Efektowny i trwały blat łazienkowy - ceramiczny, drewniany, kamienny, a może ze spieku lub konglomeratu?

2021-10-20 15:29

Blat łazienkowy można wykonać z wielu materiałów: płytek, drewna, kamienia lub konglomeratów. Jaki materiał wybrać na blat do łazienki, jak zaaranżować część z umywalką lub umywalkami.

Blat łazienkowy
Autor: Tubądzin Blat z atrakcyjną umywalką i baterią wyróżnia się w łazience

Spis treści

  1. Blat łazienkowy z płytek ceramicznych
  2. Blat łazienkowy drewniany
  3. Blat łazienkowy z kamienia
  4. Blat łazienkowy konglomerat lub spiek
  5. Blat łazienkowy - jaki rodzaj?
  6. Jak zrobić blat do łazienki
  7. Długość blatu łazienkowego

Blat łazienkowy z płytek ceramicznych

Blat łazienkowy z płytek to rozwiązanie bardzo popularne przed laty, gdy nie było innych materiałów wykończeniowych. Wciąż jest stosowane, tym bardziej że płytki ceramiczne są teraz niezwykle atrakcyjne. Pod względem wyglądu dorównują kamieniom naturalnym. Z powodzeniem naśladują też drewno.

Na blat do łazienki najlepiej sprawdzą się płytki gresowe, które mają znikomą nasiąkliwość, ale jeśli podobają nam się wzory terakoty, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to je wykorzystać. Jako wypełnienie spoin najlepiej zastosować fugę epoksydową, która jest twarda, nienasiąkliwa, nie ulegnie odbarwieniom ani uszkodzeniom podczas korzystania z blatu.

Blat łazienkowy z płytek można wykonać, oklejając nimi konstrukcyjną płytę budowlaną przymocowaną do ściany. Płytki ceramiczne można też wykorzystać jako okładzinę zabudowy, a te najcieńsze – nawet jako front szafek pod blatem.

Blat łazienkowy drewniany

Warunki panujące w łazience dobrze zniesie drewno, które jest stabilne i odporne na zagrzybienie. Najlepsze pod tym względem są niektóre gatunki egzotyczne – bogate w naturalne oleje chroniące przed wilgocią. Doskonałe do łazienki są tek i iroko. Sprawdzą się tu także badi, cedr, merbau i ipe.

Pozostawienie egzotycznego, tłustego drewna niezabezpieczonego nie obniży jego parametrów, ale po pewnym czasie wykonany z niego blat pokryje się srebrnoszarą patyną. Blat łazienkowy drewniany najczęściej zabezpiecza się olejem, dzięki któremu pozostaje naturalny w dotyku. Najskuteczniejsze jest olejowanie na gorąco – wtedy olej wnika nawet na 5 mm w głąb drewna.

Blat łazienkowy drewniany można też zabezpieczyć lakierem. Najlepiej sprawdzą się lakiery elastyczne – poliureatanowe, uretanowe albo uretanowo-alkidowe. Przed lakierowaniem gatunków egzotycznych konieczne jest położenie podkładu neutralizującego olejki eteryczne. Niektóre tzw. trudne gatunki (na przykład ipe) wymagają zastosowania specjalnego podkładu przeznaczonego do nich, a potem lakieru do konkretnego gatunku drewna.

Blat łazienkowy
Autor: Marcin Dekor Dobrze zabezpieczone przed wilgocią drewno również można wykorzystać do zbudowania blatu w łazience

Blat łazienkowy z kamienia

Jako materiał na blat łazienkowy sprawdzą się kamienie nienasiąkliwe - zalane barwnym płynem nie zaplamią się i nie odkształcą po zalaniu wodą. Najmniej chłonne są granity, kwarcyty, alabastry i niektóre gatunki marmurów, np. Arabescato, Bianco Brasile, Bianco Rosa, Bianco Thassos, Botticino, Carrara, Nero Marquina, Rosso Verona. Właśnie takie kamienie najlepiej wybrać na łazienkowy blat.

Nieco gorsze są pod tym względem marmury Ametista, Pietra Cappellania czy Trachyt Weidenhahn. Jeśli chcemy je wykorzystać w łazience, najpierw powinniśmy je zaimpregnować. Uwaga! Jeżeli wybierzemy impregnat, który po nałożeniu nie wymaga mechanicznego szlifowania, będziemy to mogli zrobić samodzielnie.

