Jaką wybrać umywalkę
Okrągła niczym miseczka albo płaska - klasyka, banał lub designerskie cacko. Ceramiczna, szklana, a może drewniana - poczciwa umywalka wciąż jest w fazie transformacji.
Mówi się, że w łazience umywalka jest pierwsza po wannie; to kosmetyczne centrum dowodzenia. Wraz z lustrem i oświetleniem w dużym stopniu określa wystrój wnętrza.
Autor: Sławomir Frąckowiak
Sposób mocowania
Choć większość umywalek przytwierdza się do ściany lub ścianki montażowej, rośnie liczba nowych rozwiązań. Pod tym względem umywalki można podzielić na trzy grupy.
- Tradycyjne – wiszą przy ścianie osłonięte postumentem, półpostumentem albo są wyposażone w ozdobny syfon. Miejsca pod spodem nie da się zagospodarować.
- Meblowe – pod przymocowaną do ściany umywalką wiesza się lub stawia dopasowaną do jej kształtu szafkę lub stelaż (regalik). Miejsce pod spodem to idealny schowek. Można też spotkać (rzadko) umywalki wolno stojące, a więc wraz z meblem czy konstrukcją oddalone od ściany.
- Blatowe – nablatowe stawiane na blacie – pod spodem zostaje dużo miejsca na środki czystości itp.; wpuszczane w blat – część umywalki wystaje, reszta wchodzi pod spód, nadal zostaje pod nią sporo miejsca; podblatowe – od spodu mocuje się je w wyciętym otworze, do zagospodarowania jest miejsce wokół umywalki; półblatowe – część umywalki jest w blacie, reszta wystaje przed.
Prawie w każdej grupie są umywalki narożne symetryczne lub asymetryczne różnej wielkości – od 30 do 70 cm szerokości.
Materiał na umywalkę - czyli co poza standardem:
- biała ceramika – niezaprzeczalna królowa łazienkowych sprzętów – trwała, estetyczna, łatwa do mycia. Bywa pokrywana powłoką ułatwiającą utrzymanie czystości;
- specjalistyczne szkło (np. hartowane; wykorzystywane w meblarstwie włoskie szkło Azzurra) – trwałe i bezpieczne w razie stłuczenia (nie porani);
- marmur – koniecznie odpowiednio zabezpieczony, piękny, ale ciężki i drogi;
- konglomeraty, kompozyty (robione na bazie naturalnych kamieni)– bardzo trwałe, lżejsze niż sam kamień, łatwe do utrzymania w czystości;
- nierdzewna stal – łatwa do umycia, ale wymagająca (zostają ślady po wodzie), dosyć trwała, choć można ją zarysować;
- drewno – bardzo efektowne z pięknie wyeksponowanymi słojami, ale wymagające konserwacji i ostrożnego mycia, drogie.
Autor: Aneta Tryczyńska
Rodzaje blatów łazienkowych
- płyty meblowe (w tym lakierowany MDF) odpowiednio zabezpieczone przed niszczącym działaniem wilgoci;
- drewno – najlepiej z drzew liściastych lub egzotyczne, klejone i zaimpregnowane, co czyni je odporniejszym na wodę;
- wodoodporna płyta kartonowo-gipsowa, np. obłożona glazurą;
- specjalistyczne szkło (jw.) – trwałe i bezpieczne;
- stal nierdzewna – łatwa do utrzymania w czystości;
Niektóre umywalki mają zintegrowane porcelanowe lub szklane blaciki.
Jakie wymiary mają umywalki?
Najczęściej spotykane to: szerokość od 40 do 70 cm, odległość od ściany do przedniej krawędzi od 40 do 55 cm. Nietypowa szerokość może wynosić 30, 80, 100 i 120 cm. Umywalkę mocuje się najczęściej na wysokości 85 cm nad podłogą. Dolna krawędź lustra nie może się znajdować zbyt blisko krawędzi umywalki. W przeciwnym razie będziemy na nie chlapać.
Umywalka a metraż łazienki
W łazience o powierzchni powyżej 10 m2 dobrze jest zamontować umywalkę o szerokości do 120 cm; przy 6 m2 - od 60 do 70 cm, do 4 m2 - od 40 do 50 cm.
Jakie umywalki są najpraktyczniejsze?
W tym przypadku wszystko zależy od wielkości pomieszczenia oraz jego kształtu. Do łazienek małych oraz gościnnych najlepsze będą nieduże (ok. 40 cm szerokości), a często również narożne, które idealnie wykorzystują wszelkie problematyczne, trudne do zagospodarowania miejsca. Dobrze sprawdzą się tu również niewielkie umywalki nablatowe albo wpuszczane w blat, pod którymi można urządzić schowek na łazienkowe akcesoria czy środki czystości. Jest to korzystne, zwłaszcza gdy brakuje miejsca na jakiekolwiek meble. Z kolei w łazience dużej lub mniejszej, ale mieszczącej się tuż przy sypialni, warto zainstalować większą umywalkę podwójną lub dwie mniejsze – najlepiej jedną obok drugiej. Natomiast do pokoju kąpielowego, zależnie od stylu, można dobrać umywalkę meblową ze specjalnie zaprojektowaną szafką albo regałem.
Michał Urbański, kierownik produktu w firmie Sanitec Koło