| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Koszt ogrzewania pompą ciepła. Opinie właścicieli pomp

Koszt ogrzewania pompą ciepła. Opinie właścicieli pomp

Jaki jest zasadniczy powód wyboru pompy ciepła? Oczekiwanie, że dzięki niej koszt ogrzewania domu będzie niski. Najczęściej powtarzane pytanie kierowane do właścicieli pomp brzmi: „Ile płacicie za prąd?”. Zebraliśmy opinie osób, które mają pompę ciepła.

Koszt eksploatacyjny pompy ciepła

Koszty podane poniżej, to koszty całkowitego zużycia prądu, w tym również na oświetlenie i zasilanie urządzeń domowych.

  • 230 zł – miesięcznie w listopadzie i w grudniu, 350 zł – w styczniu i w lutym. Powierzchnia ogrzewana 135 m2. W domu kuchenka z piekarnikiem jest na gaz;
  • 330 zł – rachunek w miesiącach: listopad, grudzień i styczeń. Powierzchnia ogrzewana 177 m2;
  • 500 zł – miesięczny koszt prądu w sezonie grzewczym. Powierzchnia ogrzewana 150 m2;
  • 500 zł – miesięcznie w sezonie grzewczym. Powierzchnia ogrzewana 190 m2. Temperatura wewnątrz 22°C;
  • 500 zł – rachunek miesięczny – od listopada do marca. Powierzchnia ogrzewana 200 m2. Wynik poprawiony poprzez dogrzewanie domu kominkiem;
  • 500-600 zł – miesięcznie zimą. W dwa rekordowo zimne miesiące rachunek za prąd wyniósł w sumie 1400 zł. Powierzchnia ogrzewana 200 m2.

I na koniec inna relacja. Dom o powierzchni 140 m2 zasilany tylko prądem. Średnia roczna sprawność pompy ciepła wyniosła około 300% (COP = 3). W sumie w ciągu roku pompa zużyła 8000 kWh prądu. W najzimniejszym okresie ponad 1000 kWh miesięcznie, czyli właściciele płacili wtedy około 400 zł za prąd zasilający pompę.

Zobacz, kiedy warto ogrzewać dom pompą ciepła...

Analizując te wyliczenia, pamiętajmy, że ceny prądu w Polsce wzrosły od 2007 roku średnio o 20%, co przekłada się na 10-procentowy wzrost wysokości rachunków (druga połowa to opłata dystrybucyjna).

Odpowiednie zaprogramowanie pompy ciepła pozwala na obniżenie rachunków

Pompa z wymiennikiem gruntowym daje ciepło wystarczające do ogrzania pomieszczeń do 21,5-22,5°C – takiej temperatury oczekiwali od niej użytkownicy. Podstawa to oczywiście właściwy dobór mocy urządzenia – o czym już powiedzieliśmy. Na pewno powinno się zwrócić uwagę na to, gdzie będzie ustawione urządzenie. Ze względu na wielkość zwykle stoi w pomieszczeniu technicznym. Oprócz pompy trzeba tam zmieścić też zasobnik ciepłej wody użytkowej oraz drugi zbiornik – bufor ciepła. Inny powód, dla którego warto izolować pompę od części mieszkalnej, to jej szum w trakcie pracy.

Właściciele pomp starają się je użytkować jak najekonomiczniej. To kwestia nie tylko regulacji urządzenia, ale także nastawiania różnych wartości temperatury w ciągu doby. Na przykład pompa jest ustawiona na maksymalne grzanie w nocy, gdy pobiera prąd w tańszej taryfie (ciepło akumuluje wtedy bufor); w dzień włącza się okresowo, by dogrzewać wnętrze.

Inna praktyka: od poniedziałku do piątku temperatura dzienna, czyli 21°C, jest nastawiona wyłącznie od godziny 13. Pompa zdąży nagrzać wnętrze, nim domownicy wrócą z pracy do domu. Urządzenie przestaje pracować o godzinie 22. Około trzeciej w nocy temperatura spada do 20°C – wtedy pompa znów się włącza. Kiedy rano mieszkańcy wstają, w domu jest 21°C. W soboty i niedziele, gdy rodzina przebywa w domu, pompa pracuje w zakresie temperatury dziennej w godzinach od 8 do 23.

Polecanym sposobem zmniejszenia kosztów prądu jest korzystanie z drugiej taryfy – nie tylko w nocy, ale również między 13 a 15. Pod warunkiem, że zasilanie i domowa instalacja wytrzymają obciążenie mocą zadań, które wtedy zaplanowano w oszczędnym domu: praca pompy ciepła, pralki, zmywarki, często też żelazka i odkurzacza.

Sprawdzony przez użytkowników sposób to skrupulatne dbanie o obniżanie temperatury pomieszczeń, gdy domowników nie ma w domu.

WARTO WIEDZIEĆ

Temperatura niższa o 1°C to średnio 5% mniej energii pobieranej przez pompę w ciągu roku.

Kocioł gazowy czy pompa ciepła? Zalety i wady obu rozwiązań

Co wybrać, aby ogrzewanie domu było tanie? Kocioł gazowy (na gaz ziemny, płynny) czy pompa...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nieprawidłowe działanie pompy ciepła: jak...

Instalacja pompy ciepła w domu ma pomóc zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Jednak będzie to...

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu: czy warto...

Wiele osób budujących nowe domy oraz planujących modernizację istniejących słyszało o pompie ciepła,...

Czy kolektory słoneczne pomogą w podgrzewaniu...

Podgrzewanie wody w basenie bez dodatkowych kosztów? Jeśli tylko w naszym domu zainstalowane są...

Problemy związane z pompą ciepła: jak dobrać...

Pompy ciepła coraz częściej wykorzystuje się do ogrzewania domów, ale wciąż zainteresowanie nimi nie...

Kolektory słoneczne - opinie na ich temat są...

Kolektory słoneczne - opinie na ich temat nie są jednoznaczne. Czy ogrzewanie budynku za ich pomocą jest...

Czy hybrydowe ogrzewanie domu i wody to dobre...

Samochody hybrydowe, wyposażone zarówno w silnik spalinowy, jak i elektryczny, zajmują coraz...