Czyszczenie płytek z zaprawy

2012-09-13 10:40

Ślady cementu na cokole, czyli pozostałości po klejeniu lub spoinowaniu, można usunąć, używając specjalnego środka do czyszczenia. Świeże zabrudzenia po zaprawach cementowych wystarczy zmyć czystą wodą, jeśli jednak tego nie zrobimy, nieodzowny będzie preparat do usuwania zabrudzeń, który należy nanieść w gumowych rękawiczkach.

Czyszczenie płytek cokołu z zaprawy
Autor: Mariusz Bykowski

Świeże zabrudzenia po budowlanych zaprawach cementowych i wapiennych najlepiej od razu zmywać czystą wodą. Jeśli się tego nie zrobi w odpowiednim czasie, dokładne oczyszczenie podłoża będzie bardzo kłopotliwe, a intensywne szorowanie może doprowadzić do uszkodzenia zabrudzonej powierzchni.

Do starych zabrudzeń potrzebne są specjalne preparaty do usuwania pozostałości po zaprawach cementowych. W zależności od stopnia rozcieńczenia środki czyszczące zmywają niewielkie i świeże plamy albo grube, stare zabrudzenia. Środki do czyszczenia i usuwania zabrudzeń z cementu nadają się również do zmywania brudu, osadów i plam powstałych z minerałów zawartych w wodzie, z rdzy itp. Można je stosować na większości typowych podłoży spotykanych w budownictwie: płytkach ceramicznych (glazurze, terakocie, gresie) i cegłach klinkierowych, a także na powierzchniach chromowanych, lakierowanych, ze stali szlachetnej i tworzyw sztucznych, oprócz drewnianych (np. parkiet) i kamiennych.

Preparaty do usuwania resztek zapraw cementowych i wapiennych zwykle mają kwaśny odczyn, mogą więc uszkadzać powierzchnię materiałów wrażliwych na kwasy, takich jak kamienie zawierające związki żelaza, które pod ich wpływem mogą ulec przebarwieniu na kolor żółto-brązowy. Przed zastosowaniem konkretnego preparatu czyszczącego warto więc sprawdzić jego działanie na materiał w niewidocznym miejscu.

Jak kleić płytki ceramiczne na tarasie?
Pozostałe podkategorie