Zestaw natryskowy a system natryskowy – czym są, co się na nie składa?

2015-09-01 2:00
System natryskowy Universe Pro i bateria wannowo-natryskowo Palma
Autor: TEKA W komplecie z systemem natryskowym sprzedawana jest bateria umożliwiająca precyzyjne zarządzanie pracą urządzenia

Kiedy kończymy budowę domu lub planujemy remont łazienki, powinniśmy się zastanowić m.in. zestawem do prysznica lub wanny. Aby dokonać właściwego wyboru armatury łazienkowej, musimy wiedzieć, czym jest zestaw natryskowy, a czym system natryskowy.

We współczesnych łazienkach coraz częściej spotyka się systemy natryskowe, choć w użyciu są i zestawy natryskowe – niekiedy montowane niejako z przyzwyczajenia, lecz przede wszystkim służące nieco innym funkcjom. Co jest czym? W rozróżnieniu pomoże nam intuicja: zestaw to coś mniejszego niż system będący rozwiązaniem całościowym.

Zestaw natryskowy do wanny lub prysznica

W najogólniejszym ujęciu – i w najbardziej tradycyjnej postaci – zestaw natryskowy to popularna „słuchawka”, czyli rączka prysznicowa wraz z wężem zasilającym ją w wodę. Zestawowi natryskowemu najczęściej towarzyszy drążek wraz z uchwytem o regulowanej wysokości lub montowany do ściany uchwyt o stałej wysokości, lecz z podlegającym regulacji kątem nachylenia.

Z akcesoriów tych nieraz rezygnuje się jednak, gdy zestaw natryskowy służyć ma jedynie ułatwieniu czy uprzyjemnieniu kąpieli w wannie. Choć współczesne wanny często są wyposażane w składane parawany umożliwiające branie prysznica bez ryzyka zachlapania łazienki, to niektórzy użytkownicy – przywiązani do tradycyjnych kąpieli – z tego typu rozwiązań jednak rezygnują. Wówczas zestaw natryskowy ułatwia kąpiącej się osobie np. umycie włosów, a także spłukanie wanny po kąpieli.

Rączki natryskowe niegdyś były wyłącznie jednostrumieniowe, a więc umożliwiały korzystanie tylko z tzw. strumienia deszczowego, najbardziej tradycyjnego i najsilniej kojarzącego się z prysznicem. Dziś znajdziemy i trójstrumieniowe – np. modele Ice i Stylo Sport marki TEKA oprócz strumienia deszczowego oferują nam strumień hydromasażu oraz strumień delikatny.

System natryskowy

O czym była już mowa, system natryskowy to rozwiązanie kompleksowe. Wspomnianej rączce prysznicowej towarzyszy górna głowica natryskowa, obie zaś i technicznie, i kompozycyjnie łączy w całość kolumna prysznicowa – element zarazem zasilający moduł w wodę, jak i służący rączce za drążek z ruchomym uchwytem. 

W przypadku produktów najnowszej generacji – jak te z linii Alaior XL czy Formentera marki TEKA – w komplecie z systemem natryskowym sprzedawana jest bateria umożliwiająca precyzyjne zarządzanie pracą urządzenia i korzystanie w pełni z jego funkcji. Wśród nich znajdziemy przede wszystkim wybór głowicy (tylko głowica górna, tylko rączka lub obie naraz – np. po to, by zwykły prysznic uzupełnić o element hydromasażu) oraz dobór temperatury wody (najbardziej precyzyjny wtedy, gdy korzystamy z baterii termostatycznej).

Podobnie jak rączki natryskowe różnią się formą i sposobem wykończenia, tak górne głowice prysznicowe – kształtem. Obok klasycznych okrągłych znajdziemy m.in. owalne, a także szczególne modne kwadratowe i prostokątne. Ta różnorodność pozwoli nam dopasować system prysznicowy do wystroju łazienki. Nie mniej istotna jest maksymalna wysokość kolumny prysznicowej, a także zakres regulacji drążka prysznicowego – to te parametry pozwalają dostosować system prysznicowy do wzrostu domowników.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie