| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Najpopularniejsze rodzaje i warianty pomp ciepła. Które rozwiązanie wybrać do ogrzewania domu?

Najpopularniejsze rodzaje i warianty pomp ciepła. Które rozwiązanie wybrać do ogrzewania domu?

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje pomp ciepła – gruntowe i powietrzne. Dodatkowo każdy oferowany jest w różnych wariantach. Wybór należy uzależnić przede wszystkim od funkcji, jaką ma spełniać pompa, ilości miejsca przeznaczonego na to urządzenie i jego lokalizacji.

Akcja Czyste ogrzewanie

Wśród pomp ciepła glikol-woda można wyróżnić tylko dwie odmiany – jednofunkcyjną i dwufunkcyjną, czyli zawierającą zasobnik c.w.u. Tę drugą można polecić szczególnie do domów z ciasną „kotłownią”.

Pompy powietrze-woda są produkowane w kilku odmianach. Za praktyczniejsze można uznać te do montażu na zewnątrz, ale jeśli działka jest wyjątkowo mała, warto rozważyć zakup pompy wewnętrznej. Najlepiej przeznaczyć na nią miejsce w piwnicy, na strychu bądź w garażu, czyli w pomieszczeniach, które są akustycznie odizolowane od części mieszkalnej i w których duże kanały powietrzne nie sprawią problemów z aranżacją przestrzeni.

Ci, którzy chcieliby obniżyć koszt ogrzewania dotychczas eksploatowanymi urządzeniami, powinni się zainteresować pompami powietrznymi niewielkiej mocy przeznaczonymi do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Efekt ekonomiczny jest wtedy podobny do tego, jaki daje zastosowanie kolektorów słonecznych.

Przykłady umiejscowienia pomp powietrznych

  • Obok domu. Powietrzną pompę monoblokową można ustawić koło domu, a rury, którymi płynie podgrzewana w niej woda, poprowadzić pod ziemią. Jeżeli mimo tego istnieje ryzyko jej zamarznięcia, zamiast wody można zastosować roztwór glikolu. Wtedy potrzebny jest jeszcze dodatkowy wymiennik, w którym glikol będzie przekazywać ciepło wodzie.
  • Częściowo w budynku, częściowo na zewnątrz. W powietrznej pompie ciepła typu split sprężarka i parownik z wentylatorem mogą być umiejscowionej w jednostce zewnętrznej, a skraplacz w jednostce wewnętrznej, która zawiera także osprzęt potrzebny do działania instalacji c.o. i c.w.u., a często także zasobnik na podgrzewaną wodę. Ciepło zakumulowane w wodzie jest wykorzystywane do odszraniania parownika.
  • Wewnątrz domu. Pompy powietrze-woda mogą odbierać energię z ciepłego powietrza wentylacyjnego w systemie wentylacji mechanicznej wywiewnej. Ale ponieważ w domu jednorodzinnym strumień tego powietrza jest niewielki, pompa nie osiąga wysokiej mocy, więc nadaje się głównie do domów pasywnych, ewentualnie jako urządzenie przygotowujące ciepłą wodę użytkową. W innych przypadkach większą część zapotrzebowania na ciepło musi zaspokajać drugie urządzenie.
Autor: Piotr Mastalerz

Jeżeli mamy już zasobnik c.w.u., możemy kupić samą pompę ciepła przeznaczoną do współpracy z nim.

Autor: Piotr Mastalerz

Kompaktowe urządzenie, w którym wewnętrzna monoblokowa pompa powietrze-woda jest zintegrowana z zasobnikiem c.w.u.

Warianty instalacji pomp gruntowych

  • Pompa z podgrzewaczem. Jednofunkcyjna pompa ciepła może być wykorzystywana do podgrzewania wody użytkowej w dołączonym zasobniku (podgrzewaczu) c.w.u. Jeśli wcześniej mieliśmy już taki zasobnik współpracujący z kotłem, nie musimy kupować nowego, lecz ze względu na niską temperaturę zasilania trzeba w nim zamontować dodatkową grzałkę elektryczną.
  • Wersja zintegrowana z zasobnikiem c.w.u. Pompa ciepła w wersji dwufunkcyjnej jest zintegrowana z zasobnikiem c.w.u. Montaż jest dzięki temu prosty, urządzenia zajmują niewielką powierzchnię i nie ma wątpliwości, że będą ze sobą prawidłowo współpracować.
  • Pompa gruntowa w pomieszczeniu. Gdy na pompę ciepła nie ma miejsca na działce, można ją ustawić w pomieszczeniu, a przepływ powietrza zapewnić przez zaizolowane kanały. Jeśli moc pompy wynosi kilka, a tym bardziej kilkanaście kilowatów, ich przekrój musi być niestety dość duży. Za to unika się strat ciepła przez ścianki rur (takie straty występują, gdy pompa stoi na zewnątrz).
  • Stary zasobnik c.w.u. z nową pompą. Jeżeli mamy już zasobnik c.w.u., możemy kupić samą pompę ciepła przeznaczoną do współpracy z nim. Zapłacimy kilka tysięcy złotych mniej niż za urządzenie zintegrowane z zasobnikiem.
  • Urządzenie kompaktowe, czyli wariant, w którym wewnętrzna monoblokowa pompa powietrze-woda jest zintegrowana z zasobnikiem c.w.u. Zastępując nim zwykły podgrzewacz elektryczny, można uzyskać znacznie niższe opłaty za prąd.

Jak wybrać grzejnik do domu?

Pompy ciepła gruntowe i powietrzne - jakie są różnice w ich efektywności

Efektywność pompy ciepła zależy od temperatury ośrodka będącego źródłem energii i z tego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak rząd i organizacje ekologiczne reagują na...

Organizacje ekologiczne zbierają podpisy pod skargą do Komisji Europejskiej na bierność władz naszego kraju w...

Pompa ciepła powietrze-powietrze – sposób na...

Konieczność rozwiązania problemu bardzo złej jakości powietrza zanieczyszczonego na skutek niskiej emisji...

Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...

Grzejniki dekoracyjne - funkcjonalny i efektowny...

Co zrobić, gdy grzejnik szpeci wnętrze? Czy można go zasłonić? Specjaliści odradzają takie działania....

Systemy kominowe od A do Z. Porady EKSPERTA

Efektywna praca całego systemu grzewczego zależy od odpowiedniej regulacji ciągu kominowego. Zapytaj...

Jest uchwała antysmogowa dla Małopolski. Co to...

Sejmik województwa małopolskiego przyjął jednomyślnie uchwałę antysmogową. Dokument opisuje działania,...