Pralka w łazience
Jeśli w naszym domu nie ma osobnego pomieszczenia do prania, najlepiej jest ustawić pralkę w łazience. Możemy stworzyć kącik pralniczy, umieścić ją we wnęce lub pod blatem...
Myśląc o usytuowaniu pralki, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy – poza samym urządzeniem będzie potrzebne miejsce na przechowywanie brudnej bielizny, suszenie prania, a także na środki do prania. Jak najbliższe sąsiedztwo tych miejsc ułatwi pranie i skróci czas na nie przeznaczony.
Z tego też powodu pralka, kosz na brudną bieliznę, suszarka i miejsce na środki czystości powinny się znajdować w jednym pomieszczeniu. W domu pozbawionym pralni to kryterium spełnia jedynie łazienka.
Gdzie i jak zamontować pralkę
W łazience muszą być zawór odcinający wodę, odpływ i gniazdo elektryczne, najlepiej w pobliżu pralki.
Zawór odcinający wodę wystaje ze ściany na kilka centymetrów, dlatego nie powinien się znaleźć za urządzeniem. Poza tym do zaworu jest potrzebny dostęp, by w razie awarii zakręcić wodę. Najlepiej więc, jeśli będzie on obok pralki lub nad nią (również ze względu na niewielką długość fabrycznych węży).
Należy pamiętać, że gniazdo nie powinno być niżej niż odpływ i doprowadzenie wody ze względu na ryzyko zalania. Najlepszy dostęp będzie do gniazda umieszczonego nad pralką.
Zobacz także:
Wymiary pralek
Pralki standardowe | Pralki do małych łazienek | Pralki ładowane z góry |
Pralki ładowane z przodu są głębokie i szerokie na 60 cm, ich wysokość to 85 cm. Zmieszczą 5-6 kg prania. | Do małych łazienek nadają się pralki o ładowności 4,5 kg, których głębokość to 40-45 cm, a szerokość i wysokość - 60 cm. | Tego typu pralki mają 60 cm głębokości i 45 cm szerokości, za to ich wysokość to około 80-90 cm. |
Autor: Piotr Mastalerz
Strefę przeznaczoną do prania i suszenia ubrań można wydzielić murkiem
Autor: Piotr Mastalerz
Strefę przeznaczoną do prania i suszenia ubrań można wydzielić murkiem