). Kieruje strumień wody do wylewki lub do słuchawki prysznicowej. Zmiana kierunku przepływu wody następuje po przekręceniu pokrętła lub wciśnięciu przycisku. W nowoczesnych bateriach stosuje się przełączniki ciśnieniowe, dzięki którym woda zawsze najpierw wypływa z wylewki. Zapobiega to zalaniu łazienki, gdyby na przykład rączka natrysku znajdowała się poza wanną lub była skierowana na zewnątrz. Aby przełącznik ciśnieniowy działał, a strumień wody wypływający z rączki był intensywny, w instalacji musi panować odpowiednie ciśnienie, minimum 1 bara (0,1 MPa). Nie bez znaczenia jest również jakość wody. Twarda woda może spowodować osadzanie się kamienia wewnątrz baterii. Wtedy przerzutka nie będzie dobrze działać.
  • Rączka natrysku (słuchawka prysznicowa). Połączona jest z baterią elastycznym wężem. Gdy nie jest używana, spoczywa na znajdujących się na baterii widełkach lub w uchwycie przymocowanym do ściany bądź do specjalnego pręta przykręconego nad wanną. To ostatnie rozwiązanie umożliwia regulowanie wysokości, na jakiej zawieszona jest rączka. Rączki natryskowe mogą być jedno- lub wielostrumieniowe. Pierwsze dają tylko jeden rodzaj strumienia wypływającej z nich wody, drugie pozwalają na ustawienia kilku (od dwóch do ośmiu) rodzajów strumienia. W niektórych rączkach przez obrót sitka można zmienić natężenie wypływającej wody. Najbardziej popularne są słuchawki dwustrumieniowe: za pomocą przycisku umieszczonego na rączce ustawia się albo strumień łagodny, rozproszony, albo masujący, skoncentrowany.

Baterie natryskowe

Baterie natryskowe nie mają wylewki i przełącznika strumienia wody – to zasadnicza różnica między nimi a bateriami wannowymi. Są baterie natryskowe w całości powleczone tworzywem sztucznym. Ma to chronić użytkowników przed poparzeniem

Typy baterii łazienkowych

Aby wygodnie było korzystać z baterii, nie może być ona umieszczona ani za nisko, ani za wysoko nad...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Remont łazienki. Czy warto wymieniać armaturę...

Jeżeli masz zamiar odświeżyć swoją łazienkę, warto rozważyć wymianę armatury łazienkowej. Współczesne...

Baterie termostatyczne – gdzie warto je...

Baterie termostatyczne to baterie gwarantujące, że woda ma zawsze taką temperaturę, na jaką została ustawiona...

Zawsze modna łazienka - chowamy baterie,...

Nowoczesne łazienki coraz częściej przypominają pomieszczenia, w których oprócz funkcjonalności można...

Deszczownica w łazience - kąpiel w strugach...

Deszczownica - nazywana też deszczownią - to element prysznica, który dzięki rozproszeniu...

Baterie łazienkowe nad wannę, do kabiny...

Wybór baterii łazienkowych nie jest prosty. Baterie łazienkowe mają wiele zastosowań, jedne...

Funkcjonalna bateria wannowa i prysznicowa. W co...

Baterię wannową lub prysznicową należy wybierać starannie. Podczas zakupu baterii łazienkowych warto zwracać...