Lustro, półka i spółka – o tym, jak zaaranżować przestrzeń nad umywalką
Umywalka potrzebuje dobrego towarzystwa. Dopiero razem z lustrem, lampą, wieszakiem i półką jest spełniona. Przyglądamy się tej drużynie, typujemy superzawodników. Poznaj sprawdzone sposoby dekoratorki wnętrz.
Spis treści
- Zaplanuj oświetlenie i lustro
- Co zrobić, gdy łazienka jest już wykończona
- Galeria inspirujących rozwiązań - efektownie nad umywalką
- Rady dekoratora wnętrz
Zaplanuj oświetlenie i lustro
Na początek - rozplanowanie kinkietów czy lustra wklejanego w ścianę. Poprowadzenie przewodów elektrycznych, ustalenie, gdzie mają być gniazdka elektryczne oraz "punkty wyjściowe" pod kinkiety (nad lustrem czy po jego bokach, a jeśli tak, to na jakiej wysokości?) to podstawa.
Na etapie gołych ścian warto zrobić próbę generalną: zawieś na byle haczykach niekoniecznie docelowe lustro i kinkiety (posłuż się przedłużaczami itp.) i sprawdź, jakie odległości są najlepsze. Jeśli domownicy bardzo różnią się wzrostem, najlepiej wybrać złoty środek.
Co zrobić, gdy łazienka jest już wykończona
Nie ma sensu pruć ścian, by poprowadzić kable itp. Z tym trzeba będzie poczekać do remontu. Teraz możesz ustawić na blacie szafki (jeśli jest szerszy) lampkę, na ścianie zawiesić obrazki itp. Na szczęście jest wiele akcesoriów, które można dodać później.
Lekkie półki, lusterka oraz wieszaki przymocujesz do ściany nawet bez gwoździ, za pomocą taśm montażowych albo magnetycznych (te drugie nadają się tylko do akcesoriów z metalu). Przed zakupem taśm sprawdź ich maksymalny udźwig. Największe „siłaczki” mają nośność do 10 kg na 10 cm długości.
Galeria inspirujących rozwiązań - efektownie nad umywalką
Autor: IKEA
Ułożone pionowo panele ścienne sprawią, że łazienka wyda się wyższa, nabierze rustykalnego charakteru. Półeczki z wieszakami to z kolei akcesoria 2 w 1. Dzięki nim będziesz mieć pod ręką zarówno kosmetyki, jak i ręczniki. Nadmiar linii prostych przełam dużym okrągłym lustrem oraz kulistymi kinkietami z mlecznymi kloszami, które przyjemnie filtrują światło (wyposażenie IKEA).
Rady dekoratora wnętrz
- Wybierz do łazienki lustro z teflonowym podlewem (chroni je przed wilgocią) oraz wzmocnione od spodu grubą folią (w razie stłuczenia utrzyma szkło).
- Lustro w ramie czy bez? Pierwsze jest łatwiejsze w montażu, a jego rama to dekoracja. Na rynku są też modele podświetlane czy z elementami powiększającymi. Z kolei lustro zamawiane u szklarza dopasujesz do wymiarów ściany. Postaraj się tylko zlicować je z płytkami (poniżej lub powyżej). Uskok wygląda nieestetycznie. Warto też zadbać o to, by w lustrze odbijał się ładny element wnętrza – regał, tapeta, galeria zdjęć, lampa czy dekoracja okna…
- Ramy oraz półki z drewna albo metalu powinny być zabezpieczone wodoodpornym preparatem. Oprawy lamp natomiast – mieć oznaczenie IP 44, co świadczy o ich szczelności.
- Elegancji strefie umywalkowej (zwłaszcza tej zaaranżowanej w stylu klasycznym) doda monochromatyczna paleta bieli, écru, szarości czy złota. Mocniejsze odcienie lepiej zarezerwować sobie do łazienek nowoczesnych czy glamour.
- Nad umywalką jest płytka wnęka? Zawieś w niej lustro – najlepiej duże, niebanalne, w bogato zdobionej ramie. Półkę wykorzystaj do postawienia kosmetyków czy lusterka powiększającego.
- Na ścianę nad umywalką wybierz tapetę odporną na wilgoć: winylową, z włókna szklanego, laminowaną na fizelinie lub z oznaczeniem „wet system” (materiał nie przepuszcza wody). Użyj też bardzo mocnego kleju.
- Umywalka jest podwieszana a bateria okazała się za niska? Masz więc świetne warunki do montażu przy ścianie nadstawki. Aby półka nie utrudniała ci korzystania z baterii, powinna być od niej wyższa minimum 15 cm i odpowiednio płytka. Nad nadstawką sprawdzi się lustro – proste u dołu, zaokrąglone u góry.