Okap jako wyciąg lub pochłaniacz
Okap może być podłączony do kanału wentylacyjnego i pracować jako wyciąg lub tylko wyposażony w zestaw filtrów i działać jako pochłaniacz. Powietrze zasysane przez wyciąg jest usuwane poza budynek, wciągane przez pochłaniacz po oczyszczeniu na filtrach – wraca z powrotem do pomieszczenia. Okap pracujący jako wyciąg podłącza się do przewodu wywiewnego rurą o przekroju prostokątnym lub kołowym o średnicy 125 lub 150 mm.
Większość okapów dostępnych w sprzedaży może pracować jako pochłaniacze (muszą być wyposażone w filtr węglowy), a po podłączeniu do kanału wywiewnego jako wyciągi. Wszystkie mają silniki – jeden, czasem dwa o mocy od kilkunastu do ponad 200 W. Działające jako pochłaniacze – słabsze, pracujące jako wyciągi – o większej mocy.
Polecamy:
- Wyposażenie kuchni. Porady, jak dopasować baterię kuchenną do zlewozmywaka
- Jaką kupić lodówkę i kuchenkę, by płacić mniej za prąd?
Uwaga na okap w domu z kominkiem
W domu z kominkiem opalanym drewnem albo innym urządzeniem z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin (na przykład kotłem gazowym z otwartą komorą spalania) nie wolno instalować okapów podłączonych do instalacji wywiewnej. Ich praca mogłaby zakłócić ciąg w kominach odprowadzających dym lub spaliny i spowodować, że zamiast uchodzić do komina, wracałyby do pomieszczeń mieszkalnych.
Miejsce okapu w kuchni
Kupując okap, trzeba wiedzieć, gdzie chce się go zainstalować, i wybrać odpowiedni model:
- okap przyścienny (kominowy) – do instalowania przy ścianie, między wiszącymi szafkami kuchennymi, bezpośrednio do ściany, zwane też kominowymi;
- okap narożny – do zamocowania do ściany w rogu kuchni;
- okapy wyspowe lub niekiedy wolno wiszące – przymocowane do sufitu, nad kuchenką zamontowaną na tak zwanej wyspie – z dala od ścian pomieszczenia;
- okap uchylny – włączany przez uchylenie obudowy, do powieszenia między szafkami;
- okap podszafkowy lub szufladowy (z wysuwaną płytą pochłaniającą) – montowany pod wiszącą szafką kuchenną.
Okap jak odkurzacz
Decydując się na zamontowanie okapu w kuchni, szczególnie w otwartej, połączonej z pokojem dziennym, trzeba pamiętać o tym, że zamontowany w nich silnik (silniki) emituje hałas podczas pracy – największy na najwyższym biegu (przy największych obrotach). Najgłośniejsze podczas pracy z maksymalną mocą robią hałas podobny do tradycyjnego odkurzacza (około 72 dB). Pracujące z głośnością poniżej 48 dB można uznać za mało uciążliwe.
Nowoczesne modele okapów są sterowane elektronicznie. Prędkość wentylatora (wydajność) ustawia się sensorami na obudowie. Można ja regulować niekiedy w szerokim zakresie nawet od 1 do 8. Niektóre mają cyfrowy wyświetlacz pokazujący parametry pracy, a czasem także informujące o potrzebie wymiany filtrów. Można również znaleźć modele z pilotem, a także z pamięcią i możliwością programowania.