Kamieni, które mają największą chłonność, lepiej nie wprowadzać do łazienki. W tej grupie są marmury Verde Alpi, Verde Aver, Verde Guatemala i porfiry. Na podstawie stopnia odkształcenia pod wpływem wilgoci firma Mapei podzieliła kamienie na trzy klasy (A, B i C). Te oznaczone klasą A w najmniejszym stopniu ulegają odkształceniom (są najmniej chłonne), a te klasą C – w największym.

Blat łazienkowy
Autor: Opoczno Z płytek ceramicznych można zbudować atrakcyjny blat pod umywalkę

Blat łazienkowy konglomerat lub spiek

Konglomerat to materiał szczególnie nadaje się do łazienki, ponieważ jest odporny na wilgoć. Ponadto jest ładny, trwały i niełatwo ulegnie uszkodzeniom. Konglomeraty lub spieki produkuje się przez dodanie do zmielonego materiału mineralnego, np. kwarcu, iłów łupkowych, granitów itp., żywicy i sprasowanie pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu powstają płyty o bardzo dużej twardości i wytrzymałości mechanicznej oraz niskiej nasiąkliwości. Konglomeraty i spieki mają wygląd kamienia naturalnego, mogą być też barwione, żeby uzyskać wzory niewystępujące w naturze. Są więc bardzo atrakcyjne jako materiał wykończeniowy i nadają się do wykonania blatu łazienkowego.

Blat łazienkowy
Autor: Cosentino Oszczędna kompozycja z blatem z białego spieku kwarcowego Silestone, w której połączono biel, szarość i czerń

Blat łazienkowy - jaki rodzaj?

Umywalka może zostać wpuszczona w otwór w blacie łazienkowym wyciętym w materiale. Wymaga to dokładnego dopasowania wymiarów oraz kształtu otworu i umywalki. Brzeg umywalki jest schowany pod blatem. Powinno to być tak dopasowane i uszczelnione, żeby woda nie mogła podciekać pod blat.

Obecnie znacznie popularniejsze jest rozwiązanie z blatem łazienkowym, na którym jest ustawiona umywalka. Pozwala to wyeksponować jej urodę. A trzeba wiedzieć, że kształtów, wzorów i kolorów umywalek nablatowych jest co niemiara. Fragment łazienki z blatem z 1 lub 2 umywalkami może być ozdobą tego wnętrza.

Blat łazienkowy
Autor: Opoczno Wciąż wykonuje się blaty z wpuszczonymi umywalkami

Jak zrobić blat do łazienki

Najprostsza forma na blat łazienkowy to płyta z drewna, kamienia lub konglomeratu, na której będzie ustawiona umywalka. W takiej sytuacji warto wybrać umywalkę z ładnym, np. metalowym albo pomalowanym tak, że wygląda jak stal, syfonem. Syfon może stanowić wręcz element kompozycji. Blat łazienkowy płaski złożony tylko z płyty ma zwykle grubość 3-5 cm, ale jeśli chcemy wyeksponować urodę materiału, można go pogrubić do 15-20 cm.

Blat łazienkowy może przybrać postać zabudowy szafkowej lub półkowej wykończonej okładziną z wyżej wymienionych materiałów. Szafka może być jedna, szeroka, mieszcząca głębokie szuflady na kosmetyki i środki myjące. Pod blatem można wykonać też pełną zabudowę z szafkami, półkami i szufladami.

Blat łazienkowy zwykle ma jeden poziom, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wprowadzić do kompozycji nieco inności. Na przykład jego fragment może być obniżony, co podkreśli inny charakter tej części – potraktowanej jako pomocnik, składzik kosmetyków lub dekoracja. W łazience z 2 umywalkami odcinek blatu między nimi może być podwyższony lub opuszczony, co również może wyglądać cie

Blat łazienkowy
Autor: Marcin Dekor W industrialnej łazience blat pod umywalkę tworzy prosty drewniany stół z nakładką z płytek ceramicznych

Długość blatu łazienkowego

Długość blatu łazienkowego zależy od miejsca w pomieszczeniu. W niedużej łazience może być on nieco szerszy od umywalki, żeby móc postawić na nim pojemnik z mydłem albo kubek ze szczoteczką do zębów. Gdy mamy dużo miejsca warto zrobić znacznie dłuższy blat - nawet na szerokość całej ściany. Wtedy można na nim umieścić nie tylko łazienkowe utensylia, ale również zaaranżować tam dekorację. W ten sposób codzienne czynności będą przebiegać w znacznie przyjemniejszym nastroju.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie