| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Remont ścian. Jak usunąć ze ścian plamy i zacieki? Czym je malować?

Remont ścian. Jak usunąć ze ścian plamy i zacieki? Czym je malować?

Podstawowym warunkiem skutecznego remontu zawilgoconych ścian jest ich dokładne osuszenie. Przed malowaniem należy też usunąć ze ściany zanieczyszczenia, stare łuszczące się warstwy farb, tapet itp., a także naprawić rysy i pęknięcia.

Z powodu powodzi wiele osób zostało zmuszonych do tego, żeby przeprowadzić gruntowny remont ścian wewnętrznych. Przed rozpoczęciem prac trzeba dokonać rzetelnej oceny stanu technicznego podłoża. Nie powinno się kruszyć, pylić ani rozwarstwiać. Niezależnie od rodzaju materiału, z którego jest wykonane, w żadnym wypadku nie może być zawilgocone.

Powinno być też wolne od zarodników mikroorganizmów mogących doprowadzić do powstawania pleśni lub grzybów. Dlatego przed przystąpieniem do malowania należy usunąć zanieczyszczenia, stare łuszczące się warstwy farb, tapet itp., a także przeprowadzić niezbędne naprawy rys i pęknięć.

Ściany pokryte dobrze przylegającymi powłokami farb emulsyjnych lub olejnych można ponownie malować farbami emulsyjnymi. W takiej sytuacji powłoki olejne trzeba zmatowić papierem ściernym oraz przemyć roztworem amoniaku w celu zwiększenia przyczepności.

Jak osuszyć ściany?

Jeśli ściany wciąż są wilgotne, konieczne jest ich dokładne osuszenie. To podstawowy warunek skutecznego remontu. Naturalne osuszanie ścian jest procesem dość długotrwałym. Można sięgnąć po nowoczesne metody mechaniczne i chemiczne. Dzielimy je na działania inwazyjne i nieinwazyjne. W sposób nieinwazyjny ściany można osuszyć przy użyciu specjalnych nagrzewnic (bez przekraczania maksymalnej temperatury powietrza wynoszącej 35°C). Bardzo ważne jest tutaj zapewnienie właściwej wentylacji nagrzewanych pomieszczeń, aby wilgoć znalazła ujście z budynku. Inne metody nieinwazyjne to osuszanie kondensacyjne oraz absorpcyjne.

Metody inwazyjne to między innymi iniekcja, termoiniekcja oraz iniekcja krystaliczna, która jest jedną z najtańszych, a zarazem najskuteczniejszych. Nadaje się do osuszania zawilgoconych budynków niezależnie od rodzaju materiału użytego do ich budowy, a także grubości murów oraz stopnia ich zawilgocenia i zasolenia. Bez względu na skalę zawilgocenia budynku dobrze jest skonsultować metodę osuszania z profesjonalną firmą lub po prostu zatrudnić ją do przeprowadzenia prac.

Jak usunąć ze ściany pleśń i grzyby?

Na wilgotnych ścianach mogą się pojawić plamy i przebarwienia będące skutkiem działania mikroorganizmów – bakterii czy grzybów. Usunięcie zakażonej powłoki ze ściany może okazać się niewystarczające. Trzeba określić przyczynę zakażenia. Jeżeli powstawanie pleśni jest wynikiem złej wentylacji, w zupełności wystarczy usunięcie warstwy zakażonej, spryskanie jej odpowiednim środkiem grzybobójczym, a następnie zamalowanie farbą izolującą plamy, która doskonale pokryje pozostały ślad, a także zabezpieczy przed dalszym rozwojem mikroorganizmów. W przypadku gdy dom został zalany, a woda przyniosła ze sobą zarodniki mikroorganizmów, może to wymagać ingerencji środków grzybobójczych w głąb skażonego muru. Dopiero po ustaleniu i zlikwidowaniu przyczyny możemy przystąpić do dalszych prac.

Kiedy przystąpić do malowania ścian?

Gdy ściany zostały mocno uszkodzone, a tynki nie trzymają się podłoża, należy je skuć i położyć nową warstwę. Jeśli jednak tynk jest związany z podłożem, możemy ograniczyć się do naprawienia i wypełnienia ubytków.

Zanim przystąpimy do malowania, sprawdźmy, czy ściana jest odpowiednio sucha. Prace malarskie można rozpocząć, kiedy wilgotność podłoży mineralnych (tynków, betonu, muru, płyt włóknistomineralnych) nie jest większa niż 3-6% – w zależności od materiału. W trakcie malowania temperatura w pomieszczeniach musi się mieścić w przedziale 5-25°C, a wilgotność powietrza nie może przekraczać 80%.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak pozbyć się ze ściany plam?

Podczas eksploatacji pomieszczeń na ścianach czy suficie często pojawiają się plamy. Zanim zabierzemy się do malowania, trzeba się ich pozbyć. Szczególnie ważne jest usunięcie resztek olejów, sadzy i plam nikotyny, gdyż osłabiają przyczepność i mogą powodować przebarwienia powłok malarskich. Do usuwania tłuszczu należy stosować preparaty sprawdzone i pewne, na przykład mydło malarskie. Nie powinniśmy zastępować go płynami do mycia naczyń, gdyż zazwyczaj zawierają środki nabłyszczające lub substancje chroniące skórę, na przykład lanolinę.

Po umyciu i wysuszeniu ścian miejsca zaplamione trzeba zamalować specjalną farbą izolującą plamy.

Jakimi farbami można zamalować plamy na ścianach?

  • RENOSTYL PLUS - farba podkładowa izolująca, przeznaczona do zamalowywania plam po zaciekach wodnych, tłuszczach, sadzy i dymie papierosowym. Wzmacnia podłoże, długotrwale zabezpiecza je przed działaniem wilgoci i rozwojem grzybów pleśniowych w pomieszczeniach takich jak łazienki oraz kuchnie. Cena: 28 zł/l
  • Fresh Start Primer 023 to wodorozcieńczalna, akrylowa farba gruntująca, doskonale izolująca tłuste plamy, zacieki wodne i z rdzy (na przykład po awariach instalacji sanitarnych), graffiti, „krwawienie” drzewa cedrowego i sekwoi, osad nikotynowy, plamy bitumiczne, sadzę (na przykład po pożarze) oraz ślady kredek. Cena: od 57 zł/l
  • EVERAL PRIMER to matowa farba alkidowa do gruntowania powierzchni szpachlowanych oraz uprzednio malowanych farbami wapiennymi lub klejowymi, a także drewna, betonu, tynku, cegły, gipsu. Izoluje przebarwienia pochodzące z podłoża oraz z uszkodzeń przez wilgoć. Tiksotropowa. Cena: 31 zł/0,9 l
  • Śnieżka na Zacieki i Plamy to farba akrylowa do malowania i renowacji tynków cementowo-wapiennych, podłoży z betonu, gipsu, płyt gipsowo-kartonowych itp. Izoluje plamy po zaciekach wodnych, sadzy, nikotynie i tłuszczach. Może być stosowana jako farba podkładowa lub nawierzchniowa. Cena: 24 zł/l

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak odnowić łazienkę – 7 metamorfoz + praktyczne...

Zobacz, jak swoje łazienki odnowili nasi Czytelnicy – pokazujemy zdjęcia przed remontem i po nim, a...

Dom jak nowy

Wiele starych domów ma niesamowity potencjał. Cała sztuka polega na tym, by podczas remontu wydobyć z...

Nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch....

W ofercie Bosch Professional pojawiła się nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa GSR 120-LI Professional....

Modernizujemy dom

Zastanawiasz się co zmienić w swoim domu, by był wygodniejszy i bardziej komfortowy? Planujesz remont i...

Konkurs Remont Roku 2017

Planujesz remont domu lub mieszkania? Weź udział w konkursie! Nagroda główna zostanie przyznana w...