| muratordom.pl » Budowa » Tynki i sucha zabudowa » Dziura w płycie gipsowo-kartonowej. Jak naprawić okładzinę z płyt g-k

Dziura w płycie gipsowo-kartonowej. Jak naprawić okładzinę z płyt g-k

Gdy w okładzinie z płyt g-k pojawi się dziura, trzeba ją załatać, kawałkiem wyciętym z innej płyty gipsowo-kartonowej. Sam sprawdź, jakie to proste.

Czym wypełnić dziurę w płycie

Zanim zaczniesz naprawę, zmierz wielkość otworu. Poszukaj kawałka płyty g-k, z której wytniesz odpowiednią łatę. Łata powinna być o około 5 cm szersza z każdej strony niż miejsce uszkodzenia. Na płycie zaznacz ołówkiem linię cięcia i wytnij nożem kwadratowy kawałek. Krawędzie łaty musisz sfazować, czyli ściąć pod kątem około 45 stopni. 

Powiększenie dziury

W okładzinie g-k trzeba wyciąć otwór odpowiadający przygotowanej łacie. W miejscu uszkodzenia przyłóż łatę do ściany i odrysowuj ołówkiem kontur otworu i wytnij fragment płyty. Nożem sfazuj krawędzie otworu. W ten sposób powstanie wgłębienie na masę szpachlową.

Profile podtrzymaja łatę

Stalowy profil szerokości 60 lub 70 mm przetnij na dwa kawałki długości około 40 cm. Oba umieść z tyłu płyty, przy krawędziach otworu i ustaw tak, żeby połowa ich szerokości wystawała poza płytę. Wkrętami przeznaczonymi do płyt g-k przykręć profile do płyty. Przy tej długości profili wystarczą po trzy na każdy z nich. Rozstaw między wkrętami to około 15 cm.

Przykręcanie łaty i szpachlowanie

Teraz możesz przykręcić łatę. Oczyćś z pyłu krawędzie łaty i pomaluj je preparatem gruntującym. Na drugi dzień rozrób z wodą gipsową masę szpachlową i nanieś ją na szczelinę wokół łaty. W świeżą masę wklej odcinki taśmy flizelinowej. Na całą powierzchnię łaty i wokół niej nanosi się teraz drugą warstwę masy szpachlowej. Masę nakładaj dość szeroko, żeby lepiej zniwelować nierówności. Starannie ją wygładź. Gdy gips jest już suchy można przeszlifować jego powierzchnię, aby uzyskać nieskazitelnie gładką powierzchnię. Pył powstały po szlifowaniu starannie odkurz, a naprawiane miejsce pomaluj preparatem gruntującym. Nazajutrz pozostaje już tylko pomalowanie ściany.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Pleśń w domu. Jak jej uniknąć stosując tynki i...

Głównym powodem pojawiania się pleśni w domu jest wilgoć panująca w pomieszczeniach. Pleśnie są bardzo...

Tynki wapienne i gładzie wapienne. Zasady...

Do malowania najlepiej nadają się gładkie i białe ściany. Żeby uzyskać tak dobre podłoże pod farbę mury...

Wykończenie elewacji tynkiem dekoracyjnym: o czym...

Układanie tynków dekoracyjnych nie wydaje się trudne. Jednak, aby wykończenie elewacji miało...

Remont wnętrz. Jak bezpiecznie usunąć ścianę,...

Każdy dom po jakimś czasie wymaga remontu. Czasami potrzebne są generalna przebudowa i nowy podział wnętrza,...

Nietypowe ściany działowe z płyt g-k. Ściany...

Z płyt gipsowo-kartonowych buduje się nie tylko ściany działowe, lecz również zintegrowane z nimi...

Tynki wewnętrzne. Jaką zaprawę tynkarską wybrać?

Nie ma złych tynków wewnętrznych, są jedynie źle dobrane. Odpowiedni dobór zaprawy tynkarskiej...