Ciepły montaż okien i drzwi – jakie wkręty wybrać? Poznaj podstawowe błędy montażowe

2024-05-20 10:47

Co to jest ciepły montaż drzwi i okien? Okazuje się, że sposób, w jaki zamontowane są okna i drzwi wpływa na ich parametry użytkowe, w tym izolacyjność termiczną oraz akustyczną. O jakości montażu tych wyrobów, poza właściwym przygotowaniem podłoża i uszczelnieniem, decyduje również zastosowanie odpowiednich łączników: kołków i wkrętów. Te niewidoczne na pierwszy rzut oka elementy odgrywają bardzo ważną rolę. Jak je dobrać i na co zwrócić uwagę przy ich użyciu?

Spis treści

  1. Dobre wkręty do ciepłego montażu
  2. Podstawowe błędy montażowe – jak ich uniknąć?

Dobry montaż okien i drzwi wymaga wykorzystania wysokiej jakości rozwiązań, w tym również dopasowanych łączników, które zapewniają stabilne połączenie mechaniczne stolarki z murem. Dzięki temu, jest ona odporna na naprężenia mechaniczne, działanie zmiennych czynników atmosferycznych i zachowuje parametry użytkowe.

Jakie łączniki do ciepłego montażu wybrać, żeby okna i drzwi dobrze spełniały wszystkie swoje funkcje?

Dobre wkręty do ciepłego montażu

Skuteczne ograniczenie ryzyka powstawania mostków termicznych zapewnia montaż stolarki okiennej i drzwiowej poza otworem, z wysunięciem poza lico muru. To metoda z powodzeniem stosowana pierwotnie w budynkach energooszczędnych i pasywnych, która obecnie zyskuje na popularności. ­Ponieważ okno lub drzwi nie są tu umieszczone w otworze montażowym, tylko osadzone „na zewnątrz”, np. za pomocą specjalnych blach lub łączników, to kluczowe znaczenie ma właśnie stabilne zamocowanie mechaniczne wyrobu.

– Dobrym rozwiązaniem jest wówczas montaż dwu lub wielopunktowy do wnęki okiennej/drzwiowej z zastosowaniem kołków ramowych KPS-FAST-S z wkrętem z łbem stożkowym. Kołki zapewniają odpowiednie zagłębienie w mocowanym elemencie, skuteczną ochronę antykorozyjną oraz mocne i trwałe połączenie systemu montażu z podłożem – mówi Artur Michalak, Product Manager firmy Klimas Wkręt-met, partnera kampanii „TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ”.

Ciepły montaż okien i drzwi – jakie wkręty wybrać?
Autor: POiD/Klimas Wkręt Montaż okien poza otworem

Przy montażu okien i drzwi bezpośrednio w strefie ocieplenia ściany z użyciem dostosowanych do tego systemów - np. opartych na ciepłych ramach montażowych - rekomendowane jest zaś mocowanie wielopunktowe. Można tu zastosować kołki ramowe KPR-FAST-K Klimas Wkręt-met, wyposażone w łeb sześciokątny typu SW. Dają one możliwość „dociągnięcia” elementów systemu do podłoża przy pomocy klucza.

Podstawowe błędy montażowe – jak ich uniknąć?

Popełnione na etapie montażu błędy mogą skutkować obniżeniem parametrów użytkowych stolarki, zwiększeniem strat ciepła w budynku, a w skrajnych przypadkach – uszkodzeniem zamontowanego wyrobu. Ich naprawa jest czasochłonna, kosztowna i trudna do wykonania. Może nawet wiązać się z koniecznością demontażu okien lub drzwi. Dlatego podczas prac montażowych należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, co pozwoli nam uniknąć późniejszych problemów.

Poza odpowiednim przygotowaniem i zwymiarowaniem otworu, kluczowe jest też stabilne zamocowanie mechaniczne stolarki z użyciem dopasowanych wkrętów. Dlatego ważne są:

  • właściwe dopasowanie wkrętów pod względem długości i średnicy – w zależności od rodzaju stolarki i specyfiki inwestycji, uwzględniamy głębokość zakotwienia oraz grubość mocowanego elementu. Innego typu zamocowania sprawdzą się w przypadku stolarki wielkoformatowej, a inne rozwiązania przy montażu wyrobów o standardowych wymiarach
  • stosowanie się do zaleceń producentów np. montaż na wymaganą ilość kołków oraz w odpowiednich miejscach – żeby okno lub drzwi były zamontowane stabilnie i prawidłowo przenosiły wszystkie obciążenia, niezbędne jest zastosowanie do ich montażu właściwej ilości łączników oraz ich dobre rozmieszczenie. Najlepiej kierować się tutaj wytycznymi z instrukcji montażowej montowanego produktu
  • dopasowanie wkrętów do techniki montażu oraz do rodzaju podłoża. W zależności od tego, czy stolarkę okienno-drzwiową montujemy np. w ścianie z betonu, w podłożu ceramicznym lub też w budownictwie drewnianym konieczne może być wykorzystanie innego typu wkrętów, które zapewnią trwałe połączenie mechaniczne stolarki z podłożem. Błędem jest natomiast użycie tzw. kołków szybkiego montażu, które nie są dostosowane do przenoszenia dużych obciążeń, jakie występują w przypadku okien i drzwi.

Dobry montaż ma bardzo duże znaczenie dla komfortowego użytkowania stolarki okienno-drzwiowej i ograniczenie strat ciepła w budynku. O tym, jak ważny przy pracach montażowych jest dobór odpowiednich łączników, możemy przekonać się chociażby podczas samodzielnego skręcania mebli.

Dopasowane kołki i wkręty ułatwią stabilne zamocowanie okien oraz drzwi, dzięki czemu ich codzienna obsługa będzie wygodna i bezproblemowa.

Murator Remontuje: Samodzielna wymiana silikonu
Materiał sponsorowany