Umywalka z półpostumentem. Ważne wykończenie łazienki

2009-10-13 2:00

Kupując umywalkę z półpostumentem należy pamiętać, że musi być dobrany tak, aby zakrywał instalację odpływową, aż do miejsca włączenia jej do kanalizacji w ścianie.

Ceramica Cielo umywalka wanna
Autor: serwis prasowy UROKLIWIE W tej pełnej koloru łazience ceramiczną umywalkę „Elle Tonda” w stalowej ramie, ze zintegrowaną ceramiczną osłoną ściany, zestawiono z wanną „Febe” z kompozytu LivingTec. Spajają je, oprócz podobnej tonacji, czarna matowa armatura i drobne elementy wykończenia w tym kolorze. ceramicacielo.it

Najczęściej spotykane są umywalki o kształtach opływowych, z zaokrąglonymi narożami. Jest to zgodne z wymogami ergonomii i sprzyja utrzymaniu urządzenia w czystości. Umywalki mogą mieć również inne kształty: półkole, koło, bardziej lub mniej wydłużona elipsa, kwadrat czy prostokąt w obrysie zewnętrznym. Najpopularniejsze wymiary umywalek, to: 35, 40, 45, 50, 55, 60 cm szerokości i od 25 do 56 cm głębokości. Małą umywalkę (np. narożną), szerokości do 53 cm, wybiera się zazwyczaj do w.c. W łazienkach wygodniejsze są umywalki większe – szerokości powyżej 53 cm. 

Sposób montowania w zależności od rozmiarów i masy:

  • mocowana do ściany na śruby, wkręty lub przy użyciu wsporników - umywalka lekka;
  • wbudowana w szafkę (nakładana na blat) lub oparta na postumencie - umywalka ciężka.

Elementy mocujące sprzedawane są zazwyczaj w komplecie z umywalką. Miejsca połączenia umywalki ze ścianą lub blatem warto uszczelnić taśmą z tworzywa lub silikonem, aby nie przeciekała tamtędy woda.Kupując umywalkę z postumentem, należy pamiętać, że wysokość jej zawieszenia musi być ściśle dostosowana do wysokości postumentu oraz, że postument osłania syfon i podłączenia pod umywalką tylko z przodu. Z kolei półpostument musi być dobrany tak, aby zakrywał instalację odpływową, aż do miejsca włączenia jej do kanalizacji w ścianie.

Wybierając umywalkę, trzeba zwrócić uwagę, do jakiego rodzaju baterii jest przystosowana. Najczęściej umywalki mają otwór na jednouchwytową baterię stojącą (sztorcową), wybity centralnie lub z boku. Na stronie montażowej mogą być nacięte dwa dodatkowe otwory przeznaczone do ewentualnego wybicia pod baterię dwu- lub trzyotworową. Otwory należy wybijać od strony zewnętrznej, tak aby nie uszkodzić szkliwa umywalki. Umywalka bez otworów do armatury przystosowana jest do baterii naściennej. Przy umywalce mogą się znaleźć dodatkowe urządzenia, na przykład bateria z dodatkową rączką natrysku. Umożliwia ona mycie ciała lub różnych przedmiotów w pewnej odległości od umywalki, np. nad miską ustępową.Każda umywalka zabezpieczona jest przed przelaniem się wody. Otwory przelewowe umieszczone są centralnie lub z boku miski. Otwory przelewowe połączone z odpływem umywalki uniemożliwiają – nawet przy zamkniętym korku i dopływającej wodzie – zalanie łazienki.

Pozostałe podkategorie