Kiedy wybierać baterie łazienkowe i kuchenne? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze
Rozprowadzając rury do instalacji wodnej, zastanawiamy się czy to odpowiedni moment na wybór armatury łazienkowej i kuchennej. Czy jeśli pozostawimy tę decyzję na czas urządzania wnętrz, to nie natkniemy się na problemy? Czy każda bateria ścienna będzie pasowała do typowego rozstawu rur wyprowadzonych ze ściany? Sprawdź!
Autor: Jupiterimages
Odległość między rurami ciepłej i zimnej wody umożliwiająca podłączenie baterii naściennej to około 15 cm. Nie ma potrzeby precyzyjnego dopasowywania ich rozstawu do rozstawu przyłączy baterii, bo każda jest wyposażona w łączniki mimośrodowe
Łączniki mimośrodowe umożliwiają skorygowanie rozstawu przyłączy oraz zmianę położenia baterii względem rur (w dół lub w górę oraz w lewo lub w prawo) w zakresie około 2 cm. Praktycznie wszystkie baterie naścienne tak zwane dwuotworowe, czyli z typowym podłączeniem, da się zamontować do wyprowadzonych ze ściany rur odległych od siebie o mniej więcej 15 cm.
Bardziej kłopotliwe jest podłączenie modnych ostatnio baterii podtynkowych. Ich wyboru i montażu trzeba, niestety, dokonać przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, bowiem składają się one z co najmniej dwóch elementów, z których jeden umieszcza się pod okładziną ścienną, w wykutym w ścianie zagłębieniu. Sposób podłączenia baterii podtynkowej do rur z wodą zależy od jej kształtu i przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych (mogą być jedno-, dwu-, trzy-, a nawet czterootworowe) i nie jest typowy – powinien być szczegółowo opisany w dołączonej do baterii instrukcji montażu. Dopiero po zamontowaniu elementu podtynkowego można przystąpić do prac wykończeniowych – tynkowania i układania glazury.