Wyspa w kuchni - kiedy możesz o niej myśleć...
Układ kuchni, gdzie wszystkie sprzęty i meble ustawione są pod ścianą powoli odchodzi do przeszłości. Coraz częściej przynajmniej jeden fragment zabudowy odbija od brzegu ścian i przesuwa się na środek kuchni. Wyspa kuchenna to wygodne rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych otwartych kuchniach.
Autor: Mariusz Bykowski
Co to jest wyspa kuchenna?
To nic innego jak wolno stojące stanowisko pracy nie związane z ciągiem zabudowy przy ścianie. Wyspą może stać się płyta kuchenna obudowana blatem, zlewozmywak albo tylko blat roboczy umieszczony na stelażu lub wbudowany w szafki. Na wyspie można urządzić miejsce do jedzenia, uzupełniając ją o wyższy barek lub niższy stolik śniadaniowy. Możliwości jest wiele, ale warto wiedzieć, że na taką aranżację można sobie pozwolić tylko w określonych warunkach. Wyspa kuchenna jest bardzo wymagająca!
Nie myślmy o wyspie w kuchni, jeśli...
...nie lubimy gotować lub traktujemy tę czynność jako przykry obowiązek wart ukrycia. Wyspa zmienia sposób użytkowania kuchni i na taką zmianę musimy być przygotowani. W kuchni o tradycyjnej przyściennej zabudowie wszystkie czynności wykonujemy, stojąc przodem do ściany i tyłem do domowników. Wyspa odwraca nas od ściany. Tutaj przestawiamy nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim sami wychodzimy z kąta i pośrodku kuchni, jak na scenie odgrywamy swój kuchenny spektakl.
Inny styl pracy w kuchni z wyspą
Styl pracy w kuchni z wyspą związany jest ze zmianą dostępu do sprzętów. Gdy są one połączone ze sobą blatami i stoją pod ścianą, trudno pracować przy nich dwóm osobom jednocześnie. Do wyspy można mieć dostęp z kilku stron, dlatego nawet kilka osób może uczestniczyć w gotowaniu obiadu. Co więcej, już nie tylko rodzinę, ale i przyjaciół możemy wciągnąć do wspólnego przygotowania potraw. Nawet zwykłe siekanie cebuli do sałatki może się stać zajęciem towarzyskim.
Wyspa kuchenna wymaga przestrzeni
Wyspa nie musi być duża, za to wokół niej potrzeba sporo miejsca. Jeśli dysponujemy kuchnią przypominającą wąską kiszkę, zapomnijmy o zabudowie na wyspie. Między nią a ścianami lub przyścienną zabudową musi być zachowany odpowiedni odstęp – przy wyspie i szafkach musimy wygodnie się przemieszczać, ale także swobodnie poruszać: obracać się, schylać, sięgać po naczynia i produkty.
Minimalna odległość wyspy od szafek lub ścian wynosi 90 cm, ale będzie wygodniej, jeśli będzie ona większa. Jeśli kuchnia jest zamknięta, jej powierzchnia nie może być mniejsza niż 20 m2.
Na większą swobodę można sobie pozwolić w wypadku kuchni otwartej. Wyspa może stanowić wtedy granicę między kuchnią a salonem: wówczas pomieszczenie kuchenne nie musi być tak obszerne, jak w przypadku kuchni zamkniętej. Znacznie ważniejszy jest wtedy kształt: powinno być ono otwarte wzdłuż dłuższego boku.