Głębia przyjemności – czyli wanna idealnie zaaranżowana

2023-03-02 14:46

Wanna idealnie zaaranżowana sprawi, że kąpiel przestanie być tylko zabiegiem higienicznym, a stanie się prawdziwą przyjemnością. Wanna, zarówno wolnostojąca, jak i do zabudowy, powinna być wygodna, odporna na uszkodzenia, "ciepła" i estetyczna. Warto tak zaaranżować przestrzeń wokół niej, by kąpielowe akcesoria były pod ręką, a całość cieszyła oko.

Wanna idealnie zaaranżowana
Autor: Getty Images Łazienka wyłożona np. płytkami imitującymi marmur o delikatnym szarym użyłowieniu, do tego drewno, naturalne dodatki i gwiazda wystroju - wanna pod skosem z oknami dachowymi! Podczas kąpieli można podziwiać niebo. Zwróć uwagę na półkę biegnącą za wanną - można na nią odstawić przybory toaletowe. Wanna o organicznym kształcie (np. Roca, Fjordd, Duravit) wraz z baterią podłogową (np. Ravak, Omnires, GROHE, Ferro, Rea) grają główne role w aranżacji łazienki.

Spis treści

  1. Wanna praktyczna i piękna dla naszej wygody i urody łazienki
  2. Jaką wannę wybrać: wolnostojącą czy do zabudowany?
  3. Kupując wannę, "przymierz" ja w sklepie!
  4. Czy wiesz, że żeliwną wannę można odnowić?
  5. Wanna idealnie zaaranżowana - galeria efektownych pomysłów
  6. Rady dekoratora wnętrz

Wanna praktyczna i piękna dla naszej wygody i urody łazienki

Przyjemnie ciepła woda, pachnąca piana, aksamitny dotyk „wodnej kolebki”… By rozkoszować się kąpielą, musimy mieć wannę wygodną i wykonaną zgodnie z nowoczesnymi technologiami. Powinna również być funkcjonalnie i atrakcyjnie zaaranżowana. Wtedy korzystanie z niej będzie miłe, a utrzymanie w czystości – łatwe. Zadbaj także o jej otoczenie, łącząc pożyteczne z pięknym. Kompromis ten można osiągnąć nawet wtedy, kiedy metraż nie rozpieszcza.

Jaką wannę wybrać: wolnostojącą czy do zabudowany?

Każda z wanien ma wady i zalety. Wolno stojącą wstawiasz i – gotowe! Za to mycie podłogi i ścian wokół niej w miejscach trudno dostępnych jest kłopotliwe. Wśród modeli na rynku znajdziesz idealnie podkreślające styl łazienki oraz pasujące rozmiarem do metrażu. Wannę do zabudowy można schować wizualnie, stosując płytki, okładzinę czy lustrzaną taflę. Efektowna wanna może grać główną rolę w łazienkowej aranżacji. Podkreśl tylko jej formę i kolor.

Kupując wannę, "przymierz" ja w sklepie!

To nie żart! Wannę „przymierz”… zanim kupisz! Wybierz się do sklepu w ubraniu zapewniającym swobodę i weź białe skarpetki, a potem… poproś sprzedawcę o pozwolenie na „przymierzenie” wanny! Usiądź w niej, połóż się, sprawdź, czy długość, szerokość i jej krzywizny są odpowiednie dla ciebie. Tylko w dobrze wyprofilowanej i dopasowanej wannie kąpiel będzie przyjemna.

Czy wiesz, że żeliwną wannę można odnowić?

Zabytkową żeliwną wannę można odnowić tak, że znów jej wnętrze będzie białe i gładkie. To proces praco- i czasochłonny, ale efekt jest świetny. W marketach budowlanych są dostępne odpowiednie preparaty, farby i akcesoria. Do starej wanny można też włożyć nowy akrylowy wkład. Wannę od zewnątrz możesz pomalować na dowolny kolor – wystarczy farba do metalu czy kredowa oraz lakier.

Wanna idealnie zaaranżowana - galeria efektownych pomysłów

Rady dekoratora wnętrz

  • Białe klasyczne płytki na ścianie i szare na podłodze mogą być bazą dla łazienki w różnych konwencjach. Możesz np. połączyć elementy retro, jak np. okno ze szprosami, rustykalne belki, stylizowaną baterię ze współczesnym wyposażeniem. Najważniejszym z nich może być wanna wolnostojąca o modnej, lekko zgeometryzowanej linii (np. Ariane, Roca; Lizbona Hydro San; Face, Viadurini). Ewentualną wnękę czy parapet lub półkę wykorzystaj jako miejsce do przechowywania drobiazgów potrzebnych oraz - tych dla oka.
  • Dla pełnej harmonii postaraj się, by bateria wannowa oraz pozostałe, a także widoczne rury, syfon itp. były w jednym kolorze. Mogą za to z powodzeniem pochodzić z różnych serii, ba!, być nawet różnych marek!
  • Każdą wannę najlepiej myć tuż po użyciu, dopóki osad nie wyschnie. Wystarczy przetrzeć miękką gąbką z łagodnym detergentem i spłukać (im później sięgniesz po mocne preparaty i szorstkie myjki, tym lepiej). Wanny czarne i w kolorach trzeba wytrzeć do sucha, by ładnie się prezentowały, na białych nie widać tak bardzo wyschniętych kropelek wody.
  • Jeśli chcesz postawić wannę wolnostojącą przy ścianie, pomyśl o tzw. modelu przyściennym, idealnie przylegającym do niej jednym bokiem. Baterię zamontuj na ścianie albo stojącą obok wanny.
  • Zabytkową, żeliwną wannę można odnowić tak, że znów jej wnętrze będzie białe i gładkie. To proces praco- i czasochłonny, ale efekt jest świetny. W marketach budowlanych są dostępne odpowiednie preparaty, farby i akcesoria. Do starej wanny można też włożyć nowy akrylowy wkład. Wannę od zewnątrz możesz pomalować na dowolny kolor – wystarczy farba do metalu czy kredowa oraz lakier.
Pozostałe podkategorie