Kuchnia otwarta na salon. 9 aranżacji kuchni z salonem

2013-02-25 12:43
Nowoczesna kuchnia otwarta na salon: oddzielona wyspą
Autor: Marcin Czechowicz Przestrzeń kuchni otwartej na salon tworzy zabudowany ciąg pod ścianą przypominający rząd szaf i niewielka wyspa. Taka aranżacja służy zminimalizowaniu wrażenia kuchni jako miejsca pracy

Odkąd modne stały się kuchnie otwarte na salon, coraz częściej przestają one przypominać tradycyjne pomieszczenie służące do przygotowywania posiłków. Nowoczesna kuchnia z salonem tworzy całość reprezentacyjną i elegancką, nie musi jednak tracić swego charakteru. Zobacz aranżacje nowoczesnych kuchni otwartych na salon.

Kuchnia otwarta: zalety

Kuchnia otwarta to przede wszystkim przestrzeń, która dzisiaj, szczególnie w miastach, jest coraz cenniejsza. To także szansa na bardzo dobrą komunikację w obrębie całej strefy dziennej przy jednoczesnej dużej oszczędności miejsca. Kuchnia otwarta optymalnie rozwiązana pozwala chodzić w kółko bez wpadania na kogoś lub coś. Całe wnętrze można też ogarnąć wzrokiem i nawiązać kontakt i z gotującymi, i z siedzącymi przy stole albo odpoczywającymi na sofie. Kuchnia otwarta oferuje możliwość stworzenia więcej niż jednego stanowiska pracy i wspólnego gotowania z domownikami lub gośćmi. Łatwo też z niej kontrolować bawiące się w pokoju dzieci.

 

Otwarta kuchnia, schody w salonie, garaż w bryle - dobry pomysł?

Kuchnia otwarta: ograniczenia

Jednak to, co robimy w kuchni, dzieje się na oczach wszystkich. Minusem w aranżacji otwartej kuchni może być także przenikanie kuchennych zapachów do całej przestrzeni dziennej. Ten argument częściowo zbijają nowoczesne skuteczne wyciągi kuchenne odprowadzające zapachy i parę. Niektóre z nich są przy tym naprawdę ciche (na przykład system aktywnej redukcji hałasu Sil-K ACT – FABER). Znacznie cichsze niż kiedyś są również zmywarki. Warto też zwrócić uwagę na to, że zmieniają się nasze przyzwyczajenia i z reguły nie gotujemy już tak często tłustych potraw czy kapusty. Minusem może również być konieczność stałego utrzymywania porządku w otwartej na salon kuchni. Można temu częściowo zaradzić, wygospodarowując obok kuchni miejsce na spiżarnię czy pomieszczenie gospodarcze albo projektując na granicy kuchni z przestrzenią dzienną wyspę z niewysoką ścianką-barkiem zasłaniającą blat roboczy. W dużych domach stosuje się czasami system dwóch kuchni – otwartej, w której tylko podgrzewa się potrawy, i zamkniętej, w której przygotowuje się je wcześniej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE