Energooszczędny sprzęt RTV. Jaki telewizor i sprzęt muzyczny wybrać?

2012-10-30 11:00

Telewizor i sprzęt muzyczny są naszym elektronicznym oknem na świat. Są obecne w każdym domu, nierzadko sprzęty RTV traktuje się niemal jak domowników. Podpowiadamy, jaki telewizor i sprzęt muzyczny wybrać, by wspomóc domowy budżet, a także między innymi dlaczego warto zainwestować w telewizor z zamontowanymi diodami LED.

Telewizor w eleganckiej oprawie
Autor: Marcin Czechowicz Telewizor starego typu grający przez cały dzień (12 h) to koszt energii 51 zł, natomiast plazmowy – 42 zł miesięcznie.

Sprzęt RTV - telewizory i sprzęt muzyczny - jest na stałe obecny w większości naszych domów, w wielu z nich włączone radio czy telewizor są prawie jak członkowie rodziny. Ich wybór decyduje nie tylko o jakości odbioru obrazu czy dźwięku, ale również wpływa na nasze rachunki za prąd. Na racjonalność wyboru składają się więc także koszty użytkowania i trwałość urządzeń.

Sprzęt RTV - komfort, który się opłaca

Nowy sprzęt RTV to spory wydatek – warto dobrze przemyśleć nie tylko markę, jakość, ale też wielkość w przypadku telewizora. Standardem stało się posiadanie telewizorów wielkoobrazowych, a te mało nie kosztują. Nie wszystkie telewizory mają tę samą jakość obrazu. Najpopularniejsze na rynku telewizory plazmowe oraz LCD wyglądają podobnie – mają płaski ekran i cienki profil. Telewizory plazmowe są jednak znacznie tańsze od LCD. Plazma i LCD wyświetlają bardzo dobrą jakość obrazu. Dotyczy to zarówno plazmy najnowszej generacji, jak i LCD, którym producenci dodali tylne podświetlenie LED zamiast dotychczas stosowanych lamp fluorescencyjnych CCFL. Lampy LED sprawiają, że kolory – zwłaszcza czerń i biel – są bardziej nasycone. Nowa technologia sprawiła, że telewizory LCD odwzorowują czerń, a tym samym dają równie dobry kontrast i widoczne szczegóły w ciemnych scenach jak plazmowe. Również różnice z odwzorowaniem kolorów wydają się coraz mniejsze.

Cenna energia

Nie należy przywiązywać dużej wagi do zużycia prądu – nowe telewizory i tak pochłaniają go znacznie mniej niż stare, choć występują różnice w poborze prądu między telewizorem LCD a plazmowym. Telewizory LCD – droższe – są na stałe podświetlane, przez co pobierają stałą ilość energii bez względu na rodzaj projekcji. Trzeba też zwrócić uwagę, aby telewizor miał dobrą regulację jasności – wówczas zużycie spada ze 130 do 80 W. Telewizory LCD z zamontowanymi do podświetlania LED-ami zużywają mniej prądu (ok. 100 W). Ponadto są wyposażone w ekologiczny tryb działania, który pozwala na dodatkowe oszczędności. Przyszłość telewizorów plazmowych to technologia OLED – najmniej energożerna.

W wypadku telewizorów plazmowych pobór prądu uzależniony jest od wyświetlanego obrazu, czyli od treści (ile jest jasnych punktów na ekranie, a ile ciemnych) i jasności ekranu (im jaśniejszy obraz, tym więcej prądu pobiera). Zużycie prądu zależy też od pory dnia. W dzień i w jasno oświetlonym pokoju pobór mocy jest większy. Są też telewizory, które mają kilka stopni oszczędności energii. Nowoczesne telewizory nawet przy włączonym trybie oszczędzania energii w dzień gwarantują dobry odbiór.

