10 eleganckich kuchni otwartych na salon - zdjęcia wnętrz

2010-10-18 16:28
Kuchnia otwarta. Jak urządzić kuchnię połaczoną z salonem? ZDJĘCIA
Autor: Łukasz Zandecki Urządzenia kuchenne ukrywają swoje funkcje. W tej aranżacji okap kuchenny wyglądem przypomina lampę

Jeżeli właśnie zabierasz się do urządzania kuchni otwartej na salon - zobacz 10 aranżacji. Znajdziesz w nich inspirację, jak urządzić elegancką kuchnię połączoną z salonem.

Kuchnia otwarta na salon jest już niemal standardowym rozwiązaniem spotykanym w naszych domach, które wpisało się we współczesny styl życia. Jednak nie każdy jest zwolennikiem połączenia salonu z kuchnią. Nie jest to rozwiązanie dla każdego. Zobacz, jakie są zalety i wady kuchni otwartej na salon.

Kuchnia otwarta na salon
Autor: www.muratorprojekty.pl Jeśli decydujemy się na kuchnię całkowicie otwartą na salon, musimy się też liczyć z koniecznością ciągłego utrzymywania w niej porządku. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator C380. Zobacz całe wnętrze na: Link: Zobacz projekt >>>

Kuchnia otwarta na salon - zalety

Największą zaletą otwarcia kuchni na salon jest przestrzeń, jaką zyskamy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu polskie kuchnie kojarzyły się z ciemnymi i ciasnymi pomieszczeniami. Nic więc dziwnego, że współcześni właściciele domów są spragnieni większego metrażu i otwartych przestrzeni. W kuchni otwartej na salon nie będziemy się obijać łokciami o wszystkie sprzęty, nie będzie też problemu, jeśli domownicy będą chcieli gotować razem z nami. W takiej kuchni łatwiej też wydzielić poszczególne strefy, m.in. na gotowanie, przechowywanie i przygotowywanie produktów. Łatwiej również skomunikować kuchnię z jadalnią, która zwykle jest projektowana na styku między salonem a aneksem kuchennym. W przypadku kuchni otwartej na salon nie bez znaczenia jest także fakt, że w czasie przygotowywania posiłków nie jesteśmy odizolowani ani od domowników, ani od gości. Gotując, możemy jednocześnie doglądać dzieci i rozmawiać z przyjaciółmi.      

Kuchnia otwarta na salon - wady

Kuchnia otwarta na salon ma też niestety minusy. Chyba największym z nich jest fakt, że w całkowicie otwartej kuchni wszystko jest na widoku. A wszyscy wiemy, jak niewiele potrzeba, by w kuchni powstał nieporządek. Oczywiście dziś właściciele domów mają nieco łatwiej ze względu na posiadanie zmywarek, ale mimo wszystko trzeba się bardzo pilnować, by nasi goście nie zastali zlewu pełnego brudnych naczyń. 

Drugim argumentem, który przywołują przeciwnicy kuchni otwartej na salon, jest zapach potraw roznoszący się w całej strefie dziennej. Na szczęście technika poszła naprzód i dysponujemy coraz bardziej skutecznymi wyciągami kuchennymi oraz oczyszczaczami powietrza, które niwelują brzydkie zapachy.  

Kuchnia otwarta na salon
Autor: www.muratorprojekty.pl W tej otwartej kuchni dzięki sprytnemu projektowi zabudowy kuchennej przynajniej jeden rząd szafek i blatu jest ukryty przed wzrokiem osób siedzących w salonie. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator C333f. Zobacz całe wnętrze na: Link: Zobacz projekt >>>

Kuchnia częściowo otwarta na salon

Pomysłem na rozwiązanie przynajmniej części wspomnianych problemów jest tylko częściowe otwarcie kuchni na salon. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • zaprojektowanie strefy dziennej na planie litery L, tak by kuchnia znajdowała się na krótszym odcinku, czyli jakby we wnęce;
  • oddzielenie części kuchni ścianką działową lub zabudową meblową (od strony kuchni mogłyby się tam znajdować szafki i sprzęty AGD, a od salonu - np. półki na książki);
  • kuchnię możemy też oddzielić od salonu murkiem, za którym schowamy półwysep lub wyspę kuchenną. Od strony salonu można tam urządzić stolik do szybkich posiłków.

Dzięki tym prostym sposobom zyskamy nieco intymności we własnej kuchni i ukryjemy część szafek kuchennych przed wzrokiem postronnych osób.

Kuchnia otwarta na salon
Autor: www.muratorprojekty.pl Dzięki zastosowaniu innej posadzki przestrzeń kuchenna została wizualnie oddzielona od salonu, ale jednocześnie ładnie się z nim komponuje za sprawą cegły z kominka powielonej nad blatem. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator C387. Zobacz całe wnętrze na: Link: Zobacz projekt >>>

Aranżacja kuchni połączonej z salonem

Otwarcie kuchni na salon wiąże się też z pewnymi wymaganiami. Aby oba pomieszczenia wyglądały spójnie, warto, by były utrzymane w podobnym stylu i kolorystyce. Częstym rozwiązaniem jest zastosowanie jednolitej posadzki w kuchni i w salonie, ale nie jest to warunek konieczny - w końcu oba te pomieszczenia pełnią zupełnie różne funkcje. Czasem wystarczy, aby pewne elementy wykończenia czy wyposażenia powtarzały się w obu pomieszczeniach, np. zabudowa kuchenna powielała kolorystykę mebli w salonie albo materiał znad blatu pojawiał się gdzieś w pokoju dziennym. Pomysłów może być bez liku. Ważne, by kuchnia otwarta na salon harmonijnie się z nim komponowała.     

Zobacz też: Jak urządzić kuchnię otwartą na salon. Tajniki dobrej aranżacji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają