Sypialnia. 6 sposobów na urządzenie wygodnego pokoju do spania
Chociaż sypialnia zwykle jest "schowana" w głębi domu, to wcale nie umniejsza to jej znaczenia. To w sypialni odpoczywamy i relaksujemy się po całym dniu. Poznaj 6 podstawowych zasad, jak urządzić wygodny pokój do spania.
Ulkouj sypialnię z dala od pokoju dziennego
Nie trzeba nikogo przekonywać, że lepiej się zasypia i wysypia, gdy hałas zza okien nie przeszkadza. Czasem warto nawet przestawić ściany, zmienić funkcję pomieszczeń, by sypialnia znalazła się od strony podwórka, a nie od ulicy. Nic też nie zakłóci wypoczynku w pokoju oddalonym od centrum domowego życia, gdzie słucha się muzyki czy ogląda telewizję. Jeśli więc to tylko możliwe, ulokuj sypialnię jak najdalej od pokoju dziennego.
Polecamy: Sypialnie w 3 modnych stylach: romantyczna, glamour, naturalna
Ustaw łóżko tak, by widzieć z niego drzwi
Zastanawiasz się, gdzie postawić w sypialni łóżko? Najważniejsze, by nie znajdowało się na linii drzwi – okno, bo przeciągi są nie tylko mało przyjemne, ale i szkodzą zdrowiu. A gdy się nie da inaczej? Umieść między łóżkiem i drzwiami parawan, komodę lub regał. Śpi się spokojniej – dowiodły tego badania – jeśli leżąc, widzimy drzwi. Nie musisz bowiem odwracać głowy, by sprawdzić, kto wchodzi do pokoju. To, czy ustawisz łóżko szczytem, czy bokiem do ściany, a może na środku pomieszczenia, uzależnij głównie od swoich potrzeb i odczuć. Podobno nieśmiali chętniej wybierają na miejsce do spania kąt pokoju, bardziej otwarci – środek. W sypialni małżeńskiej łóżko najlepiej ustawić tak, aby każdy miał do niego swobodny dostęp.
Zadbaj o zasłony w oknach
Trzeba także pamiętać, że nawet największego śpiocha wyrwie ze snu ostre poranne słońce w sypialni. Jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem, w oknach wychodzących na wschód załóż rolety, żaluzje lub gęste zasłony. Dzięki nim słoneczny budzik przestanie być natrętny.
Pomaluj ściany w sypialni na kolor, który cię zrelaksuje
Pastelowe błękity uspokajają, zielenie wnoszą do wnętrza świeżość i doskonale relaksują. W pogodny nastrój wprawią cię delikatne, ciepłe żółcienie i przypudrowane róże. Biele dadzą wrażenie sterylności. Natomiast ciemne barwy, np. głęboki fiolet czy brąz, mogą cię przygnębić. Dlatego lepiej stosować je w oszczędny sposób (nie więcej niż na jednej ścianie lub jako dodatki). Podobnie postępuj z intensywnymi kolorami, np. czerwienią. W nadmiarze będzie drażnić.
Wybierz stabilne łóżko do sypialni
Dobre łóżko do sypialni nie pwoinno się chybotać i trzeszczeć, gdy zmieniasz pozycję we śnie (a robisz to nawet 60 razy w ciagu nocy!). Wysokość łóżka też ma znaczenie. Z wyższego łatwiej wstawać i wygodniej się na nim kłaść. Minimalna szerokość jednoosobowego to 90 cm. Dla dwojga co najmniej 160 cm.
Zainstaluj oświetlenie o ciepłym zabarwieniu i nieostre
Przy takim oświetleniu dobrze się wypoczywa. Jeśli czytasz w łóżku, wybierz lampę stojącą albo mocowaną do zagłówka, która najlepiej oświetli książkę. Ciemne abażury lamp stworzą kameralny klimat sypialni.
Autor: Mariusz Bykowski
Aby sypialnia była wygodna, urządzając ją, trzeba pamiętać o kilku zasadach