| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Koszt ogrzewania pompą ciepła. Opinie właścicieli pomp

Koszt ogrzewania pompą ciepła. Opinie właścicieli pomp

Jaki jest zasadniczy powód wyboru pompy ciepła? Oczekiwanie, że dzięki niej koszt ogrzewania domu będzie niski. Najczęściej powtarzane pytanie kierowane do właścicieli pomp brzmi: „Ile płacicie za prąd?”. Zebraliśmy opinie osób, które mają pompę ciepła.

Nie ulega wątpliwości, że cena pompy ciepła i koszty związane z jej instalacją, będą zwracać się przez kolejne kilkanaście lat. Jednak są sposoby, aby okres zwrotu kosztów inwestycji w pompę ciepła był krótszy. Przeczytaj, jaką pompę ciepła wybrać, aby inwestycja była opłacalna.

Koszt eksploatacyjny pompy ciepła

Koszty podane poniżej, to koszty całkowitego zużycia prądu, w tym również na oświetlenie i zasilanie urządzeń domowych.

  • 230 zł – miesięcznie w listopadzie i w grudniu, 350 zł – w styczniu i w lutym. Powierzchnia ogrzewana 135 m2. W domu kuchenka z piekarnikiem jest na gaz;
  • 330 zł – rachunek w miesiącach: listopad, grudzień i styczeń. Powierzchnia ogrzewana 177 m2;
  • 500 zł – miesięczny koszt prądu w sezonie grzewczym. Powierzchnia ogrzewana 150 m2;
  • 500 zł – miesięcznie w sezonie grzewczym. Powierzchnia ogrzewana 190 m2. Temperatura wewnątrz 22°C;
  • 500 zł – rachunek miesięczny – od listopada do marca. Powierzchnia ogrzewana 200 m2. Wynik poprawiony poprzez dogrzewanie domu kominkiem;
  • 500-600 zł – miesięcznie zimą. W dwa rekordowo zimne miesiące rachunek za prąd wyniósł w sumie 1400 zł. Powierzchnia ogrzewana 200 m2.

I na koniec inna relacja. Dom o powierzchni 140 m2 zasilany tylko prądem. Średnia roczna sprawność pompy ciepła wyniosła około 300% (COP = 3). W sumie w ciągu roku pompa zużyła 8000 kWh prądu. W najzimniejszym okresie ponad 1000 kWh miesięcznie, czyli właściciele płacili wtedy około 400 zł za prąd zasilający pompę.

Przeczytaj też:

Analizując te wyliczenia, pamiętajmy, że ceny prądu w Polsce wzrosły od 2007 roku średnio o 20%, co przekłada się na 10-procentowy wzrost wysokości rachunków (druga połowa to opłata dystrybucyjna).

Czy instalacja pompy ciepła zmniejszy rachunki za ogrzewanie domu?

Odpowiednie zaprogramowanie pompy ciepła pozwala na obniżenie rachunków!

Pompa z wymiennikiem gruntowym daje ciepło wystarczające do ogrzania pomieszczeń do 21,5-22,5°C - takiej temperatury oczekiwali od niej użytkownicy. Podstawa to oczywiście właściwy dobór mocy urządzenia - o czym już powiedzieliśmy. Na pewno powinno się zwrócić uwagę na to, gdzie będzie ustawione urządzenie. Ze względu na wielkość zwykle stoi w pomieszczeniu technicznym. Oprócz pompy trzeba tam zmieścić też zasobnik ciepłej wody użytkowej oraz drugi zbiornik – bufor ciepła. Inny powód, dla którego warto izolować pompę od części mieszkalnej, to jej szum w trakcie pracy.

Właściciele pomp starają się je użytkować jak najekonomiczniej. To kwestia nie tylko regulacji urządzenia, ale także nastawiania różnych wartości temperatury w ciągu doby. Na przykład pompa jest ustawiona na maksymalne grzanie w nocy, gdy pobiera prąd w tańszej taryfie (ciepło akumuluje wtedy bufor); w dzień włącza się okresowo, by dogrzewać wnętrze.

