Jak wymienić baterię w łazience. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

2025-04-18 13:24

Kapiący kran bywa denerwujący. Niesprawna armatura łazienkowa generuje także straty wody i obniża komfort użytkowania. Jej wymiana nie jest trudna, wcześniej jednak trzeba wybrać nową baterię. Jaką wybrać do umywalki, kabiny prysznicowej, nad wannę i bidet?

Spis treści

  1. Kup podobną baterię do łazienki
  2. Nowe baterie - spójna stylistyka
  3. Baterie umywalkowe - ważny sposób montowania
  4. Podtynkowe baterie przy umywalce
  5. Baterie wannowe - na ścianie albo wolnostojąca
  6. Baterie prysznicowe - jest duży wybór

Kup podobną baterię do łazienki

Aby uniknąć przeróbek instalacyjnych, nowe baterie powinny być montowane w taki sam sposób, co stare, czyli do umywalki będą to zwykle sztorcowe jednootworowe, osadzane bezpośrednio na umywalce, w przypadku wanny lub kabiny prysznicowej – ścienne.

Jeśli decydujemy się na inny rodzaj baterii, konieczne będzie dostosowanie do nich instalacji wodnej. Najbardziej inwazyjna jest zmiana baterii sztorcowej na podtynkową, która wymaga kucia ścian i modyfikacji rurociągów wewnątrz nich. Zmiana baterii ściennej na sztorcową wymaga zaślepienia starych otworów i ułożenie nowych fragmentów instalacji. W przypadku wymiany baterii sztorcowej na inną sztorcową należy upewnić się, że długość i typ istniejących elastycznych wężyków pasują do nowej baterii. W razie potrzeby konieczna będzie ich wymiana na dłuższe lub z innymi końcówkami.

Montując nową baterię, trzeba zwrócić uwagę, by przewód doprowadzający zimną wodę został podłączony po prawej stronie, a ciepłą – po lewej. To zapewni jej prawidłową pracę, zgodną z oznaczeniami na obudowie (kolor niebieski oznacza zimną wodę, a czerwony ciepłą). Zazwyczaj na przewodach doprowadzających wodę zamontowane są zawory odcinające, umożliwiające zamknięcie dopływu wody. Ich zamknięcie umożliwi demontaż baterii, bez konieczności zamknięcia zasilania wody w całym domu. Przy okazji warto sprawdzić stan filtrów siateczkowych, które powinny znaleźć się przy zaworach. Ich zadaniem jest zatrzymanie drobinek rdzy, piasku, co wpływa korzystnie na żywotność baterii. Jeśli nie ma filtrów, przy okazji wymiany baterii warto je zamontować. 

Nowe baterie - spójna stylistyka

Aby ułatwić użytkownikom dobór, baterie oferowane są zwykle w seriach, których wspólną cechą jest spójna stylistyka i wykończenie powierzchni. Niekiedy serie obejmują tylko dwa-trzy modele do podstawowych sprzętów, czyli do umywalki, wanny lub/i natrysku, niektóre zaś są zdecydowanie bardziej rozbudowane. Do wyboru jest wówczas po kilka wariantów baterii do różnych zastosowań.

Przy wyborze nowych baterii zwróć uwagę na:

  • długość gwarancji udzielanej przez producenta, jej zakres i warunki, jakie trzeba spełnić. Gwarancja może być udzielana na trwałość korpusu oraz powłoki wykończeniowej, czasem też mieszacza. Jest to bardzo ważne w przypadku baterii podtynkowych, do których w razie potrzeby trudno się dostać. Długoletnia gwarancja to sygnał, że bateria jest zrobiona z materiałów wysokiej jakości, a producent zapewnia jej niezawodne działanie. Jednocześnie warto dowiedzieć się, jak należy użytkować baterię, aby nie utracić gwarancji, na przykład może być wymagane zamontowanie filtrów na instalacji wodnej;
  • dostępność części zamiennych (czy za kilka lat można będzie dokupić elementy, które mogą się zepsuć) oraz serwis;
  • dowiedzmy się, jakie wymagania montażowe określił producent. Mogą one dotyczyć parametrów pracy instalacji wodnej. Na przykład bateria z przełącznikiem ciśnieniowym może wymagać do działania minimalnego ciśnienia wody w instalacji.

