Blacha - nowocześnie i sterylnie
Blacha to materiał, który do naszych domowych kuchni przywędrował z wielkich kuchni gastronomicznych. Wpisuje się we współczesną estetykę industrialną, jest symbolem nowoczesności i... nieskazitelnej higieny.
Dostępna w dużych arkuszach blacha umożliwia pokrycie ściany bez wizualnych podziałów i trudnych do utrzymania w czystości połączeń. Blacha jest żaroodporna, nie wchłania wilgoci i wody, ale trzeba pamiętać, że nie jest to materiał zupełnie pozbawiony wad. Widać na niej nie tylko zabrudzenia, ale nawet drobne ślady po kroplach wody – wymaga więc codziennego, znacznie bardziej uciążliwego niż w wypadku innych materiałów czyszczenia. Często zapomina się o tym, że blacha jest ekranem odbijającym i załamującym światło, co czasami może męczyć wzrok.
Na ściany do kuchni można użyć różnych rodzajów blachy. Najbardziej popularna jest blacha ze stali szlachetnej (stal kwasowa), blacha aluminiowa, a do kuchni rustykalnych – blacha miedziana. Blacha stalowa o powierzchni chromowanej na wysoki połysk wywołuje odczucie zimna i sterylności. Blachy matowe – stalowa o powierzchni satynowej i aluminiowa – są cieplejsze w odbiorze i mniej agresywnie narzucają swoją obecność. Trzeba też wiedzieć, że blachy matowe, chociaż droższe od polerowanych, są praktyczniejsze: mniej na nich widać na przykład ślady palców.
Blacha może mieć powierzchnię gładką lub ryflowaną, ale tę drugą ze względu na liczne rowki i uwypuklenia jeszcze trudniej utrzymać w czystości. Cała płaszczyzna ściany wyłożona blachą może wydawać się zbyt monotonna i często z obawy przed uzyskaniem wnętrza zbyt technicznego wykłada się nią jedynie część ściany, najczęściej nad kuchenką jako tło dla stalowego okapu.
Blachę montuje się do ściany w postaci paneli z płyty wiórowej pokrytej arkuszem blachy. Jeśli łączymy blachę z innym materiałem, należy dobrze uszczelnić miejsca ich styków.