| muratordom.pl » Instalacje » Alarm i ochrona » Uderzenie pioruna: czy piorunochron zawsze konieczny?
Instalacja odgromowa: warto czy nie warto?

Uderzenie pioruna: czy piorunochron zawsze konieczny?

Uderzenie pioruna w dom może spowodować pożar lub uszkodzenie instalacji elekrycznej i urządzeń podłączonych do prądu. Warto więc zabezpieczyć się przed piorunem, choć w przypadku domów jednorodzinnych piorunochron nie zawsze jest konieczny. Wszystko zależy od stopnia zagrożenia. Ten jednak powinien ocenić fachowiec.  

Czy można ochronić dom przed piorunem?

Przed piorunem - nie, ale przed jego skutkami – tak, choć i tu nie można mieć 100-procentowej pewności. Piorun to potężne wyładowanie elektryczne o natężeniu prądu sięgającym 100 000 A i temperaturze powietrza bliskiej 30 000°C. Podczas takiego wyładowania przepływ ładunków elektrycznych – ujemnych w kierunku ziemi i dodatnich w stronę chmury – jest ponad 1000 razy większy niż w domowej instalacji elektrycznej, dlatego jego skutków nie da się do końca przewidzieć ani powstrzymać. Mimo to warto się zabezpieczać. Na ochronę przed piorunem powinien się skłądać piorunochron, czyli zewnętrzna instalacja odgromowa  i dodatkowo zabezpieczenia wewnętrzne.

Piorunochron ma przyjąć uderzenie i bezpiecznie odprowadzić prąd piorunowy do ziemi. Zadaniem znajdujących się wewnątrz domu połączeń wyrównawczych i aparatury jest natomiast ochrona instalacji elektrycznej i informatycznej oraz podłączonych do niej urządzeń elektronicznych przed przepięciami pochodzenia atmosferycznego i łączeniowymi, które po uderzeniu pioruna mogą powstać w elektrycznej sieci zasilającej.

Piorunochron nie zawsze potrzebny

Uderzenie pioruna w dom nie jest bardzo prawdopodobne, dlatego większość domów jednorodzinnych nie musi mieć instalacji odgromowej. Nie wymagają jej na przykład budynki chronione przez sąsiedztwo innych dużo wyższych obiektów.

Zgodnie z postanowieniami normy w piorunochron muszą być wyposażone budynki, w których wartość obliczona dopuszczalnego ryzyka przekracza założoną. Norma określa typowe wartości tolerowanego wskaźnika ryzyka, który w odniesieniu do zagrożenia porażeniem wynosi 10-5 (między innymi dla budynków mieszkalnych), a w odniesieniu do możliwości utraty usług lub dziedzictwa kulturowego – 10-3.

Aby sprawdzić, czy nasz dom potrzebuje ochrony odgromowej, trzeba by ocenić stopień zagrożenia, a ten zależy od: częstotliwości występowania burz w danym rejonie kraju i siły wyładowań atmosferycznych, powierzchni dachu, jego konstrukcji i pokrycia, wysokości budynku, jego położenia w terenie i w stosunku do innych obiektów, liczby przebywających w nim osób oraz wysokości ewentualnych strat spowodowanych uderzeniem pioruna. To zadanie dla specjalisty, dlatego jemu należy zlecić wszystkie czynności związane z piorunochronem – projekt i wykonanie. Źle dobrana lub zainstalowana ochrona odgromowa może spowodować dodatkowe zagrożenie.

WARTO WIEDZIEĆ

Co powoduje uderzenie pioruna?

W Polsce większość burz występuje wiosną i latem, podczas jednej w ziemię uderza od kilkunastu do ponad stu piorunów. Najczęściej są to pioruny liniowe – gdy trafią w dom, niemal zawsze wywołują pożar. Groźniejsze od nich wstęgowe mogą wzniecić ich kilka naraz. Piorun kulisty potrafi wypalić dziurę w szybie albo dostać się do domu przez komin, eksplodując i niszcząc wszystko.

Do najpoważniejszych skutków wyładowań atmosferycznych, wywołanych zazwyczaj bezpośrednim uderzeniem pioruna w dom, należy pożar. Mniej niebezpieczne, ale uciążliwe i kosztowne bywa uszkodzenie urządzeń podłączonych do instalacji elektrycznej spowodowane wywołanymi w niej przepięciami. Może do nich dojść w wyniku uderzenia pioruna w dom, ale także na skutek wyładowania w znacznej odległości od niego (nawet 1,5 km).

Zniszczenia wywołane falą przepięciową następują bardzo szybko, jeszcze zanim da się usłyszeć grzmot wyładowania piorunowego. Najczęstsze są uszkodzenia:

  • izolacji przewodów w instalacji elektrycznej;
  • silników i transformatorów w urządzeniach elektrycznych;
  • sprzętu elektronicznego: telewizorów, komputerów, programatorów ogrzewania, AGD;
  • systemów informatycznych, alarmów i urzadzeń sygnalizacyjnych.

Montujemy instalacje alarmowe bezprzewodowe

Wykończyłeś już swój wymarzony dom i dopiero teraz zdecydowałeś się na zainstalowanie alarmu?...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Inteligentny manipulator SATEL

Manipulator dotykowy INT-TSG to coś więcej niż obsługa alarmu. Manipulator służy do obsługi różnych...

Domowe systemy alarmowe. Jaki alarm do domu...

Zastanawiasz się jaki alarm do domu wybrać? Poznaj domowe systemy alarmowe SSWiN. Remont to okazja, aby...

Inteligentny dom. System sterowania bramami,...

System inteligentnego domu umożliwia sterowanie różnymi funkcjami budynku. Potrafi między innymi...

Zabezpieczenie domu jednorodzinnego: w jaki...

Odpowiednie zabezpieczenie domu jednorodzinnego na czas wyjazdu może pomóc w spokojnym wypoczynku....

Jakie funkcje systemu alarmowego najlepiej...

Kiedy dom jest pozostawiony bez opieki, przyciąga złodziei, a nawet najkrótsza nieobecność...