Meksykańskie klimaty, czyli kolorowa kuchnia z wyspą
Rewolucyjna zmiana, jaka zaszła w sposobie projektowania kuchni, to takie rozmieszczanie mebli i urządzeń, które nie izoluje osoby przygotowującej posiłki. Kuchnia z wyspą coraz częściej gości więc w naszych domach, a nawet mieszkaniach. Jest to szansa dla małej kuchni - dzięki otwarciu na pokój zyskujemy więcej przestrzeni.
Autor: Mariusz Bykowski
Murowana zabudowa kuchni zestawiona z barwnymi akcentami - górnymi szafkami i mobilnym stolikiem. Ściana nad blatem została pomalowana w kolorowe, poziome pasy
Zmiany zwyczajów i stylu życia wpływają na kształt kuchni. Po latach sprowadzania jej do ciasnych, wąskich pomieszczeń (często bez stołu!) kuchnia powróciła do dawnej roli: centrum życia rodzinnego.
Kuchnia otwarta połączona z salonem czy pokojem dziennym ma teraz bardziej reprezentacyjny charakter. Do jej umeblowania, oświetlenia, wyposażenia przywiązujemy coraz większą wagę. W wielu domach gotowanie zaczyna być postrzegane jako zajęcie relaksujące, towarzyskie, w dzisiejszym zabieganym świecie wręcz luksusowe i godne właściwej oprawy.
Kuchnia z wyspą, czyli frontem do gości
Dzięki otwarciu kuchni na pokój stwarzamy sobie nowe możliwości. Podstawowe miejsce pracy staje się bardziej rozbudowane, wyposaża się je w powiększone blaty, często dostępne z dwóch stron.
Tak jak dawniej stojący pośrodku kuchni stół, tak dzisiaj kuchenne wyspy i półwyspy umożliwają kilku osobom wspólne przygotowywanie posiłków. Różnica polega na tym, że obecnie na wyspach, czyli w oddaleniu od ściany, można instalować płyty kuchenne i zlewy. Dzięki temu, zmywając czy gotując, nie trzeba odwracać się tyłem do gości. Wykonując prace kuchenne, można mieć kontakt ze wszystkim, co dzieje się wokoło.
Jeżeli wyspa znajduje się pomiędzy kuchnią a jadalnią, stanowisko do pracy może być skierowane w stronę stołu.