Przed zakupem telewizora warto sprawdzić, jaki jest jego pobór mocy, gdyż różnice w poborze energii poszczególnych telewizorów mogą być duże. 42-calowy telewizor plazmowy zużywa średnio dwukrotnie więcej energii niż 32-calowy telewizor LCD. Kolejnym czynnikiem decydującym o ilości pobieranej energii jest wielkość ekranu – im mniejszy ekran, tym niższy pobór mocy. Część sklepów ma wskaźniki zużycia energii. Warto poprosić o podłączenie TV do takiego wskaźnika, bo często opis na tabliczce znamionowej odbiega od faktycznego zużycia energii.

Warto wiedzieć

Przyjazna technologia

  • Telewizory plazmowe wykorzystują matrycę zbudowaną z drobnych komórek wypełnionych gazem, w których pod wpływem precyzyjnie przyłożonego wysokiego napięcia powstaje plazma, a wraz z nią odpowiednio emitowane światło.
  • LCD natomiast to wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Jego budowę najprościej można określić jako kryształy upchane między dwoma powłokami szkła, które tworzą obraz wskutek różnej ilości przyłożonego ładunku elektrycznego. Telewizory LCD są też lżejsze niż plazmowe tej samej wielkości, co zdecydowanie ułatwia przestawianie, jak również powieszenie ich na ścianie. Dzieje się tak dlatego, że matryce LCD pokryte są tworzywem sztucznym, natomiast w plazmach wykorzystuje się szkło jako pokrywę ekranu.

Jakość telewizora a jego cena

Najważniejszą zaletą telewizorów plazmowych dającą im przewagę nad LCD jest jednak cena, szczególnie w przypadku dużych modeli. W Polsce plazmy sprzedawane są zazwyczaj w rozmiarach 42-63 cale, a telewizor z najtańszą standardową rozdzielczością 1024x768 przy rozmiarze 50 cali można kupić już za 3000 zł, podczas gdy ekran LCD w tym rozmiarze to wydatek rzędu niemal 5000 zł.

Zwolennicy LCD zarzucają plazmom zmniejszoną żywotność. Wczesne modele faktycznie miały tendencję do utraty jasności po 20 000 godzin pracy, jednak wiele telewizorów plazmowych dostępnych obecnie na rynku wydłużyło ten czas do 60 000 godzin, co daje wynik równy ekranom ciekłokrystalicznym. Oznacza to 7 lat żywotności przy włączeniu telewizora 24 godziny na dobę. Na niekorzyść plazmy przemawia również wypalanie się ekranu. Z taką sytuacją mamy do czynienia, kiedy stały obraz pozostaje zbyt długo na ekranie. Obraz z plazmy jest lepszy niż z LCD, lecz żywotność plazmy jest o wiele krótsza.

Ważne

Dobierz telewizor do swoich potrzeb

Na trafność wyboru telewizora składa się wiele czynników.

  • Dopasuj wielkość ekranu do odległości od ekranu – im dalej będzie stało siedzisko, tym większy może być ekran telewizora. Przy odległości 2,5 m wystarczy telewizor 40-calowy, przy 3 m zaś może być 50-calowy.
  • Sprawdź, pod jakim kątem będziesz oglądać telewizję – niektóre LCD trzeba oglądać pod kątem prostym, z ukosa kolory zmieniają odcień.
  • Zastanów się, o jakiej porze najczęściej oglądasz telewizję – jeśli robisz to w ciągu dnia i przy ostrym słońcu, obraz musi być ostry.

Sprzęt muzyczny

Zarówno koszt energii za radio, jak i kino domowe oraz sprzęt DVD nie jest wysoki. Jeśli korzystamy z nich ok. 2 godzin dziennie, za eksploatację każdego z nich zapłacimy 30 zł/rok. Głównym kryterium w wyborze sprzętu grającego jest jakość dźwięku. Warto wiedzieć, że cena nie zawsze jest do niej adekwatna – czasem efekty osiąga się dobrym ułożeniem sprzętu i wykorzystaniem akustyki w domu. Trzeba się też zastanowić, na czym ma się opierać nasz domowy sprzęt, tzn. czy centrum multimedialnym ma być komputer, z którego będziemy odtwarzać muzykę i filmy, czy będzie on nam służył wyłącznie do odsłuchu.