Pokój kąpielowy. Więcej niż łazienka
Jeśli zastanawiamy się nad zagospodarowaniem dużej łazienki, weźmy pod uwagę urządzenie w niej pokoju kąpielowego. Będzie to miejsce nie tylko służące higienie, ale również wypoczynkowi i relaksowi.
Autor: Radosław Wojnar
W pokoju kąpielowym powinno być miejsce na wannę, prysznic, sedes, bidet i dwie umywalki, a także toaletkę i krzesło albo fotel. Pomieszczenie to musi być na tyle duże, aby nie obijać się o urządzenia i sprzęty i aby swobodnie mogły tam przebywać dwie czy nawet trzy osoby jednocześnie. Architekci przestrzegają jednak przed bardzo dużymi łazienkami: jeśli urządzenia łazienkowe są od siebie zbyt oddalone, korzystanie z nich nie jest wygodne, a takie wnętrza są mało przytulne. Aby urządzić nowoczesny pokój łazienkowy, wystarczy pomieszczenie około 12 m2 w kształcie prostokąta 3 x 4 metry Na takiej powierzchni jest miejsce na pełny program łazienkowy i kącik wypoczynkowy. Mniejszą łazienkę także można zaaranżować na pokój kąpielowy, ograniczając nieco jej program. Zamiast dwóch upchniętych obok siebie umywalek, może wystarczy jedna – za to z dużym blatem, a zamiast wanny i prysznica – sama wanna, za to na przykład z wydzieloną kabiną.
Dwa w jednym
Aby zwykła łazienka stała się pokojem kąpielowym, przede wszystkim trzeba “wyprowadzić” z niej pranie, suszenie, mycie butów, toaletę dla kota... Taka łazienka nie powinna też pełnić funkcji pomieszczenia gospodarczego - dla wszystkich potrzebnych w domu środków czystości, szczotek, mopów, wiader i dla deski do prasowania powinno się przeznaczyć osobne miejsce. Pokój kąpielowy powinien stwarzać warunki do relaksu, zadbania o własne ciało i urodę. Jeśli do dyspozycji mamy duże pomieszczenie, może się tam znaleźć toaletka, rowerek gimnastyczny czy leżanka. Jeśli nas stać – również wanna albo prysznic z hydromasażem, sauna czy kabina łaźni parowej. “Pokojowy” charakter nadadzą łazience inne “niełazienkowe” sprzęty, dekoracje czy sposób wykończenia. Warto pomyśleć o sprzęcie grającym, fotelu albo nawet kanapie czy stoliku, gdzie można odłożyć gazetę. W takiej łazience chyba już nikogo nie zdziwi drewno na podłodze, kwiaty, obrazy, figurki czy ulubione bibeloty.
Pokój kąpielowy to pokój z oknem. Światło dzienne dobrze oświetli miejsce do golenia się, układania fryzury czy robienia makijażu. A przede wszystkim pozwoli na udekorowanie łazienki żywymi kwiatami. W bardziej ekskluzywnych łazienkach wanny ustawia się pod oknem, czasami w wykuszu - po to aby kąpiel robiła wrażenie bardziej naturalnej, w plenerze, w kontakcie z zielenią ogrodu. Spotyka się też łazienki z wyjściem na balkon lub taras. Takie rozwiązanie wzmacnia wypoczynkowy charakter pokoju kąpielowego: w letni dzień można zażywać na przemian kąpieli wodnej i słonecznej, a wieczorem...