Komfort baterii termostatycznej

2009-10-15 2:00

Czy denerwuje cię, gdy woda lecąca z kranu gwałtownie zmienia temperaturę? Jeśli tak, zainstaluj baterie termostatyczne. 

Bateria termostatyczna
Autor: materiały prasowe Hansgrohe Wiele baterii taremostatycznych naściennych ma korpus tak skonstruowany, że nie nagrzewa się od gorącej wody. Dzięki temu jego dotknięcie nie jest nieprzyjemne, nie można się oparzyć

W bateriach dwuuchwytowych temperaturę wody ustawia się, odkręcając kurek zimnej i ciepłej wody. Gdy chcieliśmy, by z kranu poleciała cieplejsza woda, trzeba było bardziej odkręcić ciepłą lub przykręcić zimną. A to trwa. Czas ten został skrócony, gdy na rynek wkroczyły baterie jednouchwytowe z mieszaczem. Następnym krokiem były baterie, w których możliwe jest uzyskanie wody o stałej temperaturze, czyli termostatyczne.

Jak rozpoznać baterię termostatyczną?

Z zewnątrz bateria termostatyczna tylko nieznacznie różni się od innych. Oprócz głównej bryły i wylewki ma dwa pokrętła. Jedno to regulator temperatury, drugie – zawór odcinający dopływ wody. Na pokrętle regulatora przeważnie naniesiona jest dobrze widoczna podziałka, na której ustawia się żądaną temperaturę wody. Często spotyka się też blokadę odcinającą dopływ gorącej wody na określonym poziomie. Zawór odcinający (kurek) też jest często wyposażony w blokadę ograniczającą strumień wody o 40-60%.

Prysznic – tak, umywalka – niekoniecznie

Zalety baterii termostatycznej docenia się tam, gdzie szczególnie zależy na bezpieczeństwie i komforcie korzystania z ciepłej wody. Stąd również asortyment. Najwięcej jest baterii natryskowych, bo pod prysznicem najłatwiej poparzyć się zbyt gorącą wodą. Drugie miejsce pod względem zainteresowania zajmują baterie wannowe. Uzasadnione jest także instalowanie baterii termostatycznych przy bidetach. Najmniejszą popularnością cieszą się baterie umywalkowe i kuchenne.

Bezpieczeństwo w parze z komfortem

Gwałtowny pobór zimnej wody może spowodować ograniczenie jej dopływu do innego punktu, a tym samym – wzrost w tym miejscu temperatury wody. Dzieje się tak często w małych, domowych instalacjach. Zastosowanie baterii termostatycznych wyklucza sytuacje, w których z natrysku może polecieć za gorąca lub za zimna woda. Bateria termostatyczna zachowuje stałą temperaturę wody mimo zmian ciśnienia wody dopływającej (zarówno zimnej, jak i ciepłej). Może mieć również izolację termiczną (nie czuć że jej obudowa jest gorąca) i akustyczną (ogranicza szum powodowany przepływem wody).

Oszczędna bateria termostatyczna

Stosowanie baterii termostatycznych sprzyja oszczędzaniu wody - zużycie wody zmniejsza się o blisko 40%. Oszczędności wynikają ze skrócenia czasu przygotowania wody o określonej temperaturze.

Czego nie lubi bateria termostatyczna?

Baterie termostatyczne można stosować we wszystkich rodzajach instalacji przygotowujących ciepłą wodę. W instalacji musi być zachowane odpowiednie ciśnienie: minimalne nie może spaść poniżej 0,05 MPa, maksymalne (i to tylko chwilowe) nie może przekroczyć 1 MPa. Zaleca się, by ciśnienie stale panujące w instalacji nie przekraczało 0,5 MPa. Wymagania różnych firm produkujących baterie termostatyczne co do wartości ciśnienia mogą się od siebie nieco różnić. Niektórzy mówią też o tym, by różnica ciśnienia pomiędzy wodą zimną a ciepłą nie była większa niż 0,1 MPa.

Jak obchodzić się z armaturą termostatyczną?

Aby armatura dobrze się prezentowała i sprawnie działała, trzeba o nią dbać. Dlatego w bateriach termostatycznych montowane są małe mechaniczne filtry siatkowe, chroniące jej wnętrze przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w przewodach wodociągowych. Siateczki te trzeba co jakiś czas czyścić, a nawet wymieniać. Powierzchni armatury nie powinno się czyścić ściernymi środkami – proszkiem ani nawet mleczkiem. Również stosowanie preparatów odkamieniających może zaszkodzić elementom łączącym poszczególne części baterii. Większość firm proponuje specjalne pasty do czyszczenia armatury. Są one bezpieczne zarówno dla powierzchni chromowanych, jak i pokrytych innymi materiałami.

Ile kosztuje bateria termostatyczna?

Podstawową „wadą” baterii termostatycznych jest ich wysoka cena w porównaniu z popularnymi na rynku bateriami jednouchwytowymi. Jest to jednak luksus który sie opłaca. Warto również zaznaczyć, że i gwarancja udzielana na baterie termostatyczne w niektórych firmach jest często dłuższa niż na inne baterie – na przykład 10-letnia. To świadczy o ich dużej niezawodności.

Baterie z elektroniczną regulacją temperatury

Bardziej wyrafinowaną wersją baterii termostatycznych są baterie sterowane elektronicznie, niektóre nawet za pomocą pilota. Prawie zawsze są to baterie bezdotykowe (z czujnikiem podczerwieni) – wypływ wody uruchamia się samoczynnie, gdy pod wylewkę podstawimy ręce. Baterie z elektroniczną regulacją temperatury stosuje się najczęściej w kuchni lub przy umywalce.

Pozostałe podkategorie