Wybierz zlewozmywak

2007-05-17 2:00

Zlewozmywaki różnią się między sobą nie tylko wyglądem i ceną, ale też kształtem, sposobem montażu oraz materiałem, z jakiego są wykonane. 

Zlewozmywak pod oknem - kuchnia skandynawska
Autor: Marcin Czechowicz Kuchnia w prostym, skandynawskim stylu – białe szafki, drewniane blaty i minimalistyczne fronty. Ceramiczny zlewozmywak zamontowano na szafce z szufladami tuż pod oknem. Dzięki takiemu usytuowaniu, myjąc naczynia masz widok nie tylko na to, co za oknem, ale możesz też, bez konieczności odwracania się do tyłu, kontrolować co dzieje się w salonie.

Emaliowane

Wychodzą powoli z mody, ale ciągle znajdują amatorów. Emaliowaną stal łatwo utrzymać w czystości i nie widać na niej wodnych zacieków. Z czasem powłoka ściera się, matowieje i powstają rysy. Jest mało odporna na uderzenia, które powodują na jej powierzchni brzydkie odpryski.

Chromoniklowe

Są odporne na działanie kwasów i zasad (np. silnych środków czyszczących), wysokie temperatury, uderzenia i ścieranie. Jednak na ich powierzchni powstają zacieki wodne. Trzeba je często czyścić, żeby nie zmatowiały. Stal może wyglądać różnie, np. być: wypolerowana na wysoki połysk, matowa (satynowana) albo typu "dekor" - o fakturze tkaniny. Na tej ostatniej nie widać zacieków, ale ma porowatą powierzchnię, więc trudniej ją wyczyścić.

Jakie kolory i kształty

Najbardziej popularne są oczywiście zlewozmywaki kwadratowe i prostokątne. Jednak producenci wciąż wprowadzają na rynek nowe wzory: koła, owale, trapezy, czy modele w kształcie litery L - pasujące do narożnych szafek. Wśród kolorów dominuje stal - błyszcząca i matowa, biel oraz różne odcienie szarości. Coraz częściej spotyka się jednak modele o żywszych, zdecydowanych barwach.

Ile kosztują

Ceny zależą od rodzaju materiału, z jakiego wykonany jest zlewozmywak. Ze stali emaliowanej są najtańsze. Droższe są modele ze stali nierdzewnej i kompozytów. Najwięcej zapłacimy za zlewozmywak ceramiczny. Niektórzy producenci dołączają do zlewozmywaka komplet odpływowy z automatem zamykającym, z zaworem i przedłużką, które wliczone są w cenę zlewozmywaka.

Kompozytowe

Wykonane są z żywic syntetycznych i minerałów (np. granitu, kwarcu, krzemu). Wyglądają jak jednolity, naturalny kamień. Mogą też być gładkie, nakrapiane jak granit. Są bardzo odporne na ścieranie, zarysowania, uderzenia oraz wysokie temperatury. Im więcej minerałów zawiera kompozyt, tym jest bardziej porowaty i trwały; im więcej żywic - tym gładszy i bardziej lśniący, ale za to mniej wytrzymały.

Z tworzyw sztucznych

Producenci wytwarzają zlewozmywaki z kilku odmian tworzyw, różniących się składem i właściwościami. Najpopularniejsze to:

  • Tekalon - odporny na zarysowania, ale wrażliwy na wysokie temperatury - do takiego zlewozmywaka nie można wstawiać bardzo rozgrzanych naczyń (o temp. wyższej niż 250oC).
  • Makrolon (poliwęglan) - bardzo mocny, odporny na uderzenia i zarysowania. Odporność na temperaturę - maksymalnie do 150oC.
  • Silduran - delikatny w dotyku, odporny na wysoką temperaturę (do 230oC); można wstawić do niego mocno rozgrzaną patelnię.

Ceramiczne

Robi się je z gliny wypalanej w temperaturze ok. 1300oC. Są twardsze od stali, odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne oraz bardzo wysokie temperatury. Łatwo je też utrzymać w czystości. Są jednak drogie.

Nasi Partnerzy polecają