| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Komin ceglany lub ceglana obudowa wkładu kominowego. Zasady budowy

Komin ceglany lub ceglana obudowa wkładu kominowego. Zasady budowy

Przewody kominowe można murować lub obudować cegłą gotowe kształtki systemowe. Jakie zasady obowiązują podczas budowy kominów ceglanych lub podczas obudowywania cegłami klinkierowymi wkładów kominowych?

Ceglany komin lub obudowa

Z cegieł klinkierowych można budować obudowy wkładów kominowych - ceramicznych lub stalowych. Kominy ceglane, bez wkładu, nadają się tylko na przewody wentylacyjne, do odprowadzania dymu z kominka, pieca węglowego lub na inne paliwo stałe, nie można natomiast usuwać nimi spalin z pieca gazowego lub olejowego. Przewody odprowadzające spaliny z takich urządzeń wymagają zastosowania specjalnych wkładów ze stali kwasoodpornej lub kamionki odpornych na kwasy zawarte w spalinach. Do wybudowania przewodów wentylacyjnych można też użyć gotowych ceramicznych pustaków wentylacyjnych.

Z czego zbudować komin

Jeżeli zdecydujesz się na wymurowanie komina z cegieł, to przepisy dopuszczają użycie jedynie cegieł pełnych, klasy minimum 15. Nie wolno stosować cegieł kratówek dziurawek, a tym bardziej ceramiki poryzowanej. Jeśli chcesz tylko obudować gotowy przewód kominowy, również najlepiej wykorzystać wysokiej klasy, dobrze wypaloną, gładką cegłę pełną lub jeszcze mniej nasiąkliwą i bardziej wytrzymałą cegłę klinkierową. Dopuszczalnejest też użycie cegły szczelinowej. Cegły klinkierowe są mrozoodporne i bardzo mało nasiąkliwe, dlatego dobrze sprawdzają się jako materiał na część komina znajdującą się ponad połacią dachu, wystawioną z każdej strony na wiatr, śnieg i narażoną na ekstremalne warunki pogodowe. Komin systemowy można też obłożyć cegłami klinkierowymi krótszymi i cieńszymi niż standardowe – o wymiarach 210 x 100 x 65 mm lub 240 x 115 x 52 mm.

Płyta wsporcza

Pod obudowę komina wystającą ponad połać dachu musisz zrobić płytę wsporczą podtrzymującą cegły. W niektórych systemach kominowych można kupić gotową płytę wsporczą, która jest zintegrowana z obudową komina.

Spoiny między cegłami

Cegły na kominie powinny być dokładnie wyspoinowane na pełną spoinę, czyli taką, która jest zlicowana z powierzchnią muru. Najlepiej używać do tego gotowych zapraw z trasem do murowania klinkieru. Kolejne warstwy cegieł muszą być przewiązane z przesunięciem o pół cegły. Jeżeli komin jest wybudowany ze zwykłej cegły, powinno się go otynkować.

 

ZDANIEM EKSPERTA

Cegła klinkierowa na kominy

Kominy wykonane z ceramiki muruje się od lat. Ich główną zaletą jest trwałość i estetyczny wygląd. Cegły z klinkieru stosuje się najczęściej do budowy przewodów kominowych, obudowy wkładów kominowych oraz kominów systemowych. Cegły klinkierowe to materiał niepalny, a więc bezpieczny. Obudowa wykonana z cegieł pełnych lub 7-szczelinowych, murowanych na pełną spoinę jest szczelna. Dużą zaletą kominów ceramicznych jest ich odporność na zabrudzenia, które na powierzchni cegieł klinkierowych trudniej się osadzają. Wykonane z cegieł klinkierowych kominy nie wymagają wykańczania od zewnątrz.

Ekspert z firmy Wienerberger

Ocieplanie stropu nad pomieszczeniem nieogrzewanym - zasady izolacji i materiały ociepleniowe

Strop oddzielający pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych nie powinien się zbytnio wychładzać....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Wiązanie betonu w trakcie mrozów. Czy możliwe...

W warunkach zimowych wiązanie betonu jest znacznie utrudnione. Dlatego betonowanie zimą nie jest ani...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Jakie warunki powinien spełniać projekt dachu,...

Jeśli jeszcze zanim kupisz działkę, widzisz oczami wyobraźni swój dom i doskonale wiesz, że znajdzie...

Dach dwuspadowy - jak wybrać projekt domu ze...

Dach dwuspadowy to doskonała inwestycja. Projekt domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy nas trudnościami i...