Baterie umywalkowe - ważny sposób montowania

Do niedawna większość baterii umywalkowych montowało się na jej obrzeżu lub w blacie podumywalkowym. Przeznaczone są do tego baterie stojące, które osadza się w otworze w umywalce i łączy elastycznymi wężykami z instalacją wodną. Dobrze sprawdzają się zarówno przy umywalkach wieszanych na ścianie, jak i tych osadzonych na blacie czy szafce, a także ustawianych na blacie.

Do umywalek w kształcie misy ustawionej na blacie można również wybrać wysoką baterię stojącą. Często – z uwagi na ograniczenia związane z dostępnym miejscem – montuje się ją nie centralnie za umywalką, ale z boku. To sprawia, że prezentuje się w całej okazałości, nie jest przesłonięta umywalką. Jak wszystkie baterie stojące łączy się ją z instalacją za pomocą elastycznych wężyków.

baterie prysznicowe

i

Autor: Piotr Mastalerz, projekt: INOSTUDIO ARCHITEKCI Do umywalki w kształcie misy o cienkich krawędziach i zaokrąglonych kształtach idealnie pasuje wysoka bateria zamontowana w blacie

Podtynkowe baterie przy umywalce

Obecnie na popularności zyskują umywalkowe baterie ścienne, w wersji podtynkowej. Wylewka i uchwyt lub pokrętła do regulacji „wychodzą” wprost ze ściany nad umywalką. Mogą być montowane osobno lub na wspólnej dekoracyjnej płytce. Ich zaletą obok wyglądu jest łatwość w utrzymaniu czystości, bo wokół korpusu baterii nie gromadzą się osady ani brud, co dzieje się na styku baterii z powierzchnią umywalki. Element mieszający, do którego podłącza się rurę z ciepłą i zimną wodą, zagłębia się w ścianie, zgodnie z wytycznymi producenta – tak, by uzyskać odpowiednią wysokość nad umywalką.

Aby bateria ładnie się prezentowała przy umywalce, jej wielkość powinna być proporcjonalna do umywalki i tak dobrana, by woda wypływająca z wylewki trafiała mniej więcej w sam jej środek. Często przy danym modelu baterii są informacje, do jakiej wielkości umywalek są przeznaczone. Niektóre baterie stojące kupuje się w komplecie z korkiem zamykającym odpływ, a wtedy z tyłu korpusu znajduje się cięgno do regulacji. W przypadku baterii montowanych na blacie i naściennych korek trzeba dokupić osobno, na przykład na klik.

Perlator na końcu wylewki baterii umywalkowej to dzisiaj praktycznie standard. Dzięki niemu wypływająca woda miesza się z powietrzem, zapewniając intensywność strumienia przy jednoczesnym oszczędnym jej zużyciu.

baterie prysznicowe

i

Autor: Tomasz Zakrzewski, projekt: Robert Skitek Kilkuelementową, minimalistyczną baterię podtynkową uzupełnia wielkoformatowa deszczownica zamontowana w suficie. Wszystkie podłączenia są całkowicie ukryte

Baterie wannowe - na ścianie albo wolnostojąca

Bateria przy wannie może być zamontowana na ścianie, podtynkowo lub ustawiona obok wanny. Ważne jest łatwe przełączanie strumienia wody – z wylewki do słuchawki prysznicowej/deszczownicy i na odwrót.

Baterie wannowe ścienne

To klasyka baterii wannowych. Ich korpus z wylewką montuje się do instalacji w ścianie. Miejsce połączenia z instalacją osłania się rozetami maskującymi, najczęściej w kolorze baterii, albo ukrywa pod korpusem, który jest tak ukształtowany, aby zakrywał to połączenie. Wylewki mają różne kształty oraz długość, którą dobiera się w taki sposób, aby woda trafiała w dno wanny, a nie w jej krawędź. Niektóre baterie wannowe mają zabezpieczenie przed poparzeniem. Ich korpusy są tak zbudowane, aby się nadmiernie nie nagrzewały od przepływającej gorącej wody.

Baterie wannowe z prysznicem

Bardziej rozbudowana wersja baterii wannowej obejmuje nie tylko ze słuchawką prysznicową, ale także z deszczownicę. W takich zestawach do korpusu baterii naściennej jest zamocowana sztywna, pionowa rura zakończona deszczownicą. Rura służy jednocześnie za drążek do zamocowania uchwytu na słuchawkę prysznicową. Jego położenie można zmieniać w zależności od potrzeb. Aby zapewnić stabilność, rura z deszczownicą jest przytwierdzona do korpusu baterii, a także w jednym lub dwóch punktach do ściany.

Baterie wannowe podtynkowe

Ich niewątpliwą zaletą jest estetyka montażu – wszystkie podłączenia ukryte są w ścianie (element podtynkowy), a po wykończeniu łazienki widoczne są jedynie część natynkowa z uchwytem do uruchamiania baterii oraz inne elementy, w zależności od konfiguracji – wylewka, słuchawka prysznicowa, deszczownica lub główka natrysku, a w najbardziej rozbudowanej formie dysze do hydromasażu. Element podtynkowy może być samą obudową z przyłączami (wersja uniwersalna) albo od razu z mieszaczem – zwykłym lub termostatycznym. W najprostszym układzie – z jednym tylko punktem odbioru – nie jest potrzebny przełącznik ciśnieniowy. W bardziej rozbudowanych modelach może być jeden kilkustopniowy przełącznik albo przyciski osobne do każdego z punktów poboru – słuchawki prysznicowej, deszczownicy, wylewki.

Baterie wannowe wielootworowe

Można je montować bezpośrednio na wannie albo na jej obudowie, co jest łatwiejsze do realizacji, bo wybór wanien z otworami wykonanymi fabrycznie jest ograniczony, a zrobienie ich na własną rękę może skutkować utratą gwarancji. Na baterię wielootworową musi być sporo miejsca i na obudowie wanny, i pod nią. Trzeba też zapewnić możliwie łatwy dostęp do jej elementów po wykończeniu łazienki. 

Baterie wannowe podłogowe

Zwykle są montowane przy wannach wolno stojących. Na stabilnej podstawie osadzony jest wysoki korpus z wylewką i uchwytem lub pokrętłami do regulowania strumienia wody, a także uchwyt do zamocowania słuchawki prysznicowej, z którą jest połączony elastycznym wężem, oraz przełącznik wylewka/prysznic. Taką baterię podłącza się wprost do instalacji, która musi być poprowadzona w podłodze dokładnie do wyznaczonego miejsca. Instalacje trzeba przygotować zgodnie z wytycznymi producenta konkretnego modelu, bo możliwe są różne rozwiązania, na przykład stopa chowana w podłodze do bezpośredniego podłączenia rur albo moduł montażowy (nazywany boksem), mający postać prostopadłościanu lub pionowego walca z niezbędnymi podłączeniami wodnymi, a głębokość montażu można regulować w zakresie kilku-, kilkunastu centymetrów.

baterie prysznicowe

i

Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Maciej Janeczek Przy wannie wolno stojącej można ustawić baterię podłogową. Na wysokim korpusie zakończonym wylewką zamontowany jest uchwyt do odwieszania słuchawki prysznicowej

Baterie prysznicowe - jest duży wybór

Baterie prysznicowe różnią się od wannowych tym, że nie mają wylewki, tylko do korpusu podłączona jest słuchawka prysznicowa, a zwykle także dodatkowo deszczownica lub główka natrysku.