Inna praktyka: od poniedziałku do piątku temperatura dzienna, czyli 21°C, jest nastawiona wyłącznie od godziny 13. Pompa zdąży nagrzać wnętrze, nim domownicy wrócą z pracy do domu. Urządzenie przestaje pracować o godzinie 22. Około trzeciej w nocy temperatura spada do 20°C – wtedy pompa znów się włącza. Kiedy rano mieszkańcy wstają, w domu jest 21°C. W soboty i niedziele, gdy rodzina przebywa w domu, pompa pracuje w zakresie temperatury dziennej w godzinach od 8 do 23.

Polecanym sposobem zmniejszenia kosztów prądu jest korzystanie z drugiej taryfy – nie tylko w nocy, ale również między 13 a 15. Pod warunkiem, że zasilanie i domowa instalacja wytrzymają obciążenie mocą zadań, które wtedy zaplanowano w oszczędnym domu: praca pompy ciepła, pralki, zmywarki, często też żelazka i odkurzacza.

Sprawdzony przez użytkowników sposób to skrupulatne dbanie o obniżanie temperatury pomieszczeń, gdy domowników nie ma w domu.

Łączenie pompy ciepła z innymi urządzeniami grzewczymi

Jeśli działanie pompy ciepła wspomaga inne urządzenie grzewcze, to koszt ogrzewania domu wynika nie tylko z poboru energii elektrycznej przez pompę, ale także z działania tego drugiego urządzenia. A jego praca zwykle kosztuje więcej, zwłaszcza gdy jest nim najczęściej stosowany w takiej sytuacji elektryczny podgrzewacz wody (zwykle z nią zintegrowany). Zatem przyjęcie wysokiej temperatury tak zwanego punktu biwalentnego, czyli wartości, przy której włącza się urządzenie wspomagające pompę ciepła, sprawia, że udział dodatkowego urządzenia grzewczego w dostarczaniu ciepła jest duży. To oczywiście przekłada się na wyższy koszt eksploatacji ogrzewania. Może się zatem wydawać, że w interesie inwestora jest taki dobór urządzeń, by pompa działała samodzielnie w jak największym zakresie temperatury – kupuje się ją przecież po to, żeby jak najmniej płacić za ciepło.

Przeczytaj również: Kłopoty z pompą ciepła: dobierz odpowiednią moc urządzenia

Jednak założenie, że sama pompa zapewni wymaganą moc przy niskiej temperaturze na zewnątrz, nie jest korzystne. Pompa ciepła o dużej mocy nominalnej jest droga, a pożytek z dużej mocy mamy rzadko. Silny mróz jest w naszym kraju najwyżej przez kilkanaście dni w roku, ale nie w każdym rejonie równie długo (dlatego Polska jest podzielona na pięć stref klimatycznych).

Złe działanie pompy ciepła generuje straty

Przez zdecydowanie większą część sezonu grzewczego zapotrzebowanie na moc cieplną nie przekracza połowy wartości projektowego obciążenia cieplnego obliczanego zgodnie z normą PN-EN 12831. Zdarzające się problemy z działaniem sprężarki pompy ciepła o dużej mocy przy niewielkim obciążeniu cieplnym sprawiają, że można więcej stracić, niż zyskać – koszt eksploatacji ogrzewania niekoniecznie jest niższy, a inwestycja na pewno jest droższa. Wyboru optymalnego punktu biwalentnego dokonuje się na podstawie analizy wyników symulacji kosztów inwestycji i eksploatacji przy założeniu różnych wartości temperatury w tym punkcie. Służą do tego programy komputerowe, które jednocześnie informują o liczbie godzin pracy sprężarki w ciągu roku. Wynik zależy oczywiście od cen rozpatrywanych urządzeń oraz od ich efektywności osiąganej przy niskiej temperaturze (efektywność pompy powietrznej jest wtedy znacznie niższa niż gruntowej), długości okresu, w którym na zewnątrz może być bardzo zimno (czyli od strefy klimatycznej), oraz od kosztu energii wytwarzanej przez urządzenie wspomagające pracę pompy ciepła (droga energia elektryczna albo tańsze paliwo do kotła).

Jak dobrać pompy ciepła do całej instalacji grzewczej?

