Duża kuchnia - z jadalnią, miejscem do zabawy i wypoczynku
Powierzchnia kuchni może wydać się za mała, gdy chcemy, aby poza swoją podstawową funkcją – miejscem przygotowywania posiłków – była również codzienną jadalnią, a czasami także miejscem wypoczynku. Może powinien się tam znaleźć kojec dla małego dziecka, fotel dla dziadka, kąt dla psa lub kota, miejsce do zabaw i odrabiania lekcji dla dzieci, a także większy blat do przygotowania dużego przyjęcia.
Taka kuchnia to często marzenie wielu budujących domy. A więc powiększamy kuchnię!
Kuchnia otwarta czy zamknięta. Na to musisz uważać!
Usuwając ścianę lub jej cześć możemy powiększyć kuchnię kosztem salonu. Dzięku temu kuchnia otwarta przejmie część funkcji pokoju dziennego. Łatwiej też będzie wygospodarować miejsce na wygodny stół.
Jeśli natomiast chcielibyśmy powiększyć kuchnię kosztem przedpokoju, to trzeba się liczyć z tym, że w wyniku zmian, zamiast dużego holu będziemy mieli mały korytarzyk - bez miejsca na wieszak i szafę (rozwiązanie to po prostu nie będzie wygodne).
Trzeba też uważać, aby w wyniku zmian nie zwiększyły się nadmiernie odległości między urządzeniami kuchennymi: spowoduje to, że podczas przygotowywania posiłków będziemy niepotrzebnie przemierzać kilometry. Zwróćmy uwagę, aby zlewozmywak był oddalony od lodówki i kuchenki nie więcej niż 210 cm, a lodówka od kuchenki – nie więcej niż 270 cm.
Pamiętajmy też, że prawie każda rodzina potrzebuje kuchni o dwóch wymiarach: minimalnego na co dzień i maksymalnego "od święta". Naprawdę dużej kuchni potrzebujemy zazwyczaj tylko kilka razy w roku.