Stelaże instalacyjne
Stelaże umożliwiają projektowanie pomieszczeń w niekonwencjonalny sposób, pozwalają dowolnie aranżować wnętrza, ułatwiają montaż urządzeń sanitarnych i późniejsze utrzymanie łazienki w czystości.
Coraz większą wagę przywiązujemy do estetyki i funkcjonalności naszych domów. Także i tych pomieszczeń, w których w zasadzie się „nie mieszka”. Łazienka, oprócz tradycyjnej funkcji, jaką spełnia, jest także miejscem relaksu i wypoczynku. Dlatego tak ważne jest jej odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie, możliwe dzięki stelażom instalacyjnym. Stelaże mogą być mocowane do każdej ściany, ale nie do wszystkich takie same. Zależnie od rodzaju ściany, na której mają być zamontowane, oferowane są stelaże do zabudowy:
- ciężkiej – montowane na ścianie i obmurowywane,
- lekkiej – montowane na ścianie i obudowywane płytą gipsowo-kartonową lub montowane w lekkich ścianach działowych o konstrukcji szkieletowej.
Wśród systemów do zabudowy ciężkiej i lekkiej oprócz najpopularniejszych – pod miskę ustępową – oferowane są również stelaże pod umywalkę, bidet oraz pisuar. Ich konstrukcja jest prostsza, bo nie mają zbiorników spłukujących, a jedynie metalowe ramy z kompletem przyłączy i elementów montażowych, na których po zabudowaniu umieszcza się odpowiednie przybory sanitarne. Na ramie znajdują się gniazda do przykręcenia specjalnych kolanek do podłączenia ciepłej i zimnej wody. Zestawy do misek ustępowych są najczęściej stosowane, najbogatsza jest również ich oferta na rynku. Do zamontowania stelaży można użyć specjalnych szyn montażowych. Ułatwiają one instalację poszczególnych stelaży, skracają czas montażu, a przede wszystkim zwalniają z obowiązku wypoziomowania ściany i podłogi. Szyny przykręca się do ściany i podłogi, pamiętając o dostosowaniu wysokości zamocowania do wysokości stelaży. Stelaże zawiesza się na szynie ściennej, której konstrukcja umożliwia ich swobodne przesuwanie. Po ustawieniu stelaża w żądanym miejscu przykręca się poszczególne śruby mocujące. Jedynym elementem widocznym po zabudowie stelaża jest przycisk spłukujący zwany także panelem kontrolnym. Nie jest on dostarczany w komplecie ze stelażem, kupuje się go oddzielnie. Nie można jednak wybrać dowolnie – do danego systemu do zabudowy pasują konkretne modele przycisków. Zatem w momencie wyboru stelaża decydujemy o tym, jaki będzie przycisk.
Nie bójmy się stelaży
Stelaże do zabudowy zyskują z dnia na dzień coraz większe uznanie nie tylko instalatorów, ale przede wszystkim indywidualnych klientów. Zawdzięczają je swoim zaletom:
- można je przymocować do każdego rodzaju ściany,
- montaż jest łatwy i szybki,
- przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne są ukryte za obudową,
- spłuczki działają cicho,
- łazienka z przyborami sanitarnymi zawieszonymi na stelażach ładniej wygląda i łatwiej ją posprzątać.
Jednak taki sposób montażu spłuczek budzi pewne obawy. Najczęściej dotyczą one postępowania w razie uszkodzenia spłuczki. Co wtedy? Otóż dostęp do wnętrza spłuczki jest bardzo prosty – wystarczy zdjąć panel kontrolny i płytkę zabezpieczającą. Powierzchnia otworu wlotowego jest na tyle duża, że można swobodnie dostać się do wnętrza spłuczki i ją naprawić. Najczęściej elementem zawodnym w spłuczce jest zawór dopływowy lub odpływowy.
Zanim kupisz stelaż, sprawdź:
- rodzaj zabudowy i wymiary stelaża, aby mieć pewność, że będziesz go mógł zamontować w swojej łazience,
- jakie elementy wchodzą w skład zestawu,
- jakie przyciski możesz dopasować do wybranej spłuczki,
- czy w razie potrzeby będzie łatwy dostęp do mechanizmu spłukującego,
- kto jest producentem – wybieraj rozwiązania sprawdzone, unikniesz przykrych niespodzianek,
- jakie są: okres i warunki gwarancji.
Autor: Piotr Mastalerz
Wnęka z obudowanym stelażem spłuczki. Na ścianie wnęki wisząca miska ustępowa.