Składanie serwetek na wigilijny stół. Poradniki z instrukcją, jak złożyć serwetki krok po kroku

2021-12-20 10:45
Serwetki na świąteczny stół
Autor: GettyImages Serwetka choinka jest ciekawą dekoracją stołu na Boże Narodzenie

Na wigilijnym stole równie ważne jak odświętne potrawy są elegancko złożone serwetki. Zobacz pomysły na efektowne składanie serwetek. Pokazujemy, jak złożyć serwetki w kieszonkę na sztućce, wachlarz i czarnego łabędzia, gwiazdkę.

Boże Narodzenie to najbardziej wyczekiwane święta w roku. Już wiele dni wcześniej z radością myślimy o uroczystej wigilijnej wieczerzy w gronie najbliższych, o niepowtarzalnym zapachu choinki i o chwili, gdy na jej gałązkach będziemy zawieszać kolorowe ozdoby. Planujemy, jakie smakołyki postawimy na świątecznym stole.

Świąteczny stół to jedno z najważniejszych miejsc, nie tylko w czasie Wigilii, ale także w pozostałe świąteczne dni. To przy nim spotykamy się z całą rodziną i cieszymy wspólnymi rozmowami i chwilami przy pysznych potrawach, dlatego warto zadbać o to, aby był on wyjątkowo udekorowany i tworzył ciepły, odświętny nastrój.

Na wigilijnym stole nie może zabraknąć efektownie złożonych serwetek, które stanowią ukoronowanie świątecznej dekoracji. Najlepiej, by były to serwetki z materiału. Jak złożyć serwetki, by prezentowały się okazale? Są różne sposoby składania serwetek.

GALERIA: pomysły na składanie serwetek na świąteczny stół

Jak ładnie złożyć serwetki na wigilijny stół - 4 propozycje

Serwetki są nieodłącznym elementem dekoracji stołu, a przy tym są bardzo praktycznym dodatkiem. Najprostsza zastawa stołowa zyskuje, kiedy obok niej znajdują się eleganckie serwetki. Jak złożyć serwetki, by świąteczny stół prezentował się wyjątkowo? Przedstawiamy kilka sposobów składania serwetek.

  • kieszonka na sztućce

To elegancki sposób składania serwetek. Umożliwia on efektowną ekspozycję sztućców. Dzięki temu nie będą się kurzyły, a przy tym będą ładnie wyglądały na stole. 

  • czarny łabędź

Czarny łabędź to sposób składania serwetek, który przypadnie do gustu osobom ceniącym luksusową zastawę i przepych na stole. Jest on bowiem wyjątkowo dekoracyjny.

  • wachlarz

Składanie serwetek w wachlarz wymaga odrobiny wprawy i nieco więcej czasu, ale efekt jest wart wysiłku. Serwetka złożona w wachlarz to pomysł na dekorację stołu w klasycznym stylu. Sprawdzi się wśród gładkiej zastawy i sztućców stylizowanych na retro.

  • gwiazdka

Do ułożenia wzoru "w gwiazdkę" najlepsze będą serwetki w kształcie kwadratu. Niekoniecznie muszą być wykonane z materiału. Można użyć serwetek flizelinowych, które doskonale imitują tkaninę albo serwetek z grubszego papieru.

Jak złożyć serwetkę w choinkę 

Składanie serwetek w choinkę jest bardzo popularne. Złożenie takiej serwetki nie jest trudne - zajmuje parę minut, a efekt jest wyjątkowy. Goście będą zachwyceni. Wyjaśniamy, jak w kilku prostych krokach wykonać ten wzór:

  • kwadratową serwetkę złóż dwa razy na pół, tak aby utworzyć mniejszy kwadrat. Połóż serwetkę płasko na stole w taki sposób, żeby wszystkie wolne rogi były skierowane do ciebie;
  • następnie zegnij każdą z warstw osobno do góry. Kolejne warstwy układaj w taki sposób, aby wierzchołki znalazły się jeden pod drugim w odległości 2,5 cm;
  • odwróć serwetkę na drugą stronę. Należy to zrobić w taki sposób, aby złożone warstwy się nie rozpadły (szczególnie w przypadku serwetek materiałowych);
  • zagnij prawą i lewą stronę do środka w taki sposób, aby utworzyć trójkąt. Odwróć serwetkę znów na drugą stronę. Wywiń górną część choinki do góry, a następnie wywijaj do góry każdą kolejną warstwę, wkładając je pod zakładki wyżej.
Jak złożyć serwetkę w choinkę
Autor: GettyImages Serwetkowa choinka doskonale podkreśli atmosferę świąteczną. Jest ona naprawdę łatwa do złożenia
Świąteczne ozdoby: biała gwiazda z serwetek papierowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie