Jak wybrać skuteczny okap kuchenny

2010-12-03 9:42
Kuchnia bez pary. Radzimy, jak wybrać skuteczny okap kuchenny
Autor: Andrzej Szandomirski

Dobry okap kuchenny sprawi, że podczas gotowania nie będziesz miał w kuchni intensywnych zapachów i pary wodnej. Bardziej skuteczny jest okap działający jako wyciąg, ponieważ powietrze wychodzi kanałem wentylacyjnym poza dom. Jeżeli okap działa jako pochłaniacz, oczyszczone powietrze wraca do kuchni. Okap możesz zainstalować na ścianie, w rogu, pod szafką albo przymocować do sufitu.

Kuchnia z jadalnią. Aranżacja małej kuchni

Okap jako wyciąg lub pochłaniacz

Okap może być podłączony do kanału wentylacyjnego i pracować jako wyciąg lub tylko wyposażony w zestaw filtrów i działać jako pochłaniacz. Powietrze zasysane przez wyciąg jest usuwane poza budynek, wciągane przez pochłaniacz po oczyszczeniu na filtrach – wraca z powrotem do pomieszczenia. Okap pracujący jako wyciąg podłącza się do przewodu wywiewnego rurą o przekroju prostokątnym lub kołowym o średnicy 125 lub 150 mm.

Większość okapów dostępnych w sprzedaży może pracować jako pochłaniacze (muszą być wyposażone w filtr węglowy), a po podłączeniu do kanału wywiewnego jako wyciągi. Wszystkie mają silniki – jeden, czasem dwa o mocy od kilkunastu do ponad 200 W. Działające jako pochłaniacze – słabsze, pracujące jako wyciągi – o większej mocy.

Polecamy:

Uwaga na okap w domu z kominkiem

W domu z kominkiem opalanym drewnem albo innym urządzeniem z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin (na przykład kotłem gazowym z otwartą komorą spalania) nie wolno instalować okapów podłączonych do instalacji wywiewnej. Ich praca mogłaby zakłócić ciąg w kominach odprowadzających dym lub spaliny i spowodować, że zamiast uchodzić do komina, wracałyby do pomieszczeń mieszkalnych.

Miejsce okapu w kuchni

Kupując okap, trzeba wiedzieć, gdzie chce się go zainstalować, i wybrać odpowiedni model:

  • okap przyścienny (kominowy) – do instalowania przy ścianie, między wiszącymi szafkami kuchennymi, bezpośrednio do ściany, zwane też kominowymi;
  • okap narożny – do zamocowania do ściany w rogu kuchni;
  • okapy wyspowe lub niekiedy wolno wiszące – przymocowane do sufitu, nad kuchenką zamontowaną na tak zwanej wyspie – z dala od ścian pomieszczenia;
  • okap uchylny – włączany przez uchylenie obudowy, do powieszenia między szafkami;
  • okap podszafkowy lub szufladowy (z wysuwaną płytą pochłaniającą) – montowany pod wiszącą szafką kuchenną.

Okap jak odkurzacz

Decydując się na zamontowanie okapu w kuchni, szczególnie w otwartej, połączonej z pokojem dziennym, trzeba pamiętać o tym, że zamontowany w nich silnik (silniki) emituje hałas podczas pracy – największy na najwyższym biegu (przy największych obrotach). Najgłośniejsze podczas pracy z maksymalną mocą robią hałas podobny do tradycyjnego odkurzacza (około 72 dB). Pracujące z głośnością poniżej 48 dB można uznać za mało uciążliwe.

Nowoczesne modele okapów są sterowane elektronicznie. Prędkość wentylatora (wydajność) ustawia się sensorami na obudowie. Można ja regulować niekiedy w szerokim zakresie nawet od 1 do 8. Niektóre mają cyfrowy wyświetlacz pokazujący parametry pracy, a czasem także informujące o potrzebie wymiany filtrów. Można również znaleźć modele z pilotem, a także z pamięcią i możliwością programowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.