Baterie z termostatem lub bez

Dostępne są w wersjach standardowych i termostatycznych, które zapewniają wysoki poziom komfortu. Wypływa z nich woda o stabilnej temperaturze, bez względu na wahania ciśnienia i temperatury wody w instalacji wodnej. Temperaturę ustawia się pokrętłem, a później jest ona utrzymywana automatycznie. Podziałka z zaznaczoną punktowo temperaturą 38oC (czasem 40oC), uznawaną za optymalną, ma to ułatwiać. Aby popłynęła cieplejsza woda, trzeba pokonać wbudowaną blokadę lub przycisnąć przycisk. Pamiętajmy, że takie baterie mają ograniczenia w stosowaniu, gdy ciepłą wodę dostarcza podgrzewacz przepływowy.

Baterie prysznicowe z deszczownicą

Do kabiny prysznicowej można, podobnie jak nad wannę, wybrać zestaw z deszczownicą lub baterię podtynkową. W przypadku tych ostatnich właśnie w kabinie prysznicowej dobrze wykorzystuje się ich atuty, czyli możliwość dowolnej (w pewnym zakresie) konfiguracji: poszczególne elementy instaluje się w miejscach, które są dla użytkowników najwygodniejsze – niżej lub wyżej, niekoniecznie w tej samej osi, tylko na przykład mieszacz na jednej ścianie, a główkę natrysku na prostopadłej. Producenci często udostępniają wytyczne dotyczące optymalnych wysokości montażu poszczególnych elementów baterii nad podłogą i odległości od siebie. To jedynie sugestie, które pomogą w skonfigurowaniu baterii wygodnej w użytkowaniu, i zawsze można je zmodyfikować pod kątem własnych wymagań.

Ważne cechy użytkowe baterii łazienkowych

1. Funkcje oszczędzające wodę

Warto zwrócić uwagę, czy bateria ma funkcje oszczędzania wody. Wbudowane blokady temperatury i intensywności strumienia wody, perlator na wylewce czy głowica termostatyczna pozwalają zmniejszyć jej zużycie, a jednocześnie zapewniają komfort użytkowania.

2. Trwałość i niezawodność

Baterie powinny mieć ceramiczne głowice mieszające, które uznawane są za bardzo trwałe. Ważna jest też jakość powłoki wykończeniowej i jej odporność na zniszczenie pod wpływem wody i środków czystości. O jej wysokiej jakości może świadczyć długoletnia gwarancja.

3. Wygoda obsługi

Bateria powinna być poręczna i łatwa w obsłudze. Dobrze, by miała ergonomiczny uchwyt do regulacji wypływu wody. W przypadku baterii wannowych i prysznicowych warto zwrócić uwagę na przełączniki strumienia wody między wylewką a główką natrysku czy deszczownicą. Najwygodniejsze są w formie przycisków z oznaczonych ikonkami.

baterie

i

Autor: Michał Skorupski, projekt: Natalia Jankowiak W najprostszym układzie baterii podtynkowej, czyli gdy woda kierowana jest na przykład tylko do główki natrysku, nie jest potrzebny przełącznik ciśnieniowy
Klasy przepływu i grupy akustyczne

Klasy przepływu informują, z jaką intensywnością może wypływać woda z baterii. Najbardziej oszczędna jest armatura klasy Z (około 15 l/s), dalej A (0,25 l/s), S (0,33 l/s), B (0,42 l/s), C (50 l/s), a największy przepływ ma klasa D (0,63 l/s). Mniejszy przepływ może być potrzebny przy niewielkiej słuchawce prysznicowej, dużo większy – przy deszczownicy w rozmiarze XL.

Baterie można też podzielić na trzy grupy akustyczne. Najcichsze są baterie z grupy I – emitują hałas do 20 dB. W grupie II trzeba się liczyć z tym, że przepływ wody będzie słyszalny na poziomie 20-30 dB. Ostatnia grupa to baterie niesklasyfikowane, czyli takie, które emitują hałas powyżej 30 dB.

Murator Remontuje #2: Układanie płytek na ścianie w łazience
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Murowane starcie
Ściany - Jedno czy Dwuwarstwowe? MUROWANE STARCIE
Murator Google News