Kuchnia otwarta na salon. 9 aranżacji kuchni z salonem
Odkąd modne stały się kuchnie otwarte na salon, coraz częściej przestają one przypominać tradycyjne pomieszczenie służące do przygotowywania posiłków. Nowoczesna kuchnia z salonem tworzy całość reprezentacyjną i elegancką, nie musi jednak tracić swego charakteru. Zobacz aranżacje nowoczesnych kuchni otwartych na salon.
Autor: Marcin Czechowicz
Przestrzeń kuchni otwartej na salon tworzy zabudowany ciąg pod ścianą przypominający rząd szaf i niewielka wyspa. Taka aranżacja służy zminimalizowaniu wrażenia kuchni jako miejsca pracy
Kuchnia otwarta: zalety
Kuchnia otwarta to przede wszystkim przestrzeń, która dzisiaj, szczególnie w miastach, jest coraz cenniejsza. To także szansa na bardzo dobrą komunikację w obrębie całej strefy dziennej przy jednoczesnej dużej oszczędności miejsca. Kuchnia otwarta optymalnie rozwiązana pozwala chodzić w kółko bez wpadania na kogoś lub coś. Całe wnętrze można też ogarnąć wzrokiem i nawiązać kontakt i z gotującymi, i z siedzącymi przy stole albo odpoczywającymi na sofie. Kuchnia otwarta oferuje możliwość stworzenia więcej niż jednego stanowiska pracy i wspólnego gotowania z domownikami lub gośćmi. Łatwo też z niej kontrolować bawiące się w pokoju dzieci.
Kuchnia otwarta: ograniczenia
Jednak to, co robimy w kuchni, dzieje się na oczach wszystkich. Minusem w aranżacji otwartej kuchni może być także przenikanie kuchennych zapachów do całej przestrzeni dziennej. Ten argument częściowo zbijają nowoczesne skuteczne wyciągi kuchenne odprowadzające zapachy i parę. Niektóre z nich są przy tym naprawdę ciche (na przykład system aktywnej redukcji hałasu Sil-K ACT – FABER). Znacznie cichsze niż kiedyś są również zmywarki. Warto też zwrócić uwagę na to, że zmieniają się nasze przyzwyczajenia i z reguły nie gotujemy już tak często tłustych potraw czy kapusty. Minusem może również być konieczność stałego utrzymywania porządku w otwartej na salon kuchni. Można temu częściowo zaradzić, wygospodarowując obok kuchni miejsce na spiżarnię czy pomieszczenie gospodarcze albo projektując na granicy kuchni z przestrzenią dzienną wyspę z niewysoką ścianką-barkiem zasłaniającą blat roboczy. W dużych domach stosuje się czasami system dwóch kuchni – otwartej, w której tylko podgrzewa się potrawy, i zamkniętej, w której przygotowuje się je wcześniej.