Ważne jest kompleksowe podejście do instalacji grzewczej: dobranie źródła ciepła, jak i instalacji je rozprowadzającej. Dobrze dobrana instalacja  zagwarantuje niskie koszty eksploatacyjne. Im niższa jest wymagana temperatura w obiegu grzewczym, tym wyższa efektywność pompy ciepła.  Stąd wyborem rekomendowanym jest ogrzewanie podłogowe, gdzie wymagana jest niższa temperatura niż w ogrzewaniu grzejnikowym. Można również rozważać instalację kotła gazowego zamiast wykorzystywania grzałek elektrycznych w pompie w momentach dużego zapotrzebowania na ciepło. Pozwala to na obniżenie kosztów poboru energii elektrycznej.

WARTO WIEDZIEĆ

Pompa ciepła współpracująca z kotłem

Zdarza się, że na pompę ciepła decydują się osoby, które ogrzewają dom kotłem gazowym albo olejowym, ale chcą kupić pompę ciepła, żeby mniej płacić za ogrzewanie. W tej sytuacji rozsądnie jest pozostawić kocioł, żeby pompa ciepła stworzyła z nim układ biwalentny – nie trzeba wtedy korzystać z podgrzewacza elektrycznego, którego działanie kosztuje więcej niż kotła. Ze względu na łatwość montażu bardzo często jest wybierana pompa powietrzna. Jak wtedy ustalić optymalną – ze względu na koszt eksploatacji – temperaturę punktu biwalentnego?

Efektywność pompy powietrznej maleje wraz ze spadkiem temperatury powietrza, co jest równoznaczne z tym, że zwiększa się wtedy pobór energii elektrycznej. W pewnym momencie płaci się za nią więcej niż za paliwo do kotła, więc używanie pompy przestaje mieć sens. Jeżeli za energię elektryczną płaci się łącznie 0,55 zł/kWh (cena zależy od dystrybutora i sprzedawcy), a za gaz ziemny 0,25 zł/kWh (cena zależy od sprawności kotła – jest nieco niższa, gdy jest kondensacyjny), to korzystanie z pompy ciepła przestaje się opłacać, kiedy jej efektywność spada poniżej 0,55/0,25 = 2,2. Należy się zatem dowiedzieć od producenta wybranej pompy ciepła, przy jakiej temperaturze osiąga ona taką efektywność, i zaprogramować układ sterowania tak, by przy tej wartości temperatury wkraczał do pracy kocioł. Jeżeli jest to wartość ujemna, to trzeba się upewnić, że podana efektywność pompy uwzględnia pobór energii na usuwanie lodu z jej parownika.

Oczywiście w taki sam sposób można ustalić optymalny punkt biwalentny dla każdego urządzenia współpracującego z pompą ciepła. Na przykład w przypadku ciepła wytwarzanego przez kocioł na olej opałowy (cena około 0,35 zł/kWh) – samodzielna praca pompy opłaca się, jeśli jej efektywność jest wyższa niż 0,55/0,35 = 1,6. Należy jednak brać także pod uwagę koszt inwestycji i dopasowanie mocy pompy do warunków pracy, więc może się okazać, że lepiej uruchamiać kocioł przy temperaturze wyższej niż odpowiadająca efektywności równej 1,6, bo wtedy można kupić tańszą pompę ciepła – o mniejszej mocy nominalnej.

WARTO WIEDZIEĆ

Temperatura niższa o 1°C to średnio 5% mniej energii pobieranej przez pompę w ciągu roku.

Przeczytaj dodatkowo:
Zestaw fotowoltaiczny

Zestaw fotowoltaiczny zawierający polikrystaliczny moduł fotowoltaiczny, konstrukcję do zamontowania...

Instalacja paneli fotowoltaicznych - czy jest...

Sprawdź, jakie pozwolenia są potrzebne, by zamontować fotoogniwa. Jakich trzeba dopełnić formalmości w...

Ogniwa fotowoltaiczne. Zastosowanie w domu

Ogniwa fotowoltaiczne zmieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Można z nich...

Kiedy zainwestować w gruntową, a kiedy w...

Zmniejszenie kosztów ogrzewania w najbliższym sezonie to marzenie każdego. Niektórzy decydują...

Pompa ciepła – zalety, koszty, zasady działania...

Dowiedz się, jakie zalety posiada pompa ciepła. Poznaj zasady działania tego typu systemów grzewczych...