Podłączenie baterii – na rurki lub wężyki
Baterię stojącą montuje się w otworze umywalki lub w blacie. Warto więc wybrać umywalkę z gotowym otworem, gdyż nieumiejętne próby jego wiercenia mogą spowodować pęknięcie umywalki.
Baterię umywalkową łączy się z instalacją wodną za pomocą miedzianych rurek (na sztywno) lub elastycznych wężyków. O ile ten drugi sposób podłączenia jest popularniejszy, bo łatwiejszy, o tyle ten drugi gwarantuje dłuższą żywotność połączenia. Rurki miedziane są bowiem odporniejsze na zmiany ciśnienia w instalacji. Poleca się je również wtedy, gdy nie zamierzamy osłaniać przyłącza – są bardziej estetyczne niż wężyki, można je więc śmiało pokazywać.
Zobacz galerię zdjęć oryginalnych, nowatorskich i funkcjonalnych baterii łazienkowych
Potrzebne materiały: bateria umywalkowa stojąca. Potrzebne narzędzia: poziomica, miarka, wiertarka, wiertła do glazury, klucz płaski (najlepiej z nakładką z tworzywa), śrubokręt.

Autor: Mariusz Bykowski
Powyżej przewodów doprowadzających ciepłą i zimną wodę wiercimy otwory do zawieszenia umywalki. Wkręcamy w nie śruby, którymi będzie przymocowana do ściany.

Autor: Mariusz Bykowski
Baterię stojącą umieszczamy w otworze umywalki. Na wystające od spodu baterii śruby nakładamy metalową podkładkę i nakrętki mocujące. Przed ich ostatecznym dokręceniem baterię trzeba ustawić idealnie prostopadle do krawędzi umywalki.

Autor: Mariusz Bykowski
W otwór odpływowy umywalki wkręcamy zawór spustowy. Między zaworem a umywalką od góry i od spodu umywalki zakładamy gumowe uszczelki zabezpieczające przed przeciekaniem wody

Autor: Mariusz Bykowski
Taki zestaw wieszamy na przygotowanych wcześniej śrubach. Zanim za pomocą nakrętek na śrubach umywalkę solidnie przykręcimy do ściany, dokładnie ją poziomujemy.

Autor: Mariusz Bykowski
Bateria stojaca jest wyposażona w wężyki w oplocie do połączenia z instalacją wodną. Nakrętki wężyków trzeba nakręcić na końcówki zaworów odcinających. Miejsce podłączenia można osłonić półpostumentem.

i