| muratordom.pl » Budowa » Tynki i sucha zabudowa » Dziura w płycie gipsowo-kartonowej. Jak naprawić okładzinę z płyt g-k

Dziura w płycie gipsowo-kartonowej. Jak naprawić okładzinę z płyt g-k

Gdy w okładzinie z płyt g-k pojawi się dziura, trzeba ją załatać, kawałkiem wyciętym z innej płyty gipsowo-kartonowej. Sam sprawdź, jakie to proste.

Czym wypełnić dziurę w płycie

Zanim zaczniesz naprawę, zmierz wielkość otworu. Poszukaj kawałka płyty g-k, z której wytniesz odpowiednią łatę. Łata powinna być o około 5 cm szersza z każdej strony niż miejsce uszkodzenia. Na płycie zaznacz ołówkiem linię cięcia i wytnij nożem kwadratowy kawałek. Krawędzie łaty musisz sfazować, czyli ściąć pod kątem około 45 stopni. 

Powiększenie dziury

W okładzinie g-k trzeba wyciąć otwór odpowiadający przygotowanej łacie. W miejscu uszkodzenia przyłóż łatę do ściany i odrysowuj ołówkiem kontur otworu i wytnij fragment płyty. Nożem sfazuj krawędzie otworu. W ten sposób powstanie wgłębienie na masę szpachlową.

Profile podtrzymaja łatę

Stalowy profil szerokości 60 lub 70 mm przetnij na dwa kawałki długości około 40 cm. Oba umieść z tyłu płyty, przy krawędziach otworu i ustaw tak, żeby połowa ich szerokości wystawała poza płytę. Wkrętami przeznaczonymi do płyt g-k przykręć profile do płyty. Przy tej długości profili wystarczą po trzy na każdy z nich. Rozstaw między wkrętami to około 15 cm.

Przykręcanie łaty i szpachlowanie

Teraz możesz przykręcić łatę. Oczyćś z pyłu krawędzie łaty i pomaluj je preparatem gruntującym. Na drugi dzień rozrób z wodą gipsową masę szpachlową i nanieś ją na szczelinę wokół łaty. W świeżą masę wklej odcinki taśmy flizelinowej. Na całą powierzchnię łaty i wokół niej nanosi się teraz drugą warstwę masy szpachlowej. Masę nakładaj dość szeroko, żeby lepiej zniwelować nierówności. Starannie ją wygładź. Gdy gips jest już suchy można przeszlifować jego powierzchnię, aby uzyskać nieskazitelnie gładką powierzchnię. Pył powstały po szlifowaniu starannie odkurz, a naprawiane miejsce pomaluj preparatem gruntującym. Nazajutrz pozostaje już tylko pomalowanie ściany.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Zaciek na suficie. Pozbądź się go raz na zawsze

Zaciek na suficie powstaje po zalaniu. Żeby się go pozbyć czasem wystarczy pomalować sufit farbą na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy funkcjonalny sufit podwieszany

Sufit podwieszany to nie tylko fajny efekt dekoracyjny, to również wiele funkcjonalności. W zależności...

Wykończenie ścian zewnętrznych na ociepleniu. Jak...

Wykończenie ścian zewnętrznych jest ostatnim z etapów ocieplenia domu. Na warstwie termoizolacyjnej...

Zasady montażu sufitów podwieszanych. Jak wykonać...

Sprawdź, jak wykonać sufit podwieszany z płyt g-k. Poznaj tajniki montażu konstrukcji sufitów...

Płyty gipsowo-kartonowe. Tajniki spoinowania płyt...

Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych nie należy do czynności prostych. Pęknięcia na ścianie, a dokładnie na...

Pleśń w domu. Jak jej uniknąć stosując tynki i...

Głównym powodem pojawiania się pleśni w domu jest wilgoć panująca w pomieszczeniach. Pleśnie są bardzo...