Jak wybrać pralkę? Poradnik inwestora

2011-01-18 13:47
Pralka w łazience
Autor: Radosław Wojnar Pralka jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu. Warto wybrać dobre urządzenie

Pralka to jedno z niezbędnych urządzeń w naszym domu. Prędzej czy później każdy z nas staje przed wyborem: jaką pralkę kupić? W naszym poradniku radzimy, na jakie funkcje i parametry zwrócić uwagę przy zakupie pralki.

Rodzaje pralek dostępnych na rynku

Pralki dzielimy przede wszystkim ze względu na sposób załadunku prania. Najbardziej popularne i najwygodniejsze w obsłudze są te ładowane od przodu. Mają zwykle 60 cm szerokości i 60 cm głębokości, ale zdarzają się też płytsze modele – nawet o głębokości 33-45 cm. Takie pralki dają możliwość przechowywania przydatnych drobiazgów na blacie.

Do niewielkich łazienek, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, idealne są z kolei pralki ładowane od góry. Są węższe – mają przeważnie 40-45 cm szerokości i 60-65 cm głębokości.

Kolejna możliwość to pralki przeznaczone do zabudowy, które nie ustępują pod względem parametrów tym tradycyjnym.

Jeśli podjęliśmy decyzję, jakie urządzenie sprawdzi się u nas najlepiej, możemy przejść do kolejnego etapu i zastanowić się, jakie funkcje i parametry pralki będą dla nas najbardziej użyteczne.

Ładowność pralki

Jest to ilość suchych ubrań przeznaczonych na jedno pranie. Najbardziej pojemne są pralki ładowane od przodu – ich ładowność waha się od 4,5 do nawet 12 kg, przy czym te największe mają zastosowanie głównie przemysłowe (na przykład w hotelach). Nieco mniej prania zmieści się w pralkach ładowanych od góry – zwykle od 4,5 do 5,5 kg. Dla singla lub pary wystarczy bęben o pojemności 4,5 kg, natomiast rodziny z dziećmi, które pranie robią znacznie częściej i jest go dużo, powinny zainwestować w pralkę o ładowności minimum 6-7 kg.

Etykieta energetyczna pralki
Autor: Cecedpolska Z etykiety energetycznej wyczytamy najważniejsze parametry, jakie ma pralka

Klasa energetyczna pralki

Kolejną ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie nowej pralki, jest klasa efektywności energetycznej, która informuje o poborze energii podczas jednego cyklu prania. Znajdziemy ją na etykiecie energetycznej naklejonej na pralce.

Wyróżniamy 7 klas energetycznych pralek:

  • Klasa A+++
  • Klasa A++
  • Klasa A+
  • Klasa A
  • Klasa B
  • Klasa C
  • Klasa D

Oczywiście najmniejszą efektywność mają urządzenia oznaczone jako D (kolorem czerwonym), natomiast najwyższą – A+++ (kolor zielony). Im bliżej koloru zielonego, tym pralka jest bardziej energooszczędna.

Poza klasą energetyczną na etykiecie znajdziemy też informację o deklarowanym przez producenta rocznym zużyciu energii wyrażonym w kilowatogodzinach (kWh). Do jego wyliczenia producenci przyjmują pobór energii w trybie czuwania i pracy przy standardowo 220 cyklach prania tkanin bawełnianych w temperaturze 60o (przy pełnym i częściowym załadowaniu bębna) oraz w temperaturze 40o (przy częściowym załadunku). Jak widać, jest to wielkość mocno przybliżona, rzeczywiste zużycie prądu zależy od indywidualnego użytkowania pralki – częstotliwości prania, jego wagi, wybranego programu, a także stopnia zabrudzenia tkaniny.

Którą klasę pralki wybrać?

Dzięki dyrektywom unijnym w ostatnich latach urządzenia o najwyższej klasie energetycznej zdominowały rynek. Warto przy tym pamiętać, że modele pralek o najwyższej efektywności energetycznej są też bardzo drogie. Bardziej przystępne cenowo są te klasy A i A+, one też stanowią większość urządzeń dostępnych na rynku. Kupno tych droższych opłaca się wtedy, gdy pranie robimy bardzo często.

Co jeszcze znajdziemy na etykiecie energetycznej pralki?

Informacja o rocznym zużyciu wody przez pralkę. Modele dostępne na rynku zużywają średnio 5700 - 14000 litrów wody rocznie. Warto oczywiście porównać etykiety i wybrać urządzenie maksymalnie oszczędzające wodę, biorąc oczywiście pod uwagę pojemność pralki.

Efektywność odwirowania. Ta wielkość również jest podawana na podstawie 220 cykli prań tkanin bawełnianych w temperaturze 60o (przy pełnym i częściowym załadowaniu bębna) oraz w temperaturze 40o (przy częściowym załadunku). Tak jak przy pozostałych parametrach, im efektywność odwirowania jest wyższa, tym lepiej. Poza tą wielkością przy wyborze pralki możemy się też kierować prędkością wirowania (czyli liczbą obrotów na minutę). Im więcej obrotów, tym pranie po wyjęciu jest mniej mokre. Jednak wiąże się to również z głośniejszą pracą pralki, a także samą ceną urządzenia. Standardowa prędkość wirowania to około 1000 obrotów na minutę, choć nowoczesne modele dostępne na rynku mają prędkość wirowania dochodzącą do nawet 1400 obrotów na minutę.

Poziom hałasu emitowanego przez pralkę. Podane wielkości są dwie – poziom decybeli emitowanych przez pralkę podczas normalnej pracy oraz w czasie wirowania. Oczywiście im pralka pracuje ciszej, tym lepiej – dla nas i naszych sąsiadów. Pralki dostępne na rynku wytwarzają przeciętnie hałas na poziomie 50 dB podczas normalnej pracy i 70-80 dB podczas wirowania.

Od jakiegoś czasu na etykietach nie podaje się już informacji o efektywności prania, która wyrażała skuteczność usuwania brudu i była oznaczana w 9-stopniowej skali. Powodem są wymogi unijne, dzięki którym obecnie wszystkie pralki z załadunkiem powyżej 3 kg muszą posiadać wydajność prania w klasie A.

Ergonomia i bezpieczeństwo

Co jeszcze ma znaczenie podczas wyboru pralki poza dobrymi parametrami? Pralka powinna być też łatwa w obsłudze. Przed jej zakupem warto zatem sprawdzić, czy programator pralki jest czytelny i intuicyjny. Sensorowy panel pozwali nam łatwo uruchomić programy i funkcje, co zostanie potwierdzone na wyświetlaczu. Nie mniejsze znaczenie ma też bezpieczeństwo domowników. Warto zatem wybrać model o podwójnych szklanych drzwiach, które ochronią dziecko przed poparzeniem w przypadku prania w wysokiej temperaturze.

Czy cena pralki jest najważniejsza?

Na rynku znajdziemy wielu producentów, oferujących przeróżne modele pralek. Najtańsze są z reguły „najprostsze” w zakresie posiadanych funkcji czy zabezpieczeń. Nie zawsze jednak cena jest równoznaczna z jakością, tak więc przed zakupem warto pralkę zobaczyć i stwierdzić czy jest solidnie wykończona oraz wykonana z dobrych materiałów. Ważne jest też sprawdzenie wcześniej omówionych zagadnień, takich jak programy i funkcje, ergonomia, bezpieczeństwo oraz klasa energetyczna. Praktycznych opinii o danej pralce można poszukać w internecie, zwłaszcza na forach internetowych.

Za wyrzucenie sprzętu AGD do zwykłego śmietnika grożą kary pieniężne. Ale warto pamiętać, że dzięki przepisom obowiązującym od września 2015 r. przy zakupie nowej pralki możemy bezpłatnie przekazać stary sprzęt do sklepu. Dlatego jeśli stara pralka nadaje się już tylko do wyrzucenia – pomyślmy o ochronie środowiska i oddajmy ją do sklepu, w którym kupujemy nową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie