Ile zaoszczędzisz na ogrzewaniu domu dzięki termomodernizacji

2009-09-07 2:00
Możesz mieć ciepły dom
Autor: Wiktor Greg Możesz mieć ciepły dom

W Polsce jest wiele zimnych i drogich w utrzymaniu domów, które wymagają termomodernizacji. Słaba izolacja termiczna domów przekłada się na znaczne koszty ogrzewania. Termomodernizacja domu może obejmować wiele prac, których wykonanie ostatecznie przełożą się na oszczędności finansowe. Zobacz, jaka termomodernizacja domu najbardziej się opłaca.

Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 2395
Autor: archiwum muratordom

Duże kwoty wydawane na ogrzewanie domu biorą się stąd, że stare domy są słabo izolowane. Przepisy budowlane obowiązujące w latach 50., 60. oraz 70. XX wieku nie stawiały wysokich wymagań, a ceny paliw (więc i ogrzewania) ciągle rosną. Warto zatem w domach budowanych w tamtym czasie wprowadzić zmiany zmniejszające ucieczkę ciepła i umożliwiające znaczne obniżenie kosztów ogrzewania oraz poprawiające komfort mieszkania. Te zmiany to termomodernizacja. Oznacza ona też działanie na korzyść środowiska naturalnego; mniejsza ilość spalanych paliw to mniejsza emisja emitowanych do atmosfery gazów i pyłów.

Na czym może polegać termomodernizacja

Termomodernizacja domu może obejmować: ocieplenie ścian, dachów, stropów nad nieogrzewanymi piwnicami; wymianę lub remont okien i drzwi zewnętrznych i usprawnienie wentylacji; modernizację lub wymianę instalacji grzewczej czy zastosowanie urządzeń wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych, np. kolektorów słonecznych, pomp ciepła, kotłów na biomasę. Najczęściej termomodernizacja obejmuje:

  • ocieplenie ścian, dachów, stropów nad nieogrzewanymi piwnicami, a także podłóg na gruncie;
  • remont lub wymianę okien i drzwi zewnętrznych i usprawnienie wentylacji;
  • modernizację lub wymianę instalacji grzewczej;
  • modernizację lub wymianę systemu zaopatrzenia w ciepłą wodę i zainstalowanie urządzeń zmniejszających jej zużycie;
  • modernizację lub wymianę kotła oraz instalację automatyki sterującej;
  • wprowadzenie urządzeń wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych, np. kolektorów słonecznych, pomp ciepła, kotłów na biomasę.

Pełny efekt uzyskuje się dzięki jednoczesnemu wykonaniu wszystkich możliwych usprawnień.

Termomodernizacja
Autor: archiwum muratordom

Ile można zaoszczędzić na ociepleniu budynku?

Oceniając, czy zużywamy dużo, czy mało ciepła na ogrzewanie domu, posługujemy się wskaźnikiem zapotrzebowania na energię w ciągu sezonu grzewczego odniesionym do 1 m2 powierzchni użytkowej, wyrażanym w kilowatogodzinach (kWh/m2).

Współczesne domy (budowane wg obowiązujących w Polsce przepisów) powinny zużywać 90 -120 kWh/m2 w ciągu roku. Natomiast stare domy często zużywają powyżej 200 kWh/m2 na rok. Ich pełna termomodernizacja pozwala zbliżyć zużycie energii do takiego poziomu jak w nowych domach i zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 50%.

Ponieważ przepisy (i sposób budowy) zmieniały się stopniowo, można orientacyjnie określić możliwe oszczędności zależnie od roku, w którym wybudowano dom. Aby obliczyć, jakie jest rzeczywiste zużycie energii na ogrzewanie, trzeba znać: zużycie paliwa, powierzchnię użytkową, wielkości energii (w kilowatogodzinach) zawartą w jednostce paliwa z uwzględnieniem strat paliwa.

Termomodernizacja
Autor: archiwum muratordom

Co termomodernizować, żeby uzyskać jak najszybszy zwrot kosztów

Poszczególne roboty termomodernizacyjne przynoszą różne oszczędności. Warto więc przede wszystkim realizować te usprawnienia, które są najbardziej opłacalne, ponieważ najszybciej się zwrócą.

Do usprawnień koniecznych i najbardziej efektywnych należą przede wszystkim:

  • modernizacja instalacji c.o. Stary kocioł grzewczy warto wymienić, bo nowy zużyje znacznie mniej paliwa, dając tę samą ilość ciepła i zajmie mniej miejsca. Także obsługa nowoczesnego kotła będzie łatwiejsza. Warto rozważyć zakup kotła, który przygotuje wodę do ogrzewania i c.w.u. Można też przejść na inny rodzaj paliwa.
  • ocieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie dachu (gdy w domu mamy ogrzewane poddasze) lub stropu pod poddaszem (gdy poddasze jest nieogrzewane), a w budynku niepodpiwniczonym podłogi na gruncie.
  • zaizolowanie rur z ciepłą wodą (zwłaszcza jeśli prowadzone są przez nieogrzewane pomieszczenia) oraz wprowadzenie dodatkowych usprawnień pozwalających ją oszczędzać, tj. wybór najlepszego z możliwych sposobów przygotowania ciepłej wody, instalacja urządzenia podgrzewającego wodę w miejscu, z którego będzie ona miała najkrótszą drogę do kranu. Dobrym pomysłem jest też zakup i montaż nowoczesnych baterii (termostatycznych, z perlatorem, ogranicznikiem wypływu strumienia wody) pozwalających oszczędzać ciepłą wodę.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
kiljańczyk
|

mam tego szarego nicponia na chałupie i chwalę:)

oaza
|

Współczynnik
przewodzenia ciepła Platinium Plus to λD=0,031 W/(m·K). Można? Można:)

żelek
|

platinium plus:)!!

gosc33
|

Jest docieplenie od wewnątrz na bazie aerogelu czyli najlepszego izolatora na Świecie .Idealne rozwiązanie dla domu energooszczędnego i to w dobrej cenie
Likwiduje mostki termiczne ,grzyba i pleśń .Wystarczy tylko 1mm .
więcej na
www.izolacje-docieplenia.pl

mazurkiewicz
|

izolacja dalmatyńczykiem kilka tysięcy złotych rocznie, słowo harcerza

artur
|

ja też jestem zadowolony, ocieplałem styropianem w kropki gol, rachunki za gaz zmniejszyły się o grubo ponad połowę w porównaniu z ubiegłym rokiem

marek
|

ja zdecydowałem się u siebie na wełnę mineralną w technologii ECOSSE i nie żałuję, naprawdę zmniejszyły się opłaty za ogrzewanie

filip62
|

Jeśli wybieramy styropian, to mam kilka rad, ponieważ sam niedawno ocieplałem dom. Na rynku jest tak wielu producentów materiałów do ocieplenia domu, że trudno cokolwiek wybrać, dlatego na początku najlepiej dobrze zbadać rynek budowlany i zorientować się w branży. Najlepiej wybrać sprawdzonego producenta, który ma uznanie na rynku, mamy wtedy gwarancję, że jego produkt jest naprawdę dobry. Wybrany styropian powinien posiadać odpowiednie certyfikaty jakości oraz rekomendacje, np. ITB. Gdy wybierzemy dobrze, nasze pieniądze nie zostaną wyrzucone w błoto, a tylko zyskamy, chociażby na rachunkach za ogrzewanie.