Układanie glazury: 5 sposobów sprawdzenia trwałości podłoża

2009-09-15 2:00

Układanie płytek ceramicznych wymaga staranności i doświadczenia. Zanim jednak przystąpisz do układania glazury, musisz sprawdzić jakość podłoża. Jak to zrobić? Teoretycznie najlepiej, żeby zajął się tym fachowiec, który będzie układał płytki. Możemy jednak zrobić to także samodzielnie. Poznaj 5 sposobów sprawdzenia podłoża przed układaniem glazury.

Czarna i biała glazura: szachownica w łazience
Autor: Mariusz Bykowski

Zanim przystąpisz do układania płytek ceramicznych lub po prostu będziesz chciał wiedzieć, czy twój majster od tynkowania wykonał rzetelnie swoją pracę, sprawdź jakość podłoża. Oto 5 metod na to.

1. Ostukiwanie podłoża młotkiem

Jeżeli słyszymy przytłumiony, „głuchy” dźwięk, znaczy to, że podłoże nie jest zwarte. Taki dźwięk słychać na przykład, gdy tynk odspoił się od ściany, potocznie mówiąc, „odparzył się”. Konieczne jest wówczas skucie tych fragmentów tynku i jeśli ubytki nie są duże, wypełnienie ich zaprawą wyrównującą. Natomiast jeśli tynk jest bardzo zniszczony, lepiej skuć cały i ułożyć nowy. Podobnie należy postąpić z podkładem podłogowym.

2. Rysowanie na podłożu przecinające się rysy

Jeżeli możemy łatwo zrobić głębokie bruzdy, świadczy to o tym, że podłoże jest mało wytrzymałe. Jeżeli w miejscach przecinania się rys podłoże się odłupuje, to znak, że na jego powierzchni może znajdować się słaba warstewka mleczka cementowego. Wtedy podłoże należałoby wzmocnić, nakładając preparat gruntujący.

3. Zwilżanie ściany wodą

Jeżeli podłoże szybko chłonie wodę i ciemnieje, oznacza to, że ma dużą nasiąkliwość i konieczne będzie jego zagruntowanie. Jeśli widać na nim drobne pęknięcia, niewidoczne wcześniej na suchej powierzchni, to trzeba je zaszpachlować, a większe ubytki wypełnić zaprawą wyrównawczą. Jednak bardziej niepokojący jest brak chłonności podłoża. Może bowiem oznaczać obecność w nim substancji, takich jak np. impregnaty silikonowe, utrudniających wniknięcie kleju w podłoże i wytworzenie spoiny pomiędzy nim a płytką ceramiczną.

4. Przyłóż poziomnicę, prostą listwę...

... lub napięty sznur do podłoża. Wówczas zlokalizujesz jego nierówności.

5. Wzrokowa ocena czystości podłoża

Zabrudzenia (tłuszcz, brud) są z reguły dobrze widoczne w postaci plam. Konieczne jest wtedy zastosowanie odpowiedniego do rodzaju plam preparatu czyszczącego. Domowym sposobem możemy także ocenić przyczepność starych powłok malarskich. Jest to przydatne, jeśli chcemy przykleić płytki do pomalowanej wcześniej ściany. Powłokę malarską nacinamy ostrym nożem, następnie poniżej nacięcia przyklejamy taśmę klejącą i energicznie ją zrywamy. Jeśli farba zostanie na swoim miejscu – to znaczy, że dobrze trzyma się podłoża. Jednak nawet mocna z pozoru powłoka może mięknąć pod wpływem wody. Warto zatem fragment pomalowanej powierzchni zmoczyć wodą, a potem spróbować usunąć powłokę szpachelką „na mokro”. Jeżeli możemy to zrobić bez trudu, to znaczy, że farba jest podatna na rozmiękanie i lepiej będzie ją usunąć przed układaniem glazury.

Pozostałe